Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu İçin Geri Sayım Başladı

Yazar: Tarih: 15 Nisan 2011

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için tüm hazırlıklar tamamlandı. 176 sporcunun, Sultanahmet’te başlayıp Alanya’da son bulacak mücadelesi Eurosport’tan naklen yayınlanacak. Organizasyonda iki de Türk takımı yer alıyor.

Son yıllarda uluslararası bisiklet takviminde en önemli organizasyonlardan biri olarak görülmeye başlayan tur, 24 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihleri arasında, geçmiş yıllardan farklı olarak ”Kıtalararası Etaplı Bisiklet Turu” olarak gerçekleştirilecek. 2 HC klasmanında Avrupa turları arasında en prestijli turlardan biri durumunda olan 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 24 Nisan’da İstanbul etap yarışı ile başlayacak. Bu yarışta sporcular, Sultanahmet Meydanı’ndan start alacaklar ve Boğaz Köprüsü’nü geçip, Bağdat Caddesi’ne ulaşarak Bağdat Caddesi ve Sahil Yolu’nda 8 tur atarak yarışı tamamlayacaklar. Sporcular 1. etap yarışında 121 kilometre pedal çevirecek.

Etaplar
İstanbul’daki yarışın ardından uçakla İzmir’e, oradan da Kuşadası’na geçecek sporcular, yarışın ikinci startını buradan alacaklar. 22 takımdan 176 sporcu ve 700 civarında görevliden oluşacak yaklaşık 1000 kişilik ekip, sekiz gün boyunca Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerle dolu parkurlardan geçerek bin 1387 kilometre yol katettikten sonra yarışı Alanya’da tamamlayacak.

Sporcular, sekiz gün sürecek turda, sırasıyla şu etapları geçecek:

1. Etap: İstanbul (121 kilometre)
2. Etap: Kuşadası-Turgutreis (181 kilometre)
3. Etap: Bodrum-Marmaris (166 kilometre)
4. Etap: Marmaris-Pamukkale (209 kilometre)
5. Etap: Denizli-Fethiye (221 kilometre)
6. Etap: Fethiye-Finike (194 kilometre)
7. Etap: Tekirova-Manavgat (135 kilometre)
8. Etap: Side-Alanya (160 kilometre)

İki profesyonel Türk takımı
47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda bu yıl altı profesyonel, 14 profesyonel kıta takımı ve Türkiye’den iki uluslararası kıta takımı olmak üzere toplam 22 takım sporcusu mücadele edecek. Yarışmadaki en önemli yeniliklerden biri, turda ilk kez iki Türk takımının mücadele edecek olması. Daha önceki yıllarda Türkiye adına sadece milli takımın yarıştığı turda, bu kez Türk takımları profesyonel statüyle yarışacak. Turda mücadele edecek Manisaspor Bisiklet Takımı ve Konya Şekerspor Vivelo, bu tura katılabilmek için amatörlükten yarı profesyonelliğe geçiş yaparak uluslararası kıta takımı statüsünü kazandı.

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılacak takımların isimleri şöyle açıklandı:

Profesyonel Takımlar: Omega Pharma-Lotto, Garmin-Cervélo, Lampre-ISD, Liquigas-Cannondale, Team Saxo Bank and Team Astana.

Profesyonel Kıta Takımları: Andoni-Giocattoli, Andalucia-Caja Granada, Caja Rural, Cofidis, Colombia es Pasion, Colnago-CSF, De Rosa-Ceramica Flaminia, FDJ, Farnese Vini-Neri Sottoli, Skil-Shimano, Team Type 1, Team Netapp, Team Spidertech and Veranda?s Willems.

Uluslararası Kıta Takımları: Manisaspor Bisiklet Takımı ve Konya Şeker Spor-Vivelo.

120’den fazla ülkede izlenecek

Türkiye’nin en önemli tarihi ve doğal güzelliğe sahip yörelerinde gerçekleşecek tur, bu yıl da Eurosport ve TRT aracılığıyla canlı yayınlanacak. Yapılan anlaşmaya göre, TRT, her etabın son 2,5 saatini, Eurosport ise her etabın son 1,5-2 saatini canlı yayınlayacak. Toplamda TRT 1 tarafından 20, Eurosport tarafından ise tekrarlarla birlikte 17 saat yayın gerçekleştirilecek. Bu yayınlar, 120’den fazla ülkede 28 dilde yapılacak. Yayın yapılan ülkelerde yaklaşık 1 milyar kişinin bu yayınları izleme imkanı olduğu bildirildi. Belçika’dan gelen ve dünyanın en önemli organizasyonlarını çekmesiyle tanınan 102 kişilik canlı yayın ekibinde, iki helikopter, bir uçak, dört motosikletli ve sekiz sabit kameraman bulunuyor.

Geçen yıl yapılan turla ilgili olarak televizyon yayınlarının yanı sıra gazete, dergi ve haber portallarında bin 500’e yakın haber yayınlandığı ve bu yayınların reklam değerinin 285 milyon dolar civarında olduğu bildirildi.

Turdaki yenilikler
Turda en göze çarpan yenilik, kıtalalarası özelliğe kavuşması. Geçen yıl Sultanahmet Meydanı’nda yapılan prolog yarışı bu yıl Sultanahmet Meydanı’nda başlayıp, Bağdat Caddesi’nde son bulacak. Böylece sporcular Avrupa Kıtası’ndan Asya kıtasına geçecekler.

Turdaki bir diğer yenilik de, Antalya’da yapılan start ve finişin iptal edilmesi, yerine turun 7. etabının Manavgat’ta bitirilmesi ve 8. etap startının Side’den verilmesi… Ayrıca geçen yıl Alanya ilçesinde iki tur atan sporcular bu yıl dört tur atacak. Böylece halkın sporcuları daha fazla izleyebilmesi sağlanacak.

Önemli yeniliklerden biri de ilk kez iki Türk takımının tura katılması ve bu takımların profesyonel statüyle yarışması… Önceki yıllarda Türkiye’de profesyonel takım olmadığı için Türkiye adına sadece Türk Milli Takımı yarışabiliyordu.

Öte yandan, her yıl turun ya başlangıcına ya da bitimine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu yıl hem başlangıç hem de bitişine katılması bekleniyor.

“Şölen havasına dönüştürelim”
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ile ilgili her türlü hazırlıkların tamamlandığını ve büyük organizasyon için geri sayımın başladığını bildirdi. Her geçen yıl öncekinden başarılı olan organizasyonun, bu yıl da önemli yeniliklere sahne olacağını anlatan Müftüoğlu, şu an itibarıyla en önemsedikleri şeylerin başında vatandaşların tura göstereceği ilgi olduğunu dile getirdi.

Her etapta ve yol boyunca vatandaşların yarışı izleyerek, sporcuların geçececeği güzergahları çeşitli aktivitelerle renklendirerek, yörelerini televizyonlar aracılığıyla tanıtmasının önemine değinen Müftüoğlu, ”Dünyanın en önemli organizasyonları arasına giren turu bir şölen havasına dönüştürmek için herkesin sokağa dökülerek sporcuları desteklemesini bekliyorum. Böylece hem turun hem de o yörenin marka değeri artacak” dedi.

Eurosport

Tags:


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar