Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

Yazar: Tarih: 14 Ekim 2017

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI UAE Emırates takımından Diego Ulıssı 5 saat 36 dakika 03 saniye ile kazandı.

Tur’un tek tırmanış etabı olan Selçuk’tan, sonra Meryem Ana Evi’nin bulunduğu tepeye tırmanan bisikletçilerin, sıcak havada epey zorlandıkları görüldü. Gözler üç etabı peş peşe alan Turkuaz Mayo’nun sahibi Bora Hansgrohe Takımı’nın sporcusu Sam Bennett ile, Kırmızı Mayonun (Dağların Kralı) sahibi Mırco Maestri’ye çevrilmişti. Bu iki bisikletçi acaba mayolarını koruyabilecek miydi? Etap boyunca bu soru sürekli gündeme geldi. Ve bu sorunun yanıtı etap sonunda gerçekleşti. Üç etabı arka arkaya alan Sam Bennett tırmanış etabında geriye düşünce etabın birincisi olan Diego Ulıssı Turkuaz mayonun yeni sahibi oldu.

Yarışın Cereyanı

Saat 11.15’te Marmaris Atatürk Meydanından start alan bisikletçiler hemen 633 metreye tırmanmak zorunda kaldılar. 35.5 kilometre geçilirken de etap ilk tırmanış primine sahne oldu.

Türk Hava Yolları Tırmanış Primi (Dağların Kralı)

Prim kapısını ilk geçen sporcu Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano oldu ve 10 puan kazandı. Diğer sonuçlar ise şu şekilde belirlendi.

2- Allessandro Tonellı (Bardıanı CSF)

3-Alberto Cecchın (Wılıer Trıestına-Selle Italıa) 4-Davide Ballerını (Andronı-Sıdermec-Bottecchıa) 5-Feritcan Samlı (Türk Milli Takımı)

Halkın Yoğun İlgisi Vardı

Kızılağaç geçilirken bisikletçileri görebilmek için yola çıkan kalabalık alkışlarla sporculara destek olmaya devam etti. Bu arada önde giden beşlinin, ana grupla olan zamanı 3 dakika 53 saniye kadar açtığı bilgisi verildi. 58’inci kilometre geçilip Akçaova’ya girilirken ana grup parçalanmadan toplu bir iniş gerçekleştirdi ve bu sırada saatteki hızları 100 kilometreye ulaştı. Salihpaşalar’a gelindiğinde kaçış grubunun temposunun biraz düştüğü gözlendi ve ana grupla fark 2 dakika 45 saniyeye indi.

Kaçış Grubu 6 Bisikletçiye Ulaştı

72’inci kilometre geçilirken ana gruptan kaçarak gittikçe artan bir tempoya ulaşan WB Veranclassıc Aqalıty Protect Takımı’nın sporcusu Ludovic Robeet’te kaçış grubuna dahil oldu. 90’ıncı kilometre geçilirken yeni zaman farkı 2 dakika 18  saniye olarak verildi.

Ana Grup Farkı Azaltıyor

Bisikletçiler saatte 30 kilometre gibi düşük bir tempo ile Eskiçine’ye doğru pedal basmaya devam etti. Ana grup Çine’ye girilirken tempo artırmasıyla, kaçış grubunu iyice sıkıştırmaya başladı. Nitekim 105’inci kilometre geçilirken fark 1 dakika 52 saniyeye indi.

Salcano Sprint Primi

Çine kat edilirken etabın Salcano Sprint primi de gerçekleşti. 113.1’inci kilometre prim kapısını ilk geçen sporcu Andronı-Sıdermec-Bottecchıa Takımı’ndan Davide Ballerını oldu. İkinciliği Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano aldı, üçüncülüğü de Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Samlı elde etti. Yeni zaman farkı ise 1 dakika 49 saniye olarak ölçüldü.

Vestel Türkiye Güzellikleri Primi Feritcan’ın

Aydın girişinden sonra öndeki kaçış grubu ikiye bölündü. Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Samlı ile birlikte Andronı Sıdermec Bettecchıa takımı’ndan  Davide Ballerını ve Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano atak yapıp öne geçti. Arkada kalan üç bisikletçi ise ana gruba yakalandı. 149’uncu kilometrede gerçekleşen Vestel Türkiye Güzellikleri Mayosu (Beyaz Mayo) primini Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Samlı kazandı. Marmaris çıkışından sonra Aydın’a gelene kadar halkın bisikletçilere olan ilgisi görülmeye değerdi. Ellerinde Türk Bayraklarını sallayan halk, bisikletçilere moral kaynağı olmaya devam etti.

Fark Kapandı, Grup Birleşti

İncirliova geçilirken ana grubun tempo yapıp iyice kaçış grubuna yaklaştığı gözlendi. 30 saniyeye kadar inen zaman farkı daha sonra grubun birleşmesiyle yerini yeni heyecana bıraktı. Finişe artık 39 kilometre kalmıştı. Ana grubun içinde yine Turkuaz Mayo’nun sahibi Bora hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett, hiç kendini sıkmadan pedal çevirmeye ediyordu. Ana grup Meryem Ana tırmanışına kadar toplu olarak pedal bastı. Artık herşeyin belli olacağı tırmanış etabının son kilometreleri başladı.

Tırmanıştaki İkinci Türk Hava Yolları (Dağların Kralı) Primi Mırco’nun

192’inci kilometre geçilirken tırmanış etabının ikinci primi Bardianı CSF Takımı’ndan Mirco Maestri’nin oldu. İkinciliği Caja Rural Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano aldı, üçüncülüğü de Bardianı CSF Takımı’ndan Alessandro Tonellı elde etti. Finişe 5 kilometre kalıncaya kadar ana grup toplu biçimde pedal çevirdi. 2.5 kilometre kala Bora Hansgrohe Takımı’ndan Leopold König ile Andronı Sıdermec Bottecchıa takımı’ndan Andrea Vendrame atak yapıp öne geçti. Grup 2 kilometre kala tamamen bölündü. Daha sonra bu ikiliye  Astana’dan Jesper Hansen’de eklendi.  Son 300 metrede UAE Emirates Takımı’ndan Diego Ulıssı  5 saat 36 dakika 03 saniye ile birinciliği aldı.

Federasyon Başkanı Küçükbakırcı Selçuk – İzmir Etabında Bisiklete Binecek

Faal yaşamında haklı bir üne kavuşarak Türk Bisikletinin efsane isimleri arasına giren Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı yarın  koşulacak  Selçuk – İzmir etabının startıyla birlikte bisiklete binecek. Küçükbakırcı, “Bisiklet benim yaşam biçimim. Şimdi Tur’a katılan sporcularla birlikte azda olsa pedal çevirmek benim için ayrı bir gurur vesilesi olacak dedi.

Bisikletçiler Vestel Fabrikasının İçinden Geçecek

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun yarın koşulacak Selçuk – İzmir etabının 125’inci kilometresinde sporcular Manisa’da bulunan Vestel Fabrikasının içinden geçerek geleneksel bir etkinliğe bir kez daha imza atmış olacaklar. Vestel’in Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turuna sponsor olarak büyük destek vermesinin yanı sıra fabrika çalışanları da o esnada dışarı çıkarak bisikletçilere yaptıkları tezahüratlarla moral verecek.

Tur Pazar Günü İstanbul-İstanbul Etabı İle Sona Erecek

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (Tour Of Turkey) Pazar günü İstanbul – İstanbul etabı ile sona erecek. Bisikletçiler yarın koşulacak Selçuk – İzmir etabından sonra ana sponsor Türk Hava Yolları’nın sağladığı uçaklarla İzmir’den, İstanbul’a transfer olacak.


OKUYUCU YORUMLARI




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar