Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

İngiltere’deki İki Özgür Ruh

Yazar: Tarih: 22 Haziran 2013

Biz iki arkadaş (Gencer EMİROĞLU ve Mert YÜCESAN) 50.(elli) yaşımızı kutlamak için İngiltere’nin en ünlü yol bisikleti maratonuna katıldık ve tamamladık.
rideacrossbritain6
Üç ay öncesine kadar hiç yarış bisikletine binmemiştik. Decathlon’dan edindiğimiz iki yarış bisikleti ile İstanbul da biraz antrenman yaptık. Ben bu arada bu işi sevip annemi ziyarete şuraya buraya da bisikletle gitmeye başladım. Sonra aldığımız bisikletlerle İngiltere’ye gittik. Organizasyon, lisanslı bisiklet sporcuları için değil, amatörler için. 5 günde toplam 900km yaptık.rideacrossbritain1
Rota araç trafikten uzak kalsın amacıyla taşra yollarından seçilmişti, manzara, doğa harika ancak ancak sürekli virajlı, iniş çıkışlı, zemini bazen bozuk köy yollarından günde 200km tamamlamak bize çok zor geldi. İngiltere’nin yağmurlu ve sürekli ters rüzgarlı havasında “Böyle şey yapılır mı, deli miyiz?” dediğimiz çok anlar oldu ancak döndükten sonra iyi ki yapmışız diyoruz. Yol bisikletini çok sevdik, dengeyi, gücü ayarlamayı, grupça gitme becerisini, öndekinin arkasına saklanmayı, patlak lastik değiştirmeyi, vazelin kullanmayı 🙂 öğrendik…
rideacrossbritain2

İngiltere de hava felaketti. Güneşi, 5 günde toplam belki birkaç dakika görmüşüzdür. Sürekli yağmur ve karşıdan gelen sert rüzgarlardı. Bunlara rağmen her etapta finiş yapabildik. Bunun %50 bizim emeğimiz sayesinde ise diğer yüzde ellisi organizasyonun mükemmelliği ve 600 katılımcının birbirine olan desteği sayesinde idi.
rideacrossbritain4

Ortalama her gün 200 km civarında yol kat edildi. Bir gün hariç toplam günlük tırmanış 2000-2400m arasında idi. Bizim süreler 10 -13 saat arasındaydı. Bizi en çok yoran arka arkaya beş günün temposu, kötü hava şartları, sabah 05:00 de kalkıp 6:30 da yola düşmemize rağmen akşam 19:00 – 20:00 da kampa gelip, duş al, çantayı aç topla, giysileri yıka kurut, bisiklete bakım yap yemek ye yat ve 5-6 saat uyku ve ertesi sabah kapalı havada uyan, giyin kahvaltı et, yola düş. Bu tempo zihnen kolay değil. Günlük etaplar üç eşit araya bölünmüştü. Yaklaşık 60km de bir mola yerinde, yiyecek, içecek, tıbbi ve mekanik ekip oluyor. Aynı zamanda kaskımıza yapıştırdıkları elektronik çip ile, okuyucular sizin mola yerlerine gelip gelmediğinizi kontrol ediyorlar.
rideacrossbritain3
Etkinliğin adı RAB2013. Son dört yıldır yapılan organizasyonlar amatörler için. Büyük Britanya’yı kuzey ucundan güney ucuna 9 günde kat ediyor.Tatil zamanımız kısıtlı olduğundan 5 günlük etkinliğin son 2 etabına katıldık. (4 gün İskoçya ve 5 gün İngiltere)

Adam başı yaklaşık 5000 TL ücretli organizasyon amatörlerin bu işi becerebilmesi için dört dörtlüktü. Personel çok yardımsever olduğu gibi, tüm katılanlar birbirine son derece destek verici idi. Bir an duraklasanız yanınızdan geçenler mutlaka iyi misin, bir ihtiyacın var mı? diye soruyor. Yollarda işaretler vardı, Geceleri çadırda kaldık, kamp yerlerinde ve yolda sürekli tıbbı ve mekanik müdahale ekipleri vardı. Her gün ayrı yere taşınan kampta 700 kişi için duş, tuvalet, çamaşır yıkama ve kurutma yerleri, yemekhane, bar, telefon şarj yerleri, masaj salonu, tıbbi çadır, kısacası her şey düşünülmüştü. Bisikletinde giderilmeyecek sorun yaşayan katılımcılara bisiklet verdiler, Yavaş gelenler, gücü tükenenlere etkinlikte görevli 40 gönüllü profesyonel bisikletçi tek tek refakat ederek sohbet, motivasyon vs. ile ne yapıp edip herkesin finişe gelmesini sağladılar.
rideacrossbritain5

Etkinliğin Resmi Web Sitesi
http://www.rideacrossbritain.com/

Resmi Facebook Hesabı
https://www.facebook.com/rideacrossbritain

Biz bu işi sevdik, devam etmeyi arzuluyoruz.
İstanbul da amatör yol bisikletçi hiçbir grubu tanımıyoruz, 20-25km/saat civarında antrenman yapan arkadaşlar, lütfen E-mail göndersinler…

Gencer EMİROĞLU
genceremiroglu@gmail.com

Tags: , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar