Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Alanya – Antalya Etabını Etıxx Ouick Step Takımından Mark Cavendish Kazandı

Yazar: Tarih: 27 Nisan 2015

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 182 kilometrelik Alanya – Antalya etabını EtıxxOuick Step takımından Mark Cavendish 4 saat 21 dakika 33 saniye ile kazandı. İkinciliği LampreMerıda’nın sporcusu SachaModolo, üçüncülüğü BardıanıCSF’tenNicolaRuffoni elde etti. Konya Torku Şekerspor’lu Ahmet Örken büyük bir başarıya imza atarak finişe grupla birikde geldi ve etabı altıncı bitirdi.

Fotoğraf Albümü:
Tour of Turkey 2015 Alanya-Antalya Etabı – Fotoğraf Albümü

cavendish

Damalı Bayrak Kalkıyor

Alanya Kaymakamı Dr.HasanTanrıseven’in verdiği startla 165 bisikletçi etaba başladı. Start alanındaki coşku ise görülmeye değerdi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Kültür ve Turizm Eski Bakan yardımcısı Türkiye Faal Futbol hakemleri Derneği Başkanı Abdurrahman Arıcı’da start alanına geldiler. Start öncesi Turkuaz mayoyu EtıxxOuickStep Takımından Mark Cavendish, Tırmanış mayosu olan Kırmızı mayoyu  UnıdethealtcareTakımın’danFedericoZurla giydi. Her iki bisikletçide aynı zamanda en iyi sprint mayosu olan Yeşil ve Türkiye Güzellikleri mayosu olan Beyaz mayoya sahip olduğu için bu mayoları en iyi ikinci zamana sahip bisikletçiler giydi. Yeşil mayoyu OricaGreenEdge takımından CalepEwan, Beyaz mayoda CajaRuralSeguros Takımından LuisMonet Mas’a giydirildi. Damalı bayrağın kalkmasıyla birlikte zorlu parkurdaki mücadele başladı. Alanya’da biraz puslu havaya rağmen, hemen hemen rüzgarsız ortam sporcuların en sevdiği parkur başlangıcı idi.

Hızlı Finiş Bekliyorum

Yarış öncesi konuşan yeşil mayoyu giyen CalebEwan, “bu benim ilk Tour Of Turkey mücadelem. Bu yüzden finishi keşfedeceğim ama bugün hızlı bir bitiş bekliyorum.” dedi.

Zurlo, “Keşke Beyaz Mayoyu Giyseydim”

Kırmızı mayoyu taşıyan FedericoZurlo : ” Seçme şansım olmadı ancak en çok Beyaz Mayoyu taşımak isterdim ” diyerek etaba başladı.

Boonen, “Toplu Finiş Bekliyorum”

Etıxx-Ouick Step takımının Dünyaca ünlü sprinteri TomBoonen sabah imza atılırken dünküne çok benzer bir yarış beklediğini, önce bir kaçış ve sonda toplu bir finiş beklediğini söyledi.

Griepel, “Hesaplaşma Günü”

İlk etapta istediğini alamayan Tour Of Turkey’in tanıdık ismi LottoSoudal takımının bisikletçisi AndreGreipel, “Bugün hesaplaşma günü olacak.” diyerek iddiasını ortaya koydu.

Yarışın Cereyanı

İlk kilometreler toplu geçilirken herhangi bir kaçışa rastlanmadı. Ancak TheoBoss’un sezon başından bu yana 5 kez kazaya neden oluşu yarış öncesi dikkat çeken bir unsurdu. NovoNordisk takımından Fransız Nicolas Lefrançois’nın doğum günü olması da etabın bir diğer özelliği olarak dikkat çekti. Bilindiği üzere NOVO takımı sadece diabetli sporculardan oluşuyor.

İlk Kaçış

Wanty takımından Jan Ghysekinck ilk bisikletçi olarak kaçmayı denedi ancak grup tarafından kısa sürede yakalandı. 23’üncü kilometrede, CajaRuralSeguros takımından LuisBonet Mas, MTN Qhubeka Takımından AdrianNiyonshuti, ve Wanty –GroupeGobert Takımından FrederikVeuchelen atak yapıp kaçmayı başardı. Daha sonra bu üçlüye NocoNordisk takımından Kevin De Meesmaeker (NovoNordisk) ve Unıdethealtcare Takımından FedericoZurlodahil oldu. Ana grup bu beşlinin 2 dakika 27 saniye arkasında kaldı. 54’üncü kilometre ilk prim kapısı geçildi.

Türkiye Güzellikleri Primi

Vestel’in sponsorluğunda gerçekleşen ve Manavgat kat edilirken ortaya konan Türkiye Güzellikleri primini CajaRuralSeguros Takımından Luis Mas Bonet kazandı. Böyle bu bisikletçi yarınki Kemer – Alanya etabında Beyaz Mayoyu giymeyi garantiledi. Prim kapısını ikinci olarak Unıdethealtcare takımından FedericoZurlo, üçüncü olarak da NovoNordisk takımından Kevin De Mesmaeker geçti.

Fark Açılıyor

Öndeki beşli grup havanında rüzgarsız ve parkurunda düz olmasıyla nedeniyle gittikçe artan bir tempo ile pedal çevirmeye başlayınca, 74’üncü kilometre geçilirken fark ana grupla (Peleton) 4 dakika 15 saniyeye çıktı. 80’inci kilometre geçilirken, aradaki fark aynı kaldı. Arka grubun şimdilik kaydıyla tempo yapmaması enteresandı. İşte bu tablo ön gruba sürekli farkı açın mesajı yollar gibiydi. Önce 4 dakika 30, sonrada fark 5 dakika 34 saniyeye çıkarken 90’ıncı kilometrede geride kalıyordu.

Sprint Primi

107’inci kilometre geçilirken Salcano’nunsponsorluğunda etabın ikinci prim kapısıda geride kaldı. Sprint Primini UnidethealtcareTakımın’danFedericoZurlo kazandı. ikinciliği MTN Qhubeka Takımından AdrianNıyonshuti, üçüncülüğüdeWanty –GroupeGobert Takımından FrederikVeuchelen elde etti. Ancak peleton’un tempo artırması farkı 4 dakikanın altına indirdi. 3 kilometre sonrada öndeki beşli ile ana grubun arasındaki yeni mesafe 3 dakika olarak ölçüldü. Farkın gittikçe erimesi yarışın başındaki favori isimlerin toplu finiş gerçekleşebilir tezinide doğrular gibiydi. Yarış normal seyrinde devam ederken finişe 49 kilometre kala meydana gelen kazada 8 bisikletçi düştü. Ancak hepsi kısa bir süre içinde kalkarak yarışa devam ettiler.

İkinci Sprint Primi

Salcano’nun sponsorluğunda etabın ikinci sprint kapısı 149’uncu kilometre kat edilirken gerçekleşti. Yine Unıdethealtcare Takımından FedericoZurla prim kapısını önde geçti. İkinciliği NovoNordisk Takımından Kevin De Measmaker, üçüncülüğü de CajaRuralSeguros takımından Luis Mas Bonet aldı. Finişe 30 kilometre kala öndeki beşli inatla liderliğini sürdürmeye devam etti, ancak peleton farkı 1 dakika 14 saniyeye kadar indirmişti. 17 kilometre kala fark artık 1 dakikanın altına inmişti. Finişe doğru grup az sonra birleşecek ve toplu bir finiş olabilme ihtimali iyice büyümüştü artık. 12 kilometre kala grup birleşti. Şimdi finişe doğru amansız bir yarış başlayacaktı. Nitekimde öyle oldu.  Etıxx-Ouick Step yine ön grubu oluşturdu, Astana, Drapac, LottoSoudal, OricaGreenEdge, CajaRuralSegguros, Bardianı CSF sporcuları ile yer tutmaya çalışırken harika görüntüler oluştu. Takımlar Sprinterlerine gözü gibi bakıyor onları finiş çizgisine en yakın biçimde atabilmek için vargüçleriyle pedal basıyordu. Finiş görülmeye değer bir mücadeleye sahne oldu. Cavendish yine son atakla mükemmel bir finişi imza attı ve ikinci etabı da kazanırken, Turkuaz Mayoyu giymeye devam etti. Ancak hemen altını çizmekte yarar var, bu kadar büyük sprinterlerinz yanında Torku Şekerspor’un başarılı bisikletçisi Ahmet Örken’in altıncılığı elde etmesi gerçekten övgüye değerdi..

En Zor Etap Yarın

Tur’un en zor etaplarından biri yarın koşulacak. 163 kilometrelik Kemer-Elmalı etabı bir yerde tırmanıcıların etabıda olacak. Bisikletçiler sıfır noktasından 1850 metre yükseğe tırmanacaklar. Bu etapta fark yaratan bisikletçi ya da bisikletçiler Genel Ferdi Klasman birinciliği için büyük mesafe kat etmiş olacak.

Tags:


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar