Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Kemer – Elmalı Etabının Galibi Davide Rebellin

Yazar: Tarih: 29 Nisan 2015

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 163 kilometrelik Kemer-Elmalı (Göğübeli) etabını CCC SprandıPolkowıce Takımı’ndan DavideRebellin 4 saat 34 dakika 12 saniye ile kazandı.

Akdeniz’in sıcaklığının iliklere kadar hissedilen ortamında ve rüzgarsız bir havada start alan bisikletçiler ilk tırmanış primi olan 34’üncü kilometre için mücadeleye başladı. Etaplar içinde en zoru olarak gösterilen parkurda herkes varını-yoğunu tırmanışta harcayabilmek için, gayretlerini mümkün olduğu kadar sona saklamak niyetinde idi. Zira bu etabı alan hele birde fark yapabilecek bisikletçi, Pazar günü İstanbul’da sonlanacak finişte yarışın Genel Ferdi Klasman birincisi olabilecek ve Turkuaz Mayo’yu kazanma şansı yaratacaktı.

Fotoğraf Albümü:
Tour of Turkey 2015 Kemer-Elmalı Etabı – Fotoğraf Albümü

elmalı

Mayoların Dağılımı

Start öncesi Turkuaz Mayoyu EtıxxQuick Step Takımından Mark Cavendish, Yeşil mayoyu LampreMerida’daSachaModolo, Kırmızı Mayoyu Unıdethealtcare Takımından FederıcoZurlo, Beyaz MayoyudaCajaRuralSeguros Takımından Luis Mas Bonet giydi.

Yarışın Cereyanı

3 adet oluşan King Of TheMountain ( Tırmanış Etabı) için 165 sporcu start aldı. İlk atak 2’inci kilometrede Torku Şekerspor’dan SergeyGrechyn’den geldi ve TopsportVlaanderen-Baloise takımından Jef Van Meirhaeghe da ona katıldı.5’inci kilometrede ana grupta bölünmeler oluştu, ancak ataklara atakla karşılık verildi. 20’inci kilometre geçilirken  anagrup toparlandı. 34’üncü kilometreye yaklaşıldığında kıpırdanmalar yeniden başladı. 21’inci kilometrede lider AndroniGiocattoli takımından MarcoBandiera ana grubun önünde 40 saniyelik bir avantaja sahipti ancak dört sporcu onu yakalamayı başardı. CajaRural’dan  Goncalves, Colombia’dan Valencia, DrapacPrefessionalCycling’denSpokes, MTN Qhubeka’danJim yeni bir grup oluşturdu.

İlk Tırmanış Kapısı

34’üncü kilometrede gerçekleşen ilk tırmanış primini, Colombia takımından  Valencia kazandı. 2’inciliği MTN Qhubeka takımından Jim, 3’üncülüğü Drapac Professional Cycling takımından Spokes, 4’üncülüğü CajaRural takımından Goncalves elde etti. Tırmanış kapısı geride kalırken, öndeki 5 bisikletçi ile anagrup arasındaki zaman farkı 2 dakika 50 saniye ulaştı. Etabın favori isimlerinden  MTN Qhubeka Takımından Berhane önde pedal basmaya devam etti.

Sprint Primi

50’inci kilometrede geçilen sprint primi sonuçları şöyle şekillendi : 1-Drapac ProfesionalCycling takımından Spokes, 2- AndroniGiocattoli takımından Bandiera, 3-MTN Qhubeka takımından JimSongezo

Zaman Farkı Açılıyor

58’inci kilometre geride kalırken öndeki kaçış grubunun zaman farkını gittikçe açtığı gözlendi. Ana grupla fark 3 dakika 35 saniyeye çıktı. Etabın 80’inci kilometresi geride bırakılırken, 25’inci kilometreden itibaren kaçış grubunun üstünlüğü devam etti.

Türkiye Güzellikleri Primi

Etabın üçüncü primi olan Türkiye Güzellikleri kapısı 99’uncu kilometrede kazananları belirledi. İşte prim kazanan sporcular. 1- CajaRural takımından JoseGoncalves, 2. MTN Qhubeka’dan Takımı’ndan JimSongezo, 3-Colombia Takımın’danJuan Pablo Valencia.

Rifat Çalışkan’ın Adının Verildiği İkinci Tırmanış Primi

Ve geldik etabın en zor bölümüne. Akla-Karanın belli olacağı tırmanışlarının kralının belli olacağı yokuşlar başladı. Kemer’den start alan bisikletçiler, Finike’den, Elmalı sapağına dönerken, kendilerini sıfırdan 1850 metreye uzanan bir tırmanışın beklediğini biliyorlardı. Bu yüzden parçalanmalar oldu ve güçlü olan ön grubu, sprintçiler ise arka grupta mecburen pedal çevirmek zorunda kaldılar. Etabın ikinci tırmanış primi 108’ínci kilometrede cereyan etti. Herzaman rahmetle andığımız bisikletin efsane ismi Rifat Çalışkan adına gerçekleşen ikinci tırmanış kapısınıi ise şu sporcular geçti. 1-Colombia’dan Juan Pablo Valencia, 2- MTN Qhubeka’danJimSongezo, 3- CajaRural’danJoseGonçalves, 4- Unitedhealthcare’denDavideFrattini, 5- Tinkoff-Saxo’danPavelBrutt

Ne Tırmanış Ama

Tırmanış o kadar diktiki, bisikletçiler kaçıp arayı 2-3 dakika açmalarına rağmen ana gruba ya da arkalarından gelen gruba yakalanabiliyorlardı. Finişe 45 kilometre kala ana grup tempo yapıp kaçış grubunu yine yakaladı. Yeni zaman farkı artık 35 saniyenin altına düşmüştü. Fakat bu gruptan iki sporcu daha tempoya dayanamayıp ana gruba yakalandı. Daha sonra üçlü grup ana grupla birleşti. Bu kez Elmalı geçilirken üçlü bir kaçış grubu oluştu. Bu grup az zaman farkına rağmen epey yol aldı.

Öndeki Üçlünün Direnişi

Önde giden üçlü grup inatla ana gruba yakalanmamak için olağanüstü bir gayret sarfediyordu ama işleri o kadar zorduki.  Tınkoff-Saxo’danPavelBrutt, MTN Qhubeka Takımı’ndan YousefReguıgu, TopsportVlaanderen Takımı’ndan Jelle Wallays yardımlaşarak finişe doğru pedal basmaya devam ettiler. Etabın sonlanmasına 17 kilometre kala fark 30 saniye içinde dolaştı durdu. Ama onlar içinde kaçınılmaz son ana gruba yakalanmaktı. 11 kilometre kala grup yeniden birleşti. 8 kilometre kala ana grup iyice dağılmaya başladı. Yokuş finişe yaklaşıldığında iyice dikleşirken CajaRuralSeguros Takımı’ndan beyaz mayo’nun sahibi Luis Mas Bonet atak yapıp kaçtı bu serüveni uzun sürmedi ve yakalandı.

Kaçanı Tut Ve Yakala

Bu kez 6.5 kilometre kala Lampre-Merida Takımı’ndan KristijanDurasek, CajaRuralSeguros Takımı’ndan HeınerRodriParraBustamende ile CCC SprandıPolkowice Takımı’ndan DavideRebellin atak yaptı ve arayı 17 saniye kadar açtı. Daha sonra bu gruptan CajaRural Takımı’ndan Bustamende geri kaldı, ona ana gruptan atak yapan Bardıanı CSF Takımı’ndan EnrıcoBarbin ile Nıppo –VınıFantını Takımı’ndan DanieleColli iştirak etti. Şimdi finişe gelen iki grup vardı ve aralarındaki zaman farkı büyük değildi.. Finişe bu iki sporcunun girmesi artık kesinleşmişti. Etabı  4 saat 34 dakika 12 saniye ile Rabellin kazandı. İkinciliği LampreMeridaTakımın’danKristijanDurasek aldı. ÜçüncülüğüdeRetagne-SecheEnvıronnemen Takımı’ndan EduordoSepulveda elde etti.

Yarın Fethiye-Marmaris Etabı Koşulacak

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun yarın 132 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabı koşulacak.

Tags:


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar