Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Türkiye’den Gelip New York’u Tanıtıyorlar

Yazar: Tarih: 9 Nisan 2012

Times Square ve Central Park denince akla ilk gelen şeylerden biri Pedicab’ler… Yani bisiklet taksiler… Benzin yok, gaz yok, mazot yok! Tamamen insan emeğiyle çalışan bir araç düşünün… Önde pedal çeviren bir kişi, arkada oturan iki müşteriyi cadde cadde, sokak sokak gezdirip bir yandan ulaşım imkanı sağlıyor, diğer yandan da rehberlik ediyor.

İlk bakışta zevkli bir iş olarak düşünülebilir ama aslında göründüğü kadar kolay değil. Her gün saatlerce müşteri taşıdığınızı düşünün, gerçekten de çok zor… Ama bu işin iyi tarafları da yok değil… Mesela müşteriyseniz, taksi yerine Pedicab’le hem pratik hem de hızlı bir şekilde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Bunun da ötesinde, Manhattan’ı bilmiyorsanız, saatlerce adres arama, taksi bekleme, trene binme, çevre hakkında bilgi edinme derdinden de kurtulursunuz ki, bunlar da hiç azımsanacak şeyler değil. Bu sayede, Times Square’de daha çok taksiye ihtiyaç duyulmadığı için bölge trafiğine de olumlu bir etki oluyor.

Tüm bunların ötesinde asıl konumuz, pedicab pedallarını çevirenler. Çünkü, bu kadar zorlu bir işi yapmanın çok geçerli bir nedeni olmalı. Bu soruyu pedicab sürücülerine sorduğumuzda gerçekten de verdikleri yanıt anlamlıydı: “Eğitim için!”

Pedicab’çilerin çoğu, daha önce pek çok iş denemiş ama serbest bir iş olmasından, daha az zaman harcayarak daha çok para kazandırdığı için bu işi tercih etmişler. Bu işi yapanların çoğu ise neredeyse Türkiye’den gelmiş. Diğer ülkelerden de epey kişi var bu işi yapan…

Akşam yemeklerinde pericab’çilerle buluştuk. Her akşam, Türk ortaklı olan ve aynı zamanda yemek de çıkartan Amish Market’te, yemek yedikten sonra Broadway showlar’ın dağılmasını bekliyorlar. Yine böyle bir akşam vakti onlarla ayaküstü söyleşiler yaptık. Turkishny’ın sorularına şu yanıtları verdiler:

Nail Yetim (22): Turistlere rehberlik yapıyoruz

Turkishny: İşinizden memnun musunuz?

Nail Yetim: Uzun bir süredir bu işi yapıyorum. Yaptığım işten çok memnunum.  New York’u tanıtıyoruz aslında. Misafirler genelde, Apple Store’a, Times Square’e, Central Park’a ve bunun gibi gezilip görülebilecek yerlere gitmek istiyorlar. Biz de müşterilerimizi taksiden daha pratik ve güvenilir bir şekilde trafiğin içinde yol alarak istedikleri yere götürüyoruz. Bu sırada çevre hakkında bilgiler de veriyoruz.

Turkishny: Bu iş, müşteri için bir ihtiyaç mı, yoksa bir keyif mi?

Nail Yetim: Açıkçası pedicab gerçekten bir keyif işi. Çünkü misafirler pedicabe bindikten sonra çevreyi çıplak gözle rahatlıkla görme şansına sahip oluyorlar. Müşterilerin etrafta görmek istedikleri çok yer var. Ama bunu yürüyerek yapmaya çalışsalar zamanları yetmeyecek. Taksi ile zaten pedicab’teki gibi görme şansları yok. Sürerken acele etmiyoruz ki, müşteriler rahatlıkla etrafın tadını çıkartsın.

Turkishny: Hangi dönemler daha yoğun çalışıyorsunuz?

Nail Yetim: Mevsim olarak açıkçası yazın büyük bir turist akını oluyor. Central Park’ı yılda 20 milyondan fazla turist ziyaret ediyor. Biz de bu turistlere elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz, diğer yandan da kazandığımız parayla üniversite masraflarımızı çıkartıyoruz. Tabi ki, dünyanın her yerinden gelen insanlara New York’u tanıtmaktan da büyük bir gurur duyuyoruz.

Turkishny: Eğitiminiz için yeterince para kazanabiliyor musunuz?

Nail Yetim: Şu anda üniversite masraflarımızı çıkartmak için ideal bir yol. Gerçekten başka yollar denedik ama inanın, pedicab kadar eğlenceli ve kolay değil.

Turkishny: Bu işi kimler yapıyor genelde?

Nail Yetim: Bu işi genelde 22-27 yaşları arasındaki üniversite öğrencileri yapıyor. Manhattan’da ağırlıklı olarak bizler varız Türkiye’den gelenler olarak.

Turkishny: Müşteri kitlesi kimlerden oluşuyor?

Nail Yetim: Kanada, İspanya, Portekiz’den, Fransa’dan, Amerika’nın diğer eyaletlerinden başta olmak üzere her yerden var. Biraz önce de Türkiye’den bir grubu gezdirdim.

Turkishny: Müşterilerin talepleri ve beklentileri ne sizden?

Nail Yetim: Müşteriler gün içerisinde Manhattan’da çok yoruluyor. Bu yüzden de tabi, yorulmadan gezip tozmak istiyorlar. Times’a gelen insanları alıyoruz, tiyatrosuna, müzesine, Mc Donald’sa, pizzacıya, nereye istiyorsa götürüyoruz. Çünkü gelenler bize genelde, en iyi pizza nerde yapılıyor, en iyi fotoğraf nerde çekiliyor gibi sorular soruyor. Biz de onlara gerekli bilgileri veriyoruz. Bazen de onlar bize bir takım bilgiler veriyor. Bu da bizim için güzel bir şey. Bazı arkadaşlar, müşteri ilişkilerine dikkat etmiyor. Ama ben, insan ilişkilerine büyük bir özen gösterilmesi taraftarıyım. Böyle olunca hem onlar bizden memnun kalıyor, hem de biz onlardan memnun kalıyoruz.

Turkishny: Bu işin zorlukları nedir?

Nail Yetim: Bisiklet sürüyorsunuz sonuçta… Kolay değil insan taşımak. Kimimiz, 4 kişi taşıyor mesela…Bir süre sonra yoruyor tabi ama önemli olan bisikletinizin bakımının iyi yapılmış olması. İşe başlamadan önce mutlaka ve mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması önemlidir. Isınmadan işe başlanırsa tabi çok yorar.

Turkishny: Haftada kaç gün çalışıyorsun?

Nail Yetim: Haftada 5 gün çalışıyorum. Okul saatleri sonrası, 4-5 saat çalışıyorum. Akşamları genelde Broadway showları oluyor. Müşterileri otellerinden alıp showlara getiriyoruz. Bazen de tersini yapıyoruz.

Turkishny: Bu işi daha ne kadar yapmayı düşünüyorsun?

Nail Yetim: Üniversite bitene kadar yapmayı düşünüyorum. İnşallah üniversitelerimizi bitirip belirli bir kariyer yaptıktan sonra hayata atılmayı düşünüyoruz. Halkla ilişkiler okumak istiyorum. Turizm ve Otelcilik okuyordum Türkiye’de… Burda da bu alanlarda kendimi geliştirmek istiyorum.

Musa Akgün (24): Kendi işinin patronusun

Turkishny: Siz ne zamandan beridir bu işi yapıyorsunuz?

Musa Akgün: İki yıldır bu işi yapıyorum. Türkiye’de üniversite bitirdikten sonra buraya geldim. İlk önce çeşitli restaurantlarda çalıştım. Öğrencilikle uyuşmayan işler olunca, okula gidemedim. Sonra bu işi önerdiler bana… Bu işte kendi işinin patronusun. Çalışma saatlerini kendin belirliyorsun, okuluna göre. Günü geliyor çalışmıyorsun mesela…

Turkishny: Bu işi yapmak için ne gerekiyor?


Turkishny: Bisikleti satın mı aldınız, yoksa kiraladınız mı?
Musa Akgün: Türkiye’den alınan ehliyet yetiyor. Her hangi bir ülkeden ehliyet lazım oluyor çünkü… F1 vizesi sahibi öğrenciler bu işte legal çalışabilir çünkü lisans veriliyor. Diğer işlerde ise genelde öğrencilerin çalışma izni olmuyor.

Musa Akgün: Bisikletleri kiralıyoruz, haftalık kira veriyoruz. Sezon, Nisan’da başlıyor. Mevsim yoğunluğuna göre kiralar artıyor.

Turkishny: Yoğun bir efor harcıyorsunuz. Nasıl dayanıyorsunuz bu tempoya? Nelere dikkat etmek lazım?

Musa Akgün: Bu işte yemeden içmeden kesmemek lazım asla. Çünkü kendinize bakmazsanız, yapamazsınız. Tabi ki restaurant işinde günde 12 saat ayakta beklemekten daha iyi diyebilirim. Herkese tav

siye ederim. Çünkü, yorulduğunda, yeterince para kazandığında mesaini bitirip gidip dinlenebiliyorsun.

Turkishny: Bu işi yapan kaç kişi var?

Musa Akgün: Pedicab sayıları sınırlı. Çünkü plakalar sınırlı sayıda çıkartılıyor. Sanırım New York City’de 860 pedicab var şu anda. Türkiye’den de 150 civarında kişi var. Diğerleri, Afrika kökenliler, Tacikistanlılar, başka ülkelerden de var…

Veli Onur Kılıç (25): Polisin önyargısı var

Turkishny: Bu işe başlama gerekçen nedir?

Veli Onur Kılıç: Bu işi yapanlar genelde öğrenci. Amerika genelinde, New York, California ve Florida gibi bir çok yerde yapılan bir iş bu. Bizim gibi Türkiye veya başka bir ülkeden gelen gençler burda eğitim masraflarını çıkartmaya çalışıyor bu yolla. Baktığımızda, kendi ülkemizde Başbakan’ın çocuğu bile Amerika’da eğitim aldığı zaman bunun kaynağı tartışma konusu oluyor. Kaldı ki, bizim orta direk veya yoksul ailelerin çocuklarının burda okuması hayli hayli zor. Bu yüzden istediğimiz zaman bırakıp istediğimiz zaman yapacağımız bir iş olunca, okulumuza da yardımcı oluyor. Diğer işlerde okuldan pek verim alınamıyor. Ayrıca bu iş diğerlerine nazaran çok çok keyifli…Başınızda her hangi bir kimse yok. Tamamiyle bir genç iş.

Turkishny: Müşterilerinizle ilişkileriniz nasıl?

Veli Onur Kılıç: New York’un tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. Böyle olunca onlar da bazen bir takım sorular soruyor. Bazen de tabi müşteriler sadece çevreyi izlemekle yetiniyor. Bir nevi tur gezisi aslında…

Turkishny: Bir tur ne kadar sürüyor? Ücreti nasıl?

Veli Onur Kılıç: Bir tur aslında 45 dakika civarında sürüyor. İnsanlar çok memnun kalıyorlar. Bir tur aşağı yukarı 100 dolar. Bazı insanlar bunu çok buluyor ama turu tamamladıktan sonra insanlar genelde memnun kalıyor.

Turkishny: Peki ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Veli Onur Kılıç: Bekar yaşayan insanlarız sonuçta. Düzenli beslenme durumumuz yok. Böyle olunca tabi ki, zor oluyor. Bu nedenle günlük öğünlerimize iki misli daha dikkat etmek zorunda kalıyoruz. Bir nevi spor gibi de oluyor aslında. Tek problemimiz New York polisi, çünkü bizi zaman zaman trafik içerisinde çok sıkıştırıyor. Hissedilir ölçüde bir önyargıları var…

Turkishny: İş bitince bisikleti nereye bırakıyorsunuz?

Veli Onur Kılıç: Manhattan’da belli yerlerde pedicab garajları var, belli bir ücret karşılığında. Garajlara bisikletlerimizi park edip evlerimize trenlerle gidiyoruz. Bildiğimiz araba garajı gibi zaten. Bisikletlerdeki arızaları tamir eden ustalar var

 

orda. Ayrıca yıllık bakımlar da oluyor. New York Polis Departmanı bu işe bakıyor. Bu kontrolü geçemeyenler trafiğe çıkamaz.

Turkishny: Eğitimde ne hedefliyorsunuz?

Veli Onur Kılıç: Bir çok arkadaşımız gibi üniversiteyi bitirdim ve mastır programına hazırlanıyorum. Şu anda dil okuluna gidiyorum. Bu işte kazanılacak parayla rahatlıkla mastır yapılabilir. Size şöyle söyleyeyim, aslında iki sene restaurant işi yaptım. Bir sömestır parasını bile biriktirmiş değilim, ama bu işte bunu rahatlıkla yapabilirim.

İsmail Doğrul: Gözaltına alındım

Turkishny: Ne kadardır bu işi yapıyorsunuz?

İsmail Doğrul: Bir yıldır bu işi yapmaktayım. Bu işte belli bir çalışma saati zorunluluğu yok. Çünkü ben genellikle okulda derslerim bittikten sonra başlıyorum. İstediğim saatte ayrılıyorum. Böyle bir güzelliği var. Hem okul hem de günlük hayatımız açısından kolaylıklar sağlıyor.

Turkishny: Eğitim durumun nedir?

İsmail Doğrul: Dil okuluna gidiyorum. Temmuz’da mastıra başlamayı planlıyorum. İlerisi için hedeflerim, mastır yaptıktan sonra Türkiye’ye dönmeyi planlıyorum. Çünkü burda kendimi evimde hissedemiyorum. İnsan bir süre sonra ailesini özlüyor. Burda gurbet duygusu ağır bir şekilde hissediliyor.

Turkishny: Senin açından bu işin zorlukları ne?

İsmail Doğrul: Ben bir gece hapiste yattım. Nedensiz aldılar. Normal bir ceza kesecekleri yerde, hapse atmak için bir gün beklettiler. Ertesi gün de mahkemeye çıkardılar. Gerekçe de benim kimliğimin olmamasıydı. Benim pedicab kimliğim vardı ama New York kimliğim yoktu. Ama mahkemede ise park edilmeyecek yerde park ettiğimi gerekçe gösterdiler.

Ergülen Toprak / New York – Turkishny.com


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar