Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Vitessiz Bisikletle Fransa Dağlarında Macera

Yazar: Tarih: 3 Haziran 2015

Dünyanın en prestijli ve en köklü bisiklet yarışı olan Fransa Bisiklet Turu’na 1910’da eklenen dağ etabı, aradan geçen 105 yıl sonra yeni bir maceraya konu oluyor. O yıllarda kullanılan vitessiz ve frensiz bisikletlerden ilham alan RedBull sporcusu PatrickSeabase, bu yılki turnuvanın başlayacağı 4 Temmuz’dan bir ay önce, 3 Haziran gününde vitessiz ve frensiz bisikletiyle 1910’daki zorlu dağ etabını tamamlamak için maceraya pedal çevirecek. Seabase’in dağ bisikleti macerası redbull.com/Seabase1910 adresinden canlı izlenebilecek.
RB-Seabase-1

Dünyanın en eski ve en prestijli bisiklet yarışı olan Fransa Bisiklet Turu’na 1 ay kala, İsviçreli bisikletçi PatrickSeabase, bu şampiyonanın tarihini saygıyla selamlayan zorlu bir bisiklet sürüşüne imza atacak. Fransa Bisiklet Turu’na ilk kez 1910 yılında eklenen dağ etabını, 3 Haziran’da tek başına bir gün içinde aşacak olan Seabase, turnuvanın köklerine dönerek vitessiz ve frensiz bir bisiklet kullanacak.

RedBull sporcusu PatrickSeabase, 1910’daki Fransa Bisiklet Turu’ndaki 300 kilometre uzunluğunda ve 6000 dikey metre yüksekliğindeki etapta beş farklı dağ geçidini tamamlayarak 3 Haziran 2015’te Bagnères de Luchon’danBayonne’a kadar bisikletini sürecek.
RB-Seabase-3

1910’da kullanılan bisikletlerdeki gibi vitessiz ve sabit bir dişliye sahip bisikletiyle yola koyulacak olan Seabase ayrıca yarışın köklerine saygı duruşunda bulunmak adına o dönemde olduğu gibi yine frensiz bir bisiklet kullanacak. O dönmemde 10-13 kilogram arasında olan ve demir ile ahşaptan imal edilen bisikletlerin aksine Seabase’in sürüşünde kullanacağı bisiklet 7,2 kilogram ağırlığında karbon fiber alaşımdan imal edildi. Bu sabit dişlili ve frensiz bisikleti hızlandırmak için pedala daha çok basması gerekecek. Durmak içinse o dönemde olduğu gibi ya arka tekerlekleri kaydıracak ya da ayağını yere sürtecek.
RB-Seabase-2

Seabase karşılaşacağı zorlukları şöyle yorumladı: “O zamanlar bisikletler ya hep ya hiç mantığıyla sürülüyordu. İşiniz zorlaşınca kolay vitese geçiş yapamıyordunuz. Durmak için frene dokunmak yetmiyordu. Yarış sadece parkurla ve rakiplerle değil mental bir yarıştı. Ayrıca kas ağrısını ve yorgunluğu da zihninizde durdurmanız gerekiyordu. Ben de bu deneyimi tekrarlarmayı hedefleyerek yola çıkıyorum.”

Seabase, 3 Haziran günü sabah 4’te Col de Peyresourde’de tırmanışa başlayacak. İkinci dağ geçişi Cold’Aspin’de gelecek. 2000 dikey metre yüksekliğindeki ColduTourmalet, şimdiden Seabase’in en çok düşündüren parkur. Yarışçı, “Oraya vardığımda enerjimi iyi kullanmış olmalıyım” diyor. Eğer burada bisikletçi OctaveLapize için dikilen heykele varabilirse, vitessiz bir bisikletle Fransa Bisiklet Turu’nun ilk yıllarından beri bunu başarabilen ilk bisikletçi olacak.

Rotada dördüncü hedef Cold’Aubisqueolacak. Seabase“Buradaki 30 kilometre mental olarak beni en çok zorlayacak olan kısım. Kas yorgunluğuna göğüs germem gerekecek” diyor.

Beşinci varış noktası Cold’Osquich’i geçtiğinde finişe daha 80 kilometre kalmış olacak ve günbatımı yaklaşacak. Son 80 kilometre yokuş aşağı olsa da Bayonnecivarında birkaç küçük tırmanış Seabase’i zorlamaya devam edecek. Basquesahiline yakın Bayonne’a vardığında PatrickSeabase 105 yıl önce yarışan bisikletçilerin tamamladığı zorlu etabı aynı ekipmanla tamamlayan ilk modern bisikletçi olarak tarihe geçecek.
RB-Seabase-4

Maceranın canlı yayını internette

RedBull sporcusu PatrickSeabase’in atıldığı bisiklet macerası internette Redbull.com/seabase1910 adresinde canlı yayımlanacak. 15 saatte bu parkuru tamamlamayı hedefleyen Seabase’in üzerindeki GPS ile konumu anlık olarak takip edilebilecek. Ayrıca Seabase’in hızı, bulunduğu yüksekliği, katettiği mesafe, nabzı ve vücut sıcaklığı gibi bilgiler de izlenebilecek. Eğer Seabase bu zorlu rotayı uçtan uca katedebilirse geçen süre boyunca Eyfel Kulesi’ne iki gün içinde durmadan 110 kere inip çıkmış kadar kalori harcayacak. Bu da yaklaşık 50 tabak makarnadan alınabilecek kaloriye eşit.

Tags:


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar