Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

İkinci etabı David Garcia kazandı!

Yazar: Tarih: 29 Ocak 2010

Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 132.5km’lik ikinci etabı bugün İzmir-Kuşadası arasında koşuldu. Son derece güzel bir havada koşulan yarışta etabı Xacebo takımından geçen yılki tur birincisi İspanyol David Garcia yaklaşık 3 saniyelik bir farkla aldı. Peloton André Schulze (PSK Whirlpool) liderliğinde bitişi geçti, Sebastian Siedler (Vorarlberg-Corratec) etabı üçüncü bitirdi.

Bu sonuçlarla İtalyan Mauro Finetto (CSF Group Navigare) sarı mayoyu taşımaya devam edecek. Genel sıralamada Finetto’nun 6 saniye arkasında Arjantinli takım arkadaşı Mauro Richeze geliyor, üçüncü sıraya ise bugünkü birinciliği ile Finetto’nun 8 saniye gerisinde David Garcia yerleşti.

Yarışta ilk ciddî kopma denemesini bitişe 73km kala genel sıralama için bir ümidi olmayan Milram takımından Markus Fothen’den izledik, ama 3km içinde Fothen tekrar pelotona girdi. Bunu takibenki 5 kilometre içinde birkaç atak girişimi olduysa da başarısızlıkla sonuçlandılar.

İlk başarılı kopuşta bitişe 68 kilometre kala Avusturyalı Stefan Rucher (Elk Haus), İspanyol Sergio Munoz Dominguez (Contentpolis – Ampo) ve Josef Benetseder (Vorarlberg – Corratec) üçlüsü atağa kalkıp farkı 12 saniyeye kadar çıkardılar. Bu üçlüye İtalyan Diego Caccia (Barloworld – Bianchi), Alman Artur Gajek (Milram) ve İtalyan Davide Ricci Bitti de (ISD) dâhil olunca yarışın büyük kısmına hâkim olacak altılı grup tamamlanmış oldu.

Bitişe 60 kilometre kala bu altı bisikletçi ile peloton arasındaki fark 1 dakikayı geçti ve birden zıplayarak artmaya başladı, öyle ki 58km kala fark 2 dakika sınırını, 55km kala da 3 dakika sınırını geçmişti. 78.5’uncu kilometredeki atak puanlarını bu altılı gruptan Rucher / Dominguez ve Ricci Bitti üçlüsü sırasıyla topladılar.

Yarışın bitişine 52km kala fark 3 bucuk dakikaya ulaşmıştı, 48km kala 3:48 civarında sabit bir seviyede bulunuyordu. Yol bisikletçiliğinde ortalama kural kabul edilen „peloton ile atakçılar arasındaki 1 dakika farkı kapamak 10km’ye malolur“ düsturunca üç aşağı beş yukarı artık pelotonun da uyanması gerektiğini, aksi takdirde etabı bu altılı grubun koparabileceğini düşünüyorduk ki hakikaten bir hareketlenme başladı. Rabobank’ın lokomotifliğinde ana grup 41km kala farkı 3 dakikanın altına, 35km kala da 2 dakikanın altına indirdi. Böylece bu aşamadan sonra zaten öndeki gruptan bir birincilik çıkmayacağı da belli oldu.

Etabın bundan sonraki kısmında öndeki altılının dağılımını ve pelotonun kopanları sırasıyla yutmasını izledik. Bitişe 22 km kala farkın 1 dakikanın altına inmesinin ardından 16km var ya da yoktu ki altılı grup ikiye bölündü, üç kişi (Ricci Bitti, Caccia ve Gajek) koparak atağa kalktılar. Bu üçlü biraz uğraştı, didindi, bitişe 12km kala altılıdan geri kalan üçlü pelotona karışırken öndeki üçlü ile ana grup arası tekrar 45 saniyeye kadar çıkmıştı. Lâkin pelotonda olayın biraz daha ciddiye alınmasıyla birlikte 10km kala 30 saniye olan farkı bir kilometre içinde 14 saniyeye düştü. Milramlı Artur Gajek’in pes etmeme inadı ve mücadele azmi 9km kala kendi üçlüsünden de kopup tek başına bir atak girişimine yol açtı, 8km kalaki inişte Gajek ve peloton arası 10 saniyeydi, 7km kala, inisin bitişinde Gajek de en sonunda teslim bayrağını çekti.

Bitişe 6.000m levhası geçilmişti ki Ukraynalı Volodymyr Zagorodny (Lampre) ve Avusturyalı Stefan Denifl (Elk Haus) kısa bir kopma denemesinde bulundular, fakat Milram’ın başını çektiği peloton bırakmadı.

Bitiş çizgisine 3km kala 50m irtifaca sahip olan tepeye çıkarken David Garcia kendini gösterdi ve hafif hafif hareketlenmeye başladı. Bu tepeden inişte, ki son inişti artık bu, İspanyol bisikletçi iyice pedallara asıldı, etabı sonuna doğru peloton da yaklaşır gibi olduysa da Garcia tehlikesiz bir etap birinciliğini kazandı.

Yarışın yarınki Kuşadası – Bodrum etabı 166.1km. Etabı ilginç kılan özellik bizce 117.5.km’de turun ilk tırmanma puanları dağıtılacak olması.

Etabın genel sonuç özeti ile genel sıralamanın durumuna buradan ulaşabilirsiniz

Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 132.5km’lik ikinci etabı bugün İzmir-Kuşadası arasında koşuldu. Son derece güzel bir havada koşulan yarışta etabı Xacebo takımından geçen yılki tur birincisi İspanyol David Garcia yaklaşık 3 saniyelik bir farkla aldı. Peloton André Schulze (PSK Whirlpool) liderliğinde bitişi geçti, Sebastian Siedler (Vorarlberg-Corratec) etabı üçüncü bitirdi.


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar