Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

Yazar: Tarih: 14 Ekim 2017

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye – Marmaris etabını Bora Hansgrohe takımından Sam Bennett 3 saat 25 dakika 25 saniye ile kazandı.

Böylece Bennett arka arkaya üç etabı da alarak Turkuaz Mayoyu kazanma adına büyük bir engeli daha aşmış oldu. Yarınki Spor Toto Marmaris-Selçuk etabında da Sam Bennett Turkuaz mayoyu giymeye devam edecek.

Fethiye’den Start 13.30’da Verildi

99 Bisikletçi saat 13.30’da Fethiye Belediye binası önünden verilen startla 128.6 kilometrelik Marmaris etabına başladı. Startla birlikte hemen bir kaçış grubu oluştu. Önce Türk Milli Takımından Feritcan Samlı ile Trek-Segafredo Takımı’ndan Gregory Danıel ön grubu oluşturdu. Hemen arkalarından ise WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımından Thomas Deruette atak yaptı. Ancak bu bisikletçinin öndeki ikiliyi yakalaması ancak 9’uncu kilometrede mümkün olabildi. Parkur yakıcı bir güneş altında cereyan etti. Rüzgar ise hemen hemen hiç yok denecek azdı. Bu üçlü önce arayı 2 dakika 5 saniye, ardından 3 dakika 56 saniye kadar açtı. Bu üçlüye ise daha sonra Soul Brasıl Pro Cylıng Takımı’ndan Lincoln Sılva dahil olmaya çalıştı. 13’üncü kilometre bu şekilde geçildi. Ana grubun içinde Türk Milli Takımı 7 sporcu ile, Turkuaz Mayoyu taşıyan Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett’de bulunuyordu. Yeni zaman farkı ise 5 dakika 28 saniye olarak ölçüldü. 18’inci kilometrede ise Lincoln Sılva tam grubu yakalarken lastik patlatınca şanssız anlar geçirdi fakat değişme yapıldıktan sonra büyük bir efor sarf ederek gruba yetişmeye çalıştı. Bu sporcunun kaçış grubunu yakalayabilmesi için 4 dakikalık zaman farkını kapatması gerekiyordu. Yine kaçış grubu ile ana grubun arasındaki zaman farkı ise 6 dakika 10 saniyeye kadar çıktı. Etabın 24’üncü kilometresinde  Göçek geçilirken halkın büyük ilgisi bisikletçilere ayrı bir moral kaynağı oldu.

Bu Etapta Tarihe Geçen İsimler

Biraz geriye dönüp baktığımızda bu etapta en yüksek hıza ulaşan bisikletçiler arasında  şu isimleri görmemiz mümkün. Daryl Impey (2009), Giovanni VIsconti (2010), Manuel Belletti (2011), Mark Renshaw (2012), André Greipel (2013 & 15), Mark Cavendish (2015), Sacha Modolo (2016). Tour Of Turkey’i koşan bu ünlü isimler ayrıca tura damgasını vuran isimler olarak hep plana çıkmışlardı. Yeniden etaba dönersek; Soul Brasıl Pro Cylıng Takımı’ndan Lincoln Sılva kaçış grubuna dahil olmak için çaba sarf ederken, temposu düşünce ana gruba yakalandı.

TÜRK HAVA YOLLARI TIRMANIŞ PRİMİ (DAĞLARIN KRALI) SONUÇLARI

32.9 kilometre geçilirken etabın ilk prim kapısı da geride bırakıldı. Türk Hava Yollarının sponsorluğunda gerçekleşen Tırmanış priminin ilk derecelerini şu bisikletçiler aldı:

1-WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı’ndan Thomas Deruette 2-Türk Milli Takım’ından Feritcan Samlı 3-Trek-Segafredo Takımı’ndan Gregory Danıel 4-Bardıanı CSF Takımı’ndan Mırco Maestrı.

Bu sonuçlardan sonra yarın koşulacak Spor – Toto Marmaris – Selçuk etabında Türk Hava Yolları Tırmanış mayosu olan (Dağların Kralı) Kırmızı tişortu Mirco Maestri’nin giymesi kesinleşti.

Dalyan Kavşağı’nda Da Yoğun İlgi Vardı

50’inci kilometre geçilirken sıcaklık epey tavan yaptı. Buna rağmen tempo çok yavaş değildi. Öndeki grup ile ana grubun arası 5 dakika 8 saniye olarak verildi. Dalyan kavşağındaki kalabalık ise görmek istediğimiz bir düzeydeydi. Alkışlara, Ay-yıldızlı bayraklarında sallanması Tur’a olan ilgiyi bu etapta tavan yaptırdı. Beyobası, Zeytinalanı, Yangı ve Köyceğiz girişine kadar olan yokuş aşağı iniş de sorunsuz tamamlandı. Bisikletçiler burada zaman zaman 100 kilometrenin üzerine çıkarak adeta gövde gösterisi yaptı. Bundan sonra öndeki üçlü kaçış grubu ile ana grubun arasındaki zaman farkının kapanmaya başlaması dikkat çekti. Yeni zaman 4 dakika 10 saniye olarak ölçüldü. Bu arada ana grubun saatte 45 kilometre süratle pedal bastığı bilgisi geldi.

Salcano Sprint Primini Feritcan Samlı Kazandı

Toparlar geride bırakılırken etabında 72’inci kilometresi tamamlanıyordu. Burada gerçekleşen Salcano Sprint primini Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Samlı kazandı. İkinciliği WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı’ndan Thomas Deruette, üçüncülüğü de  elde etti. 76’ıncı kilometre geçilirken farkın eridiğini daha iyi görebiliyorduk. Kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark 2 dakika 45 saniyeye inmişti.

Vestel Türkiye Güzellikleri Primi Sonuçları

1-Trek-Segafredo Takımı’ndan Gregory Danıel 2-Türk Milli Takım’ından Feritcan Samlı 3-WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı’ndan Thomas Deruette

Beyaz Mayo Onur Balkan’da Kaldı

Bu sonuçlara rağmen Vestel Türkiye Güzellikleri Mayosu (Beyaz Mayo) yine Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan’da kaldı. Onur yarınki etapta da Beyaz mayoyu taşıyacak. Prim kapısı geçilirken Trek-Segafredo Takımı’ndan Gregory Danıel atak yaptı ve kaçış grubunun önüne geçti geride ikiliye 1 dakika 6 saniye fark yaptı. Bu esnada ana gruptan üç bisikletçi daha atak yaptı fakat fazla gidemediler. Finişe 20 kilometre kala kaçış grubundaki ikili, ana gruba yakalandı. Önde tek giden Gregory’de daha sonra ana grupla birleşti. Son 10 kilometreye girilirken Marmaris’te yine bir toplu finiş beklenmeye başlandı. Son 1 kilometreye kadar saklanan Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett, 200 metre kala yine atağa kalkarak klasını ortaya koydu ve etabı birinci bitirdi.


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar