Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

Yazar: Tarih: 12 Ekim 2017

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını Bora Hansgrohe takımından Sam Bennett 6 saat 2 dakika 6 saniye ile .kazandı.  Bennett böylece yarın koşulacak Spor-Toto 128 kilometrelik Fethiye – Marmaris etabında Turkuaz Mayoyu giyecek. Türk Mili Takımından Ahmet Örken ise büyük bir başarı göstererek etaba ana grupla ve aynı zaman farkı ile sekizinci olarak girdi. Saat 11.33’de Kumluca şehir merkezinden Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz’ın damalı bayrağı sallamasıyla 101 bisikletçi zorlu etaba başladı. Bir önceki etaba nazaran daha sıcak, ancak zaman zaman hafif rüzgarlı olan etabın ilk kilometreleri toplu gidildi.

Üç Bisikletçi Kazadan Ötürü Start Alamadı

Dün Kemer finişine çok az kala yaşanılan kaza sonrası  Caja Rual’dan Hector Saez, Gazprom Rusvelo takımından Aleksandr Porsev ile WB Veranclassıc Aqalıty Protect Takımından Justın Jules start alamadı. Böylece Türk Hava Yolları Kumluca-Fethiye etabı 101 bisikletçinin katılımı ile koşulmaya başlandı.

 Vestel Türkiye Güzellikleri Primi Onur Balkan’da Kaldı (Beyaz Mayo)

43’üncü kilometre geçilirken etabın ilk prim kapısı da geride bırakıldı. Türk Milli Takımından Onur Balkan yine güçlü pedallar önünde primi kazanan sporcu oldu. Böylece Fethiye – Marmaris etabında da Onur Balkan Türkiye Güzellikleri mayosu (Beyaz) giymeye hak kazandı. Bu prim kapısında ikinciliği Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco, üçüncülüğü de Astana’dan Sergeı Chersnetskı elde eti.

Türk Hava Yolları Tırmanış Primi (Dağların Kralı – Kırmızı Mayo)

59’uncu kilometrede gerçekleşen Türk Hava Yolları Tırmanış Prim (Dağların Kralı-Kırmızı Mayo) kapısını ilk geçen Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco oldu. Onur Balkan bu prim kapısını da sprint’te olduğu için ikinci geçme başarısını gösterdi. Bu arada kaçış grubu ile, ana grup arasındaki zaman farkı 3 dakika 16 saniye olarak ölçüldü.

Alkışlar Bir Kez Daha Onur Balkan’a

Etabın başından bu ana kadar dünkü performansının üstüne çıkan Türk Milli Takımı’nın genç yıldızı Onur Balkan her geçen dakika müthiş bir güçle pedal çevirerek sürekli ön grupta kalmayı bildi. 107’inci kilometre geçilirken Onur’la birlikte, Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco, ve Soul Brasıl Pro Cyclıng’dan Murilo Affonso Ferraz’da bulunuyordu. Yeni zaman farkı ise Onur’un adına gerçekten alkışlanacak bir farklılıkta idi: 4 dakika 8 saniye net. Uzun süre ön gruptaki üçlü bu zaman farkını korudu. Ancak üçüncü prim kapısına gelene kadar rampa çıkışlarında ve karşıdan gelen rüzgarla zaman 3 dakikaya indi. 

Türk Hava Yolları İkinci Tırmanış Primi İle Kırmızı Mayo Mırco Maestrı’nin

Etabın ikinci tırmanış prim kapısını ilk geçen Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco oldu. Soul Brasıl Pro Cylıng’dan Murilo Affonso Ferraz ikinciliği, üçüncülüğü de Türk Milli Takımından Onur Balkan aldı. Böylece ilk günkü Tırmanışların galibi olan Bardıanı CSF Takımından Enrico Barbin kırmızı mayoyu, Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco’ya teslim etti. Saınt Nicholas Kilisesi’nin kalıntılarının bulunduğu 117’inci kilometre geçilirken yeni zaman farkı 2 dakika 50 saniye idi. Yani bu da şu demek oluyordu, son sprint primi olan 159’uncu kilometreden önce kaçış grubu artık ana gruba yakalanacak demekti. Zira yeni zaman farkı 2 dakika olarak ölçüldü. Nitekim 124’üncü kilometrede öndeki üçlüden kopan Onur Balkan ana gruba yakalanmış oldu. Ancak Onur bu yakalanışına rağmen, görevini gönül rahatlığıyla yapmanın haklı gururunu yaşıyordu.

Pedal Pedala Dokundular Ve Kaza Oldu

Kınık’a girilirken öndeki iki bisikletçi, Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco ve Soul Brasıl Pro Cyclıng’dan Murilo Affonso Ferraz tempolarının düşmesi beklenirken, aksine karşıdan gelen rüzgara rağmen hızlandılar. Fark ön grupla 2 dakikanın üstüne çıkmaya devam etti. 129”uncu kilometre bu şekilde geçildi. Ancak ana grupta bu esnada beklenmedik bir kaza yaşandı. Andronı Sıdermec Bottecchıa takımından  Marco Frapportı ile Astana Takımından Sergei Chernetski pedal pedala geldi ve kaza oldu. Sergei yaralandı ve ambulansa alınıp hastaneye kaldırıldı. Böylece yarışan bisikletçi sayısı da 100’e düştü. Ön grupla, ana grup arasındaki zaman farkı ise 1 dakika 37 saniyeye kadar indi. Enteresandır öndeki ikili zaman farkını indirdikten sonra yeni tempo yapmaya başladı. Bu kez de ana grubun temposu düştü, fark 3 dakikaya doğru yelken açtı. Bu zaman farkı ise 140 kilometre geride kalırken ölçüldü.

Turkuaz Mayo Saklanarak Geliyor

Dünün etap galibi olarak Turkuaz mayoyu (Genel Ferdi Klasman birincisi) Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett ise etabın başından bu yana ana grubun içinde kah saklanarak, kah hafif tempo yaparak finişe diri olarak gelmeyi tercih etti.

Yollarda Ki İlgi

Fethiye’ye yaklaşılırken, yollardaki kalabalıkta ilgi çekiciydi. Ellerinde Türk bayrakları ile bisikletçilere moral kaynağı olan halk, Türk bisikletçilerini ön grupta görünce daha da keyifli anlar yaşadı.

Salcano Sprınt Primi’de Mırco’nun

160’ıncı kilometre geride kalırken, etabın son sprint kapısı da geçildi. Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco Salcano Sprint primini kazandı. İkinciliği Soul Brasıl Pro Cyclıng’dan Murilo Affonso elde etti. 168’inci kilometre geçilirken öndeki ikili yine farklı bir tempo ile Fethiye’ye doğru pedal basıyordu. Bu defa yeni zaman farkı 1 dakika 45 saniye olarak verildi.

 Ve Beklenen Kenetlenme Gerçekleşti

Finişe 17 kilometre kala beklenen buluşma gerçekleşti. Önde giden iki bisikletçi artık güçleri tükenince ana grupla birleşti. Yine öndeki ikiliyi oluşturan Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco ile, Soul Brasıl Pro Cyclıng’dan Murilo Affonso büyük bir iş çıkarmış oldular. Şimdi gözler ana grupta yer alan müthiş sprinterlere çevrildi. Son 10 kilometreye girildiğinde artık yavaş yavaş kıpırdanmalara tanık olduk. Herkes birbirini kontrol ediyordu. Turkuaz Mayoyu taşıyan Sam Bennett ise sakin bir pedal basışla Fethiye’ye doğru gelmeye başladı ana grubun içinde.

Ve tıpkı dünkü gibi toplu bir finişle Turkuaz Mayo’nun sahibi Bora Hanssgrohe takımından Sam Bennett müthiş bir finişle etabın galibi oldu..


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar