Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Side-Alanya etabını Skil Shimano Takımından Kenny Van Hummel Kazandı

Yazar: Tarih: 1 Mayıs 2011

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bugün koşulan 158 kilometrelik Side -Alanya etabıyla sona erdi. 158 kilometrelik Side – Alanya etabını takımından Skil Shimano takımından Kenny Van Hummel 3 saat 22 dakika 59 saniye ile kazandı. Genel Ferdi Klasmanda Type 1 takımından Aleksandr Efimkin Turkuaz mayoyu koruma başarısı gösterdi ve bu yılın birincisi olarak 1360 kilometrelik etaba damgasını vurdu.Marmaris-Tekirova etabında Turkuaz Mayoyu giyen Efimkin böylece en yakın rakibi ile arasındaki 1 dakika 13 saniyelik farkı koruyarak birinci gelmeyi başardı.

Fotoğraf Albümü;

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Side-Alanya 8.Etap Fotoğrafları

APOLLON TAPINAĞININ ÖNÜNDEN MUHTEŞEM START
Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen GSGM Yunus Akgül ile Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun birlikte verdiği startla 141 bisiklet yola çıktı.

DÜZ AMA KISMEN RÜZGARLI PARKUR
Bu etaba kadar genellikle kötü hava şartları ve zor parkurlarda büyük bir mücadele veren bisikletçiler, 158 kilometrelik genelde düz olan bir parkurun başlarda tempo yapmadılar. Zaman zaman esen rüzgar bazen bisikletçileri arkadan etkiledi, bazen önden gelen rüzgar hızlarının azalmasına neden oldu.
Bir ara Garmin Cervelo takımından Navarduskas, Lampre ‘den Petacchi, Androni’den Chiarini, Verand’s Willeks’ten Piscopiello, Andalucia’dan Lobata ve Manisaspor’dan Gabor Kasa atak yaptılar. Ancak fazla arayı açamadan yakalandılar. Alanya’da atılacak beş tur öncesi grup toplu halde geldi. Konya Torku Şekerspor’dan Ahmet Akdilek’in ise sürekli kaçan grubun içinde yer alması ise bu etaptaki iddiası ortaya koydu. Alanya dönüşlerinde Akdilek tempoyu düşürmeden grupta kalmayı başardı. İlk grubun içinde Manisaspor’dan Andi Bajc’ın da bulunması dikkat çeken bir başka görüntü idi.

SPRİNT ÖDÜLLERİ
46’ıncı kilometre geçilirken Net-App takımından Bauman, Skil Shimano’dan Van Zandbeek ve Andalucia’dan Palomares Sprint ödüllerinin sahibi oldu..

ALANYA BELEDİYE’SİNE TAM PUAN

Ulaş geçilirken kentin tamamı süslenmişti, Alanya adeta bir gelin gibi idi, güvenlik önlemi  dorukta, halkın ilgisi ise tek kelimeyle mükemmeldi. Alanya Belediyesi son etabın organizasyon adına çok iyi bir biçimde devam etmesi adına, en ince detayıyla katkı bulunmuştu.

MANİSASPOR VE KONYA TORKU ŞEKERSPOR’UN ETAP BAŞARILARI

Henüz yeni kurulmasına ve bisikletçilerin birbirlerini yeni tanımasına rağmen Manisaspor ve Konya Torku Şekerspor’lu sporcuların etap bitirme başarıları ise gerçekten övgüye değerdi. Neden bu paragraf açıldı onu da izah edelim. Manisaspor’lu bisikletçilerin 22 takım arasında 8-10’unculuk arasında etapları bitirmeleri takımları önemli bir başarı olarak yorumlanabilir. Keza Konya Torku Şekerspor’un yabancı pedalları da tek kelimeyle turun hakkını verdi diyebiliriz.

İLK CİDDİ KOPMA

Alanya’ya toplu halde giriş yapıldıktan sonra ilk ciddi grup oluştu..Arkadaki ana grupla ön grup arasında 1 dakika 40 saniyenin üstünde bir fark oluştu. Altı kişilik ön gurubun arasında, Omega Pharma Lotto’dan De Haes, Veranda’s Williems’tenz Drucker, De Rosa’dan Benenati, Skil Shimano’dan Huguet, Manisaspor’dan Andi Bajc ve Konya Torku Şekerspor’dan Andonov Petrov bulunuyordu. Altılı grup Alanya içinde atılan turlarda bir süre önde gitti.

İŞLERİ KOLAY DEĞİLDİ

Elbette öndeki altılı grubun işi kolay değildi. Bir ara neredeyse iki dakika sınırına kadar çıkardıkları farkı, finişe 43 kilometre kala 1 dakika 10 saniyeye kadar düşürdüler. Arka grupta Efimkin’in arkadaşları kendisinin Genel Ferdi Klasman birinciliğini koruması için tempoyu sürekli kontrol ettiler.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Türkiye Güzellikleri primi bu etabın son ödülü idi. Garmin Cervelo Takımından De Haes, Veranda’s Willems’ten Drucker ve Manisaspor’dan Andi Bajc ilk üç dereceyi paylaşıp ödüllerin sahibi oldu. Finişe 26 kilometre kala fark yine 1 dakika sınırına kadar düştü.

Finişe 21 kilometre kala fark 1 dakikanın altına indi ve 50 saniye olarak belirlendi. Son tura girildiğinde öndeki altılı grup farkı 29 saniyeye indirdi. Bu durum yine finişin toplu yapılacağı mesajını veren bir gerçekti. Finişe 10 kilometre kala artık grup tek parça olmuştu ve müthiş mücadele başladı. Her atağa karşılık veriliyor, grubun parçalanmasına izin verilmiyordu.

VE SON FİNİŞ TURUN ADINA LAYIK BİR BİÇİMDEYDİ

Son 5 kilometrede toplu geçildi. Tempo en üst seviyedeydi. Artık Genel Ferdi Klasman birincisi Aleksandr Efimkin Turkuaz Mayoyu kimseye kaptırmayacağının mesajınıda veriyordu.

BÜYÜK TALİHSİZLİK

3 kilometre kala son büyük bir talihsizlik yaşandı. 3 bisikletçi düşünce ona çarpanlar oldu. Aralarında Konya Torku Şekerspor’lu bisikletçilerinde bulunduğu grubun yaralandığı haberi anons edildi.. Bu düşmeye rağmen grup kalabalık olarak finişe geldi.

TEKERLEK FARKI İLE

Ve son atakla foto-finiş diyebileceğimiz bir pozisyonda Skil Shimano’dan Kenny Van Hummel etabı kazanmayı başardı. Etap ikinciliğini Omega  Pharma Lotto’dan Andre Griepel, üçüncülüğü de Lampre’den aynı zaman ve tekerlek farkı ile Alessandro Petacchi elde etti.

Tags: , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar