Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Alanya – Alanya Etabının Galibi Mark Cavendish

Yazar: Tarih: 26 Nisan 2015

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bugün koşulan 145 kilometrelik Alanya – Alanya etabı ile başladı.

Etabı Etıxx-Ouick Step Takımından 3 saat 17 dakika 58 saniye ile Mark Cavendis kazandı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga damalı bayrağı kaldırıp start verirken, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın, Antalya Valisi Muammer Türker, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Türkiye Faal Futbol Hakemleri Derneği Başkanı Abdurrahman Arıcı start alanında hazır bulundu.

Fotoğraf Albümü:
Tour of Turkey 2015 Alanya-Alanya Etabı – Fotoğraf Albümü 

mark-cavendish

Hiç şüphesiz tura katılan 21 takım arasında en dikkat çekici isimler Etıxx-Quick Step takımından Mark Cavendısh, TomBoonen, Mark Renshaw idi. Tur’un gediklisi AndreGreıpel ise bu yıl LottoSoudal takımından yarışa iştirak ediyor. Konya Torku Şekerspor ise bu yıl kadrosuna kattığı güçlü isimlerle Turun iddialı takımları arasında gösteriliyor. İki Ukrayna’lı, bir Polonya’lı, bir Belçika’lı sporcudan oluşan Torku Şekerspor’da ayrıca  Ahmet Akdilek, Muhammet Atalay, Nazım Bakırcı, Ahmet Örken ‘de pedal basıyor.

Gözler Dört Mayoyu Giyecek Sporcularda

Bilindiği üzere Tur’un Genel Ferdi Klasman Birincisi olan sporcu Turkuaz Mayo’yu giyiyor. Tur’un sona ermesiyle birlikte yine en iyi zamana sahip sporcu yarışın birincisi ilan edilerek Turkuaz Mayonun sahibi oluyor. Etaplarda en iyi  tırmanıcı Kırmızı, Türkiye Güzellikleri birincisi Beyaz, en iyi sprint yapan bisikletçide Yeşil mayoyu giyiyor.

Ve Pedallar Dönüyor

165 bisikletçi damalı bayrağın kalkmasıyla toplu halde çıkış yaptı. Henüz Alanya çıkışında ilk grup kaçmaya çalıştı, ancak Peleton (Ana Grup) anında yanıt verip yakaladı. Ve ilk ciddi atak 10’uncu kilometreden sonra geldi. LampreMerida’danFaria Da Costa, CajaRuralSeguros takımından Luis Mas Bonet, BardıanıCSF’den  AlessandroTonelli, DrapacProfessıonelCylıng’ten Adam Phelan ve UnıdetaltchareProfesıonelCylıng takımından  FedericoZurlo atak yapıp Peleton ile arayı 1 dakika 15 saniye açtı. Parkurun rüzgarsız ve düz oluşu nedeniyle bisikletçiler süratli bir tempoda pedal bastı. 25’inci kilometrede fark iki dakikaya, 35’inci kilometre geçilirken de 2 dakika 25 saniyeye çıktı.

Kasırga’nın Anonsu

Yarış cereyan ettikten sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga telsizden yaptığı anonsla tüm sporculara başarılar diledi. Anons tüm kafile başkanlarına ve yabancı misafirlere İngilizce olarak iletildi.

Türkiye Güzellikleri Dünya Televizyonlarında

Yarışın başlamasıyla birlikte helikopter ve yer çekimleriyle Alanya sahillerinin tüm güzellikleri ekrana geldi. Özellikle helikopter çekimleri, kanyonlar ile birlikte doğa harikasını gözler önüne serdi. Bisikletçilerin bu harika ortamda pedal basmaları ise bir başka güzellik olarak yansıdı.

Pro-Tur Olma Yolunda İlk Açıklamalar

Bu arada Basın TIR’ını ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, yerli ve yabancı medya mensuplarının çalışmaları hakkında Organizatör Sorumlusu Aydın Ayhan Güney ile Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’dan bilgi aldı. İki büyük ekran televizyonundan bir süre yayını izleyen Kalın, “Görüntüler harika” demekten kendini alamadı. Bu arada canlı yayına çıkan Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, “Bu Tur’un PRO olması konusunda ne yapılması gerekiyorsa değerlendirilecek ve hiçbir masraftan kaçınılmayacak” dedi.

Tırmanış Primi

54’üncü kilometre geride kalırken etabın ilk prim kapısından geçildi. Türk Hava Yolları’nın sponsorluğundaki tırmanış primini UnıdetaltcareProfessıonel takımından FedericoZurlo kazandı ve ilk etabın birincisi olarak kırmızı mayoyu giymeye hak kazandı. Prim kapısını ikinci olarak  LampreMerıda takımından Farıa Da Costa, üçüncü olarak da DrapacProfessıonel takımından BrentonJones geçti. Prim kapısı geride kalırken öndeki beşli grup arayı 3 buçuk dakikaya kadar çıkardı.

Tags: ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar