Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Muğla-Pamukkale Etabını Galibi Sacha Modolo

By on Perşembe, 30th Nisan 2015

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 160 kilometrelik Muğla-Pamukkale etabını LampreMerida takımından SachaModolo 4 saat 6 dakika 19 saniye ile kazandı. İkinciliği CajaRuralSeguros Takımı’ndan Carlos BarberoCuesta, üçüncülüğüdeTınkoff-Saxo Takımı’ndan JayMccarthy Tekerle farkı ile elde etti.

Fotoğraf Albümü:
Tour of Turkey 2015 Muğla – Pamukkale Etabı – Fotoğraf Albümü

Sacha-Modolo

Greipel Starta Gelmedi

161 bisikletçinin start aldığı bu etaba 10’uncu Türkiye Tur’u zaferini Fethiye-Marmaris etabında elde eden LottoSoudal Takımından AndreGreipel katılmadı. Alman bisikletçi ani bir kararla Giro De Italia için hazırlık yapacağını ileri sürerek Tur’dan ayrıldı.

Etapta Kavga

Marmaris rampası çıkılırken ana grupta iki sporcunun bisikletlerinden inerek birbirleri ile kavga ettikleri gözlendi. Astana Takımı’ndan DimitryGruzdev’in, Southest Takımı’ndan EugertZhupa’ya yumruk attığı tespit edildi. Komiserler kurulu bu iki bisikletçiye ceza vermesi bekleniyor.

İlk Kaçış 22’inci Kilometrede

Marmaris’ten verilen startın ilk kilometreleri toplu halde geçildi. 9’uncu kilometre geçilirken çok sayıda atakların gerçekleştiği gözlendi. 15’inci kilometre gelindiğinde 3 sporcu atak yaptı. Öndeki kaçış grubunu LottoSoudal’dan Thomas De Gendt, United Healthcare Takımından AlessandroBazzana, Wanty-GroupeGobert Takımından FrederickVeuchelen oluşturdu. Bu üçlü 22’inci kilometre geçilirken ana grupla (Peleton) arayı 4 dakika 35 saniye açtı. 40’ıncı kilometre geride kalırken öndeki üçlünün arayı iyice açtığı gözlendi. Fark 7 dakika 11 saniye olmuştu. Bu zaman farkı Tur’un başından bu yana elde edilen yüksek rakamdı. 61’inci kilometrede öndeki üçlünün ardından CCC SprandiPolkowice Takımı ana gruba liderlik edersen Rebellin’i de koruma altına almadan edemiyorlardı.

Gözler Petacchi’de

Etabın ilk tırmanışına (KOM) Mtn-Qhubeka takımının liderliğinde girildi. Gözler daha önce Pamukkale etabını kazanan Southeast Takımından AlessandroPetacchi’deydi. Petacchi’nin takım arkadaşı JakubMareczko’nun Fethiye-Marmaris etabında  çok çalıştığı gözlenirken Pamukkale etabında yorgunluğu dikkat çekiyordu.

Rüzgarın Etkisi

71’inci kilometre geçilirken rüzgarında etkisiyle zaman farkı erimeye başladı. Buna ana grubun tempo yapmasınıda eklersek farkın 3 dakika 35 saniyeye kadar düştüğünü söyleyebiliriz.

İlk Tırmanış Primi Sonuçları

74’üncü kilometre geçilirken etabın ilk tırmanış primi gerçekleşti ve şu sonuçlar alındı:

1-Thomas De Gendt (LottoSoudal), 2-Frederik Veuvhelen (Wanty-GroupeGobert), 3-Eduardo Sepulveda (Retagne-SecheEnvırronnemen), 4-Juan Pablo Valencia (Colombia). Prim kapısı geçilirken zaman farkı daha kapandı. Yeni zaman farkı 2 dakika 25 saniye olarak ölçüldü.

Sprint Primi Sonuçları

Afrodit kavşağı geçilirken etabın sprint primide gerçekleşti. Yeşil mayo için mücadele sporcular prim kapısından geçerken şu sonuçlar alındı: 1-Alessandro Bazzana (Unıdethelatcare), , 2-Frederik Veuchelen (Wanty-Groupe-Gobert), 3-Thomas Dendt (LottoSoudal) Prim kapısından geçilirken öndeki kaçış grubu ile, ana grup arasındaki zaman farkı 1 dakika 56 saniye olarak ölçüldü. 105’inci kilometre geçilirken kaçış grubu peleton ile birleşti. Artık grup tek parça idi ve önlerinde etabın ikinci tırmanış prim kapısı vardı.

İkincitırmanış Primi Sonuçları

Kınıklı rampası geride kalırken 111’inci kilometrede etabın ikinci tırmanış primi gerçekleşti ve şu sonuçlar alındı. 1- AlessandroBazzana (Unıdethealtcare), 2-Frederik Veuchelen (WantyGroupe-Gobert), 3-Thomas De Gendt (LottoSoudal).  Prim kapısı geçildikten sonra dokuz sporcu yeni bir kaçış grubu oluşturdu. Ana grupla zaman farkı fazla açılmadı, ancak ön grupta pedal bastılar. Zaman farkı 20 saniye içinde gitti-geldi. Bu arada NovoNordsik’tenKevin De Maesmaker yarışı terk etti. 123’ncü kilometre geçilirken kala kaçış grubu ana grupla birleşti. Denizli şehiriçi kat edilirken ana grupta finiş için henüz bir kopma yoktu. Anlaşılıyorki, Pamukkale’ye tırmanışta kıyamet kopacak.

Türkiye Güzellikleri Prim Kapısı Büyük Çekişmeye Sahne Oldu

139’uncu kilometredeki etabın son prim kapısı büyük bir mücadeleye neden oldu. Beyaz mayonun sahibi Luis Mas Bonet prim kapısını ilk geçen sporcu olurken aynı zamanda konumunu korumuş oldu. Unıdethealtcare Takımı’ndan KenHanson, son metreye kadar bastı ama, rakibini geçmeye muvaffak olamayınca büyük üzüntü yaşadı. Üçüncülüğüde TopsportVlaanderen Takımı’ndan Jef Van Meırhaeghe elde etti. Grup toplu halde Pamukkale’ye doğru pedal basmaya devam etti. Son 5 kilometrede herhangi bir parçalanma olmadı. Tüm takımlar sprinterlerini güçlü getirebilmek için rüzgara göğüs germeyi sürdürdüler. Nazım Bakırcı bu yıldızların içinde grubun içinde kalıp inatla pedal basmaya devam etti. Tek kelimeyle bravo doğrusu. Finişe 500 metre kala talihsiz bir kaza yaşanmasına rağmen yine mücadele görülmeye değerdi. Son metrede LampreMerida Takımı’ndan SachaModolo 4 saat 6 dakika 19 saniye ile ilk geçen sporcu oldu.

Tur’a Yarın Denizli-Selçuk Etabı İle Devam Edilecek

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 184 kilometrelik Denizli-Selçuk etabı ile devam edilecek.Turkuaz mayoyu DavideRebellin giymeye devam edecek.

Tags:


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013 ve 29-31 Ağustos 2014
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile
En Güçlü Sprinter Andre Greipel thumbnail

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın
Tony Martin En Sonunda Sarı Mayoyu Kaptı thumbnail

Tony Martin En Sonunda Sarı Mayoyu Kaptı

Fransa Bisiklet Turu’nun 4. etabını Tony Martin kazandı. 30
Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti thumbnail

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim
Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu thumbnail

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar