Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Antalya Etabında Büyük Kaza

Yazar: Tarih: 22 Nisan 2013

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 150 kilometrelik Alanya-Antalya etabını  takımından Green Edge takımından Aidis Kruopis 3 saat 23 dakika 54 saniye ile kazandı. İkinciliği 103 sırt no’lu Bardoni Valvole takımından Marco Coledan, Üçüncülüğü de Lotto Belisol takımından Andre Greipel tekerlek farkı ile elde etti..Alanya-Alanya etabının birincisi Argos Shimano takımından Marcel Kittel‘in Turkuaz mayoyu giymesinden sonra Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Ulusal hakemlerden Kuddusi Müftüoğlu ve Mustafa Kamil Abitoğlu’nun birlikte verdiği fodepar startından sonra 193 bisikletçi toplu halde Kızılkule’ye kadar geldi . Burada yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın’ın salladığı Damalı bayrak ile Alanya-Antalya etabı resmen başladı.

Yarış Fotoğrafları:
49.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2.Etap Alanya-Antalya Fotoğrafları 

Mustafa Sayar Basın Açıklaması

İLK KAÇANLARIN ARASINDA AHMET ÖRKEN’DE VARDI

Sıcak ancak rüzgarlı bir havada ve genellikle düz bir parkurda cereyan eden etabın hemen başlarında, tıpkı dün olduğu gibi aralarında Konya Torku Şekerspor takımından 247 sırt numaralı Ahmet Örken’in de bulunduğu altılı grup atak yapıp, zaman farkını açmaya başladı. Ahmet Örken’in atağı sırasında hemen yanına, Bretagne Seche Envirionnement Takımından Koretzky Clement, Colombia’dan Quıntero, Caja Rural Seguros’dan Lasca Francesco, CCC Polsat

Polkowice’den Gawronski Piort, Vini Fantini Selle’den Sano Junya’da dahil oldu. Grup önce 2 dakika 09, daha sonrada Ana grupla arasına 3 dakika 40 saniye kadar açtı. Tempo hızlı idi. Arkada da kalan Ahmet Örken arkadaşları ise ana grubu mümkün olduğu kadar yavaş tempoda tutup aranın daha da açılmasını sağlamaya çalıştı. Nitekim bunda da başarılı oldular ve fark biranda 5 dakikaya yükseldi. Ana grubun temposunun ise mümkün olduğu kadar yavaş olduğu gözlendi.

5 kilometre sonra altılı grubun artan temposu ile fark ilk etabın kapısı olan Tırmanış Primine doğru yaklaşılırken 6 dakika 8 saniyeye kadar çıktı.Ancak rüzgar yönünün aniden değişmesiyle birlikte ana grubun buna bağlı olarak tempo artırması ile fark yeniden 5 dakika sınırına indi. Start’tan bu yana geçilen nokta ise 38 kilometre idi..40 kilometre geçilirken ravitayman (Yemek) anonsu verildi..Bu anonsla birlikte bisikletçiler ikinci anonsa kadar yol kat ederken tişortların arkalarına depoladıkları gıdaları alabiliyorlar.

LASTİK PATLATAN PATLANA

Parkurun düz ve temiz olmasına rağmen 50’inci kilometreye yaklaşılırken 15’i aşkın bisikletçinin lastik patlattığı gözlendi. Bu durum bugüne kadar geçilen etaplarda ender rastlanan bir durumdu. Bir yandan ravitayman, diğer taraftan lastik patlamaları ile uzayan grubun arkalarında bayağı bir hareketlilik göze çarpıyordu.

SPRİNT PRİMİNİ KORETZKY KAZANDI

Start’tan bu yana 51 kilometre geride kalırken etabın ilk primini kazan isimde belli oldu. Bretagne Seche Environnement Takımından Koretzky Clement çizgiyi ilk geçen bisikletçi oldu. İkinciliği Vini Fantını Selle takımından Sano Junye, üçüncülüğü de CCC Polsat Polkowice Takımından Gawronski Piort elde etti. Zaman farkı ise yine altılı grupla, ana grup arasında 5 dakika sınırı olarak ölçüldü. Bu kilometreye kadar ana grubun ve öndeki altılı grubun saatteki hızı 50.kilometre olarak ölçüldü.

ZAMAN FARKI AZALMAYA BAŞLADI

Finişe 65 kilometre kala öndeki altı grup ile, ana grubun arasında fark 5 dakikadan 4 dakikaya kadar indi. Rüzgarın şiddetini artırd gözlendi. Ana grubun önünü ise sürekli Argos Shimano ve Omega Pharma’nın çekmesi ise bir başka önemli not idi..Öndeki altılı bu kez etabın ikinci kapısı olan Türkiye Güzellikleri Primini kapabilmek için pedal basmaya devam etti.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİNİ AHMET ÖRKEN KAZANDI

Finişten bu yana 86 kilometre geçildiği anda Türkiye Güzellikleri Primi Kapısına birinci geçmek için kıyasıya bir mücadele vardı. Konya Torku Şekerspor Takımından Ahmet Örken çizgiyi birinci geçti. İkinciliği Colombia’dan Quıntero, üçüncülüğüde Bretagne Seche Envuronnement Takımından Koretzky Celement elde etti.

BEYAZ VE KIRMIZI MAYOLAR KONYA TORKU ŞEKERSPOR’LU SPORCULARIN

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun üçüncü gününde koşulacak Antalya-Elmalı (Göğübeli) etabında Türkiye Güzellikleri Mayosunu (Beyaz) Ahmet Örken ile Tırmanış mayosunu (Kırmızı) Mustafa Sayar’ın giymesi kesinleşti. Her iki sporcuda turda Konya Torku Şekerspor takımından yarışıyor. Sprint priminin gerçekleşmesinden sonra ana grup temposunu iyice hızlandırdı. Fark 2 dakikaya indi. Serik geçilirken fark daha da daraldı. Öndeki grup iki prim kapısını geçtikten sonra sanki ana gruba yakalanmak istercesine temposunu düşürdü. Finişe ise artık 50 kilometre kalmıştı.Ve beklenen oldu. Grup birleşti.

ATAKLAR BAŞLADI

Yarışın son kilometreleri yaklaşıldıkça, bol bol atak üstüne ataklar baş gösterdi. Vini Fantini Selle’den Sano Junya, Sojasun’dan Delaplace ve Colombia’dan Quintero finişe 15 kilometre kala atak yapıp kaçmaya çalıştılar ama 10 saniyelik farkı açamadılar. Ana grup hemen arkasında yoğun bir biçimde takipteydi…Etabın bir diğer enteresan tarafı, dünkü etap gibi, Antalya’ya da 193 bisikletçinin kopmadan grup halinde pedal basmasıydı.. 

SON 10 KİLOMETRE

Öndeki üçlünün zaten arayı açması beklenmiyordu ve finişe 10 kilometre kala grup yine birleşti..8-5-4-3-2 derken Grup finişin içine toplu girdi. Müthiş bir tempo ve çalışma vardı grubun içinde. Yine sprinterlere takım arkadaşları yer açmak için olağanüstü bir çaba gösteriyordu.Son metreler yine nefes kesti. 500 metre kala inanılmaz bir kaza meydana geldi. Adeta 50-60 sporcu birbirinin üzerine düştü. Bu fırsattan istifade edip gruptan kaçan 66 sırt no’lu GrennEdge takımından Kruopis Aidis etabı 3 saat 23 dakika 54 saniye ile kazandı..

TUR 2013 SPONSORLARI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen “TUR”, Cumhurbaşkanlığı’nın değerli himayesinde düzenleniyor. Spor Toto, İddaa, TRT, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu kurumlarının destekleri ile düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 2013 yılında ana sponsoru geçen yıl olduğu gibi Türk Hava Yolları. Türk Hava Yolları “Presented By” konumuyla da “TUR”un lider formalarından tırmanış formasının da sponsoru. Co-sponsorluğunu Türkiye’nin bisiklet markası Salcano Bisiklet’in yaptığı “TUR 2013”ün tanıtım sponsorları; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Spor A.Ş. ve Türkiye Spor Yazarları Derneği. “TUR 2013”ün hizmet sponsorları ise Shimano, Sırma Su, Torku, Kipeo, ON İletişim ve CST Tires.


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar