Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

İstanbul – İstanbul Etabını Caja Rural Takımından Luis Mas Bonet Kazandı

Yazar: Tarih: 5 Mayıs 2015

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 124 kilometrelik İstanbul – İstanbul etabını CajaRuralSeguros Takımı’ndan Luis Mas Bonet 2 saat 45 dakika 3 saniye ile kazandı. Son bir kilometrede müthiş bir atak yapan Bonet, etabın favori olarak gösterilen Mark Cavendish’i de geride bırakırken, finiş çizgisini geçtikten sonra gözyaşlarına boğuldu ve takım arkadaşları tarafından anında kutlandı. Etap ikinciliğini tekerlek farkıyla EtıxxOuick Step Takımı’ndan Mark Cavendish, üçüncülüğü de yine CajaRuralSeguros Takımı’ndan CarlobBarberoCuesta elde etti.

istanbul-istanbul

Yarış Fotoğrafları:
Tour of Turkey 2015 İstanbul – İstanbul Etabı – Fotoğraf Albümü

Tur’u Durasek Kazandı

26 Nisan’da Alanya – Alanya etabıyla start alan ve 8 etaptan oluşan TUR’u  LampreMeridaTakımı’danKristijanDurasek kazandı. Turkuaz mayoyu Pamukkale-Selçuk etabında giyen Durasek böylece 2015 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun Genel Ferdi Klasman birincisi oldu. Salcano’nun sponsorluğundaki sprint mayosu olan yeşil Mayoyu Mark Cavendish, Vestel sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri mayosunu Luis Mas Bonet, THY sponsorluğundaki Tırmanış mayosu olan Kırmızı mayoyu Colombia Takımı’ndan, Juan Pablo Valencia kazandı.

Cumhurbaşkanı Finiş Alanın’da

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la birlikte İstanbul – İstanbul etabının finiş alanına gelerek derece alan sporculara ödüllerini verdi. Etabın birinci, ikincisi ve üçüncüsüne ödüllerini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turkuaz, Yeşil, Kırmızı ve Beyaz mayo sahiplerine de ödüllerini taktim ederken yanaklarından öpmeyi de ihmal etmedi. Tur’un takım birincisi, etap birincisi olan takımlara da madalyalarını veren Erdoğan bir sonraki sene buluşma dileğinde bisikletçilere iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sporculara ve halka hitaben yaptığı konuşmada, spora verdikleri önemden bahsederken şunları söyledi.

“Türkiye’nin doğa güzellikleri ile sporun iç içe olduğu bir TUR daha sona erdi. Tüm sporculara ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Bende bir sporcuyum. Bu bakımdan mücadelelerinin ne kadar zor olduğunun bilincindeyim.” Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra üzerlerinde Torku Şekerspor forması taşıyan minik bisikletçilerle podyumda bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yarışın Cereyanı

TUR – 2015’in 2 kıtayı birbirine bağlayan son etabının startı saat 10.00’da verildi. 124 km’lik bu son etapta, 32.4 kilometrede Türkiye Güzellikleri primi ve 82.5 km.de sprint primi kapıları geçildi. İstanbul-İstanbul etabında 152 sporcu start için imza attı. Böylece 165 sporcu ile başlayan Tur’u 13 sporcu tamamlayamamış oldu.

İlk Kaçışlar

Etabın başında ilk hareketlenen takım Torku Şekerspor oldu. Ana nagruptan atak yaparak kaçan 4 sporcu vardı.

Öndeki 4’lü, LottoSoudal’danBorisVallée, NippoViniFantini’denEduard Michael  Grosu, NovoNordisk’denKevin De Meesmaeker De TopsportVlaanderen –Baloise’danKennyDeKetele (Topsport). Bu 4 bisikletçi 40 saniye ile ana grubun önünde yer aldı. Ancak De Mesmaeker geride kaldı.  Önde sadece Vallée, Grosu ve De Ketele kaçış grubunu oluşturdu. Colombia Takımı’ndan Carlos Quintero tek başına kaçanları kovalayan bisikletçi olarak büyük gayret sarf etti. Ana grupla kaçış grubunun arasındaki zaman farkı 1 dakika 47 saniye olarak ölçüldü.

Türkiye Güzellikleri Mayosunu Bonet Kazandı

Etabın 30’uncu kilometresi geçilirken Vestel sponsorluğu’ndaki Beyaz Mayoyu kazanan sporcuda belli oldu. CajaRuralSeguros Takımı’ndan Luis Mas Bonet Tur başından bu yana topladığı puanlarla Beyaz Mayoyu kazanan sporcu oldu. Prim kapısını ise şu sporcular geçti: 1-Topsport Vlaanderen-Baloise’danKenny De Ketele, 2-Lotto Soudal’danBorisVallee, 3-Nippo ViniFantin’denEduard Michael Grosu.  Zaman farkı prim kapısı  geçilirken kaçış grubu ile ana grup arasında 2 dakika olarak bildirildi.

Sprint Primi Sonuçları

Etabın 82’inci kilometresi  geçilirken Salcano sponsorluğundaki sprint primide gerçekleşti. Sonuçlar şöyle: 1- NippoViniFantin’denEduard Michael Grosu, 2- TopsportVlaanderen-Baloise’danKenny De Ketele, 3- LottoSoudal’danBorisVallee.

Rebellin Düştü Ve Bıraktı

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun Kemer-Elmalı etabını kazanıp Genel Ferdi Klasmanda birinciliğe yükselen ve Turkuaz mayoyu üç etap boyunca giyen Polkowıce Takımı’nın sporcusu DavideRebellin İstanbul-İstanbul etabının finişine 30 kilometre kala düştü ve hastaneye kaldırıldı. Bu etaba kadar Genel Ferdi Klasmanda ikinciliğini koruyan Rebellin Tur’u terk etmek zorunda kaldı. Göğübeli tırmanışı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, konuşan Rebellin, “Turkuaz Mayoyu korumak istiyorum. Ama bu sporun içinde sakatlık ve benzeri olayların yaşanması doğal. İnşallah bu sıkıntıları yaşamam” demişti.

Etabın bitimine 11 kilometre kala Rebellin’in takım arkadaşlarından Jan Hırt, Stefan Scumacher’de yarışı terk eden bisikletçilerin arasına katıldı.

Kaçış Grubu Yakalandı

Etabın başı sayılan andan itibaren kaçış grubunu oluşturan öndeki dörtlü, finişe5 kilometre kala ana grup tarafından yakalandı. Böylece finişe grubun toplu gelmesi kesinleşti. Nitekim Sultanahmet’teki tarihi At Meydanında müthiş bir finiş gerçekleşti. Son kilometrelere önde giren Luis Mas Bonet etabı kazandı.

Sponsorlara Teşekkür

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ayrıca finiş Alanına gelen  Vestel Pazarlama ve İletişim yöneticisi Bengisu Dinçer’e, Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül’e ve THY Kurumsal iletişim Başkanı Zeki Çukur’a teşekkürlerini sundu.

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unu kazanan Lampre-Merida’nın sporcusu KristjianDurasek düzenlenen basın toplantısında, “Bu benim İkinci zaferim. Bundan büyük mutluluk olamaz” dedi.

Durasek şunları söyledi:

Durasek, “Elbette Kazanmak İçin Gelmiştim”

“Lampre’de bu benim ikinci zaferim. Genel olarak sakin bir kişiliğe sahibim ama buna formda oluşumu da eklemek zorundayım. Neticede buraya gelirken ne olacağını elbette tahmin edemezdim. Ama bende buraya kazanmak için geldim ve bunu başardım. Daha önce birinci kategoride bir başarım olmuştu. Selçuk – İzmir etabında hastalanmıştım. Etap sabahı kendimi denedim ve sonunda başardım. Tabii ki benim için iyi bir sonuç oldu. Neticede devam ediyorum işte. Bundan sonraki hedefim belki Giro olabilir. Ama ilk organizasyonum Delfin Tur’u elbette”

Kırmızı Mayonun Sahibi Luis Pablo Valencia

Etabın tırmanış etapları birincisi olan ve Kırmızı  mayonun sahibi Colombia Takımı’nın sporcusu JuanPablo Valencia Tur’la ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:

“Bu zaferimi öncelikle geçenlerde kaybettiğim amcam NemesıoGonzales’e armağan ediyorum. Önceki etapta mayoyu garantilemiştim. Starttan önce takım toplantısında konuştuk. Bu kırmızı mayo aynı zamanda takım olarak kazandığımız bir başarı olarak yorumlanabilir”

Yeşil Mayonun Sahibi Mark Cavendish

Etabın Sprint şampiyonu EtıxxOuickStepcTakımı’nın birincisi Mark Cavendish düzenlenen basın toplantısında hayli buruk ve neşesizdi. Çünkü etabı son metrelerde kaybetmenin hala moral bozukluğunu yaşıyordu. Şunları söyledi:

“Finişin fazla anlatılacak bir tarafı yok. Neticede Bonet kazandı o kadar. Yeşil mayoyu iki senedir kazanıyorum. Geçen yılla bu seneyi kıyaslarsam, Tur harika, buraya gelmekten çok mutluyum.  Sonraki yıllarda Türkiye’ye gelmeye devam edeceğim. Bundan sonraki yarış planım California  ve İsviçre turu olacak.”

Beyaz Mayonun Sahibi Luis Mas Bonet

CajaRuralSeguros Takımı’nın sempatik sporcusu Luis Mas Bonet basın toplantısına gayet neşeli girdi. Zira Cavendish gibi bir yıldızın önünde finiş yapmış ve etabı kazanmıştı. Bonet şunları söyledi:

“Etabın sonuna doğru atak yaptım, plan böyle değildi ama kendimi güçlü hissediyordum. Asıl amacımız Pamukkale’de ikinci olan Carlos Barbera için çalışacaktık. Son tırmanışta ben atak yapınca Barbera bana durmamamı gitmemi söyledi. Bende gerekeni yaptım. Aralık ayında baba oldum bu zafer benim için en büyük hediye. Daha önce İspanya’da bir başarılı bir sonuç almıştım, fakat profesyonel anlamda bu benim ilk zaferim.  Bu zaferi Cavendish’i geçerek kazanmış olmak daha önemli hale getiriyor. Takım olarak son metrelerde ben önde giderken arkadan gelenlerin önünü kestik, biz çok büyük bir aileyiz birisi kazandığı zaman tüm takım kazanmış oluyor. Daha büyük bir takımda olmaya bütün sporcular ister ama ben şimdilik burada mutluyum. Sezon devam ediyor ve daha katılacağım birçok klasikler var”

Cavendish’den Teşekkür

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun İstanbul – İstanbul etabında tören esnasında Mark Cavendish    podyumun birinci bölümünden sonra aşağıya inerek ikinci bölüm için bekledi.

Cumhurbaşkanımız, Cavendish’in  podyum  inişinde kendisiyle kısa bir sohbet yaparak “Türkiye Turundan çok memnun olduğunu ve organizasyonun çok başarılı ve güzel geçtiğini söyleyerek teşekkür etti.  “

Tags:


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar