Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Fethiye-Marmaris Etabı’nın Galibi Andrei Greipel

Yazar: Tarih: 30 Nisan 2015

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 132 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabını Lotto Soudal takımından Andrei Griepel 3 saat 22 dakika 08 saniye ile kazandı. İkinciliği Vini Fantini’den  Daniele Colli, üçüncülüğü de Unıdethaelatcare takımından DanileRotto elde etti. Dünkü etapta Turkuaz mayoyu Mark Cavendish’ten alan Davide Rebellin Genel Ferdi Klasman birinciliğini sürdürmeye devam etti. 165 bisikletçi ile start alan tur, Fethiye – Marmaris etabına üç fire ile başladı. Böylece 162 bisikletçiyle start gerçekleşti.

Fotoğraf Albümü:
Tour of Turkey 2015 Fethiye-Marmaris Etabı – Fotoğraf Albümü

griepel

Yarış dışı kalan sporcuların isimleri Androni Giacattoli Takımından TzianoDall Antonia, Souheast Takımı’ndan Andrea Dal Col, Astana Takımı’ndan Maxat Ayazbaev olarak açıklandı.

Yarışın Cereyanı

132 kilometrelik ve diğer etaplara oranla kısa sayılabilecek bu etapta 1 sprint, 1 Tırmanış (KOM) ve 1 Türkiye Güzellikleri prim kapısı bulunuyor.

Tırmanış Primi

Etabın tek tırmanış primi 32’inci kilometrede gerçekleşti. Yarış yine çok hızlı başladı ve önde 6 sporcu kaçış gerçekleştirdi.

Kaçan 6 sporcu 1 dakikalık bir fark oluşturdular. Bardiani’denNicolaBoem, Bretagne-Seche, Environnement’dan  BriceFeillu, DrapacPrefessionalCycling’denTimothyRoe, Nipo –ViniFantini’denMattiaPozo, TopsportVlaanderen-Baloise’danKenny De Ketele, ve Torku Şekerspor’dan Grechyn ön grubu oluşturdu. Prim kapısına bu sporcular geldi. Tırmanış Primi sonuçları şu şekilde gerçekleşti.

1- TopsportVlaanderen-Baloise Takımından Kenny De Ketele, 2- Bardiani CSF Takımından PaoloSimion, 3- Torku Şekerspor Takımından SergiyGrechyn. Prim kapısı geçildikten sonra kaçış grubu ana grupla birleşti.

Sprint Primi

50’inci kilometreye yaklaşılırken etabın ikinci prim kapısı da geçildi. Sprint priminin birinciliğini Bretagne-Seche Takımı’ndan BriceFeılllu aldı.  Drapac Takımı’ndan Adam Phelan ikinciliği, Tinkoff-Saxo Takımı’ndan PavelBrutt  üçüncülüğü elde etti. Prim kapısı geçildikten sonra tek başına büyük  bir efor sarfeden MTN Qhubeka Takımından Natnael Berhane gruba dahil oldu. Böylece altı bisikletçi kaçış grubunu oluşturarak pedal basmaya devam etti. Altı bisikletçi şu şekilde sıralandı. NicolaBoem, FlorianGuıllou, Nathanel Berhane, Charles Planet, MattiaPozo ve SergeiSeeldraeyrs.

Zaman Farkı Bir Eriyor Bir Çıkıyor

Zaman farkı ana grupla 2 dakika 25 saniyeye çıktı. Finişe 50 kilometre kala Peleton tempoyu arttırarak zaman farkını eritmeye başladı. Nitekim fark 1 dakika 25 saniyeye kadar indi. Bu arada ana grupta (Peleton) CCC SprandiPolkowıce’li sporcuların ön grupta mükemmel bir şekilde çalıştıkları gözlendi.

Turkuaz Mayonun Sahibini Arkadaşları Taşıyor

Zira takım arkadaşları DavideRebellin Turkuaz mayoyu taşıyordu ve onu finişe kadar getirme mecburiyetindelerdi. Buna Lampre-Merida ve Tınkoff-Saxo’lu sporcularında ayak uydurdukları gözlendi. Ancak zaman farkının her geçen saniye erimeye başladığı görüldü. 39’uncu kilometre kala fark tekrar arttı ve 2 dakikanın üzerine çıktı. Kaçış grubu değişerek iyi bir çalışma örneği gösterdiler.

tur2015-0429-finish

Finişe Doğru Sert Rüzgar

Finişe 33 kilometre kala sert rüzgar bisikletçilerin hızını olumsuz etkilemeye başladı. Kaçış grubu tempo yapmakta zorlandı. Ana grubunda temposu zaman zaman yükseldi, ya da rüzgara yenik düştü. Herşey Marmaris’e iniş rampasında belli olacak gibi gözüküyordu.

Türkiye Güzellikleri Primi

Göcek’ten, Marmaris’e dönüldükten sonra Türkiye Güzellikleri primini de kazanan bisikletçiler belli oldu. NıppoVini Fantini ‘den, MattiaPozo çizgiyi birinci geçti. İkinciliği NovoNordsik’ten Charles Planet, üçüncülüğüde Torku Şekerspor’dan KevinSeeldraeyers elde etti.

Marmaris Rampası İnilirken Muhteşem Görüntüler

Öndeki kaçış grubu Marmaris rampasına haliyle önde girdi. Girerken ana grupla arasındaki fark 1 dakikanın altına inmişti. Ana grup inişte müthiş bir tempo yaptı. Bazen 90-100 kilometreye varan hız ölçüldü. Marmaris gözükürken, canlı yayında ekrana gelen görüntülerde insanı mest etmeye yetti de arttı. İşte sporun,  turizme olan katkısı böyle etaplarda daha çok yansıyor, özellikle yabancılar bu doğa harikaları önünde hayretlerini gizleyemiyordu.

Finişe 20 kilometre kala fark iyice kapandı. Yine bir toplu finiş işareti geliyordu sanki. Turkuaz Mayo’nun sahibi Rebellin’de grubun içinde adeta dinlene dinlene  pedal basıyordu.

Kaza Moral Bozdu

Bisikletçilerin bu hızı bir kazayı meydana getirdi. 7-8 kişilik bir grup biranda yaprak gibi düştü. Aralarında 22 numaralı LampreMerida’nın bisikletçisi MarioJorgeFaridaCosta’nın durumu arkadaşlarına nazaran daha ciddi idi.  Bir diğer düşen TorkuŞekerspor’lu Nazım Bakırcı’da zorda olsa ana gruba dahil oldu. 11 kilometre kala finişe grup yakalanır yakalanmaz, ana grupta parçalanmalar başladı.  Beşli bir grup kaçtı ama ana grubun temposu o kadar yüksekteki yakalandılar. Nefes kesen bir finiş mücadelesine tanık oluyorduk. Marmaris’e toplu halde girildi.

Nefes Kesen   Finiş                                                                                                                                                           

Son metreler inanılmaz bir güzellikte idi. Toplu finişin arasında LottoSoudal’ın Dünyaca ünlü bisikletçisi AndreGrıepel çizgiyi birinci geçti.

Denizde Şenlik Var

Finiş sırasında denizde de Sahil Güvenlik, JET-SKI  ve diğer tekneler ile paraşütlü gösteri gerçekten görülmeye değerdi. Bu görüntüler Dünya’nın 196 ülkesine anında ulaştı.

Tura Yarın Muğla – Pamukkale Etabı İle Devam Edilecek

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 160 kilometrelik Muğla – Pamukkale etabı ile devam edilecek.

Basın Toplantısı Ve Ödül Töreni

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 132 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabını kazanan LottoSoudal’ın Alman bisikletçisi Andrei Greipel düzenlenen basın toplantısında, “Tour Of Turkey’de 10’uncu etabımı kazandım. Bundan büyük mutluluk olabilirmi” dedi.

Greipel, takım arkadaşlarının büyük desteği ile finişe geldiği bundan sonra kendi deneyimini ortaya koyduğunu ifade ederek şunları söyledi.

“Zorlu bir finiş oldu. Çok iyi sprinterler vardı. Son metrelere kadar büyük bir çekişme vardı. Bende bitişe birkaç metre kala çok iyi bir yer buldum ve çizgiyi geçtim. Bundan sonra Genel Ferdi Klasman Birinciliği için çalışmaya devam edeceğim”

Ödül Töreni

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun Fethiye-Marmaris ödül törenide Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Muğla Valisi Amir Çiçek etabın birincisi AnderıGreipel’e ödülünü verdi. İkinci DanieleColi’nin ödülünü Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu taktim etti. Üçüncü gelen DanileRotto’nun ödülünü de Marmaris Kaymakamı Celaleddin Yüksel verdi.

Turkuaz Mayo Kapışması

Genel Ferdi Klasman birinciliği yarında sürdürecek olan DavideRebellin’in Turkuaz mayosunu Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu giydirdi. Kırmızı mayonun sahibi Juan Pablo’ya Muğla Gençlik İl Müdürü Bekir Çeker, yeşil mayonun sahibi Mark Cavendish’e Marmaris Belediye Başkanvekili Halil Gökovalı, Beyaz mayonun sahibi LuizMasmone’ye de Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya giydirdi. Cavendish, Rebellin ve Valencia ödül töreninden sonra basın toplantısına gelerek medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Cavendish son ana kadar Turkuaz mayoyu geri alabilmek için mücadele edeceğini,  Rebellin ise turu kazanacağına inandığını söyledi.

Tags: ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar