Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Pedallar İklim İçin Döndü…

Yazar: Tarih: 24 Eylül 2011

İklim değişikliğinin geri dönülmez bir noktaya gelmesi nedeniyle bir araya gelen çevreciler, iklim için bisiklete binerek pedal çevirdi.

350 Ankara’nın çağrısı ile Ankara Garı’nda toplanan TÜDEF, TÜKODER Ankara Şubesi, ODTÜ Mezunları Derneği, AFSAD ve Perşembe Akşamı Bisikletçileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, burada dünyadaki karbondioksit oranının artması nedeniyle yüzlerinin yarısını siyaha boyarken, diğer yarısına ise güneş çizerek, 350 yazdılar.

Etkinlik Fotoğrafları;

İklim İçin Harekete Geç 24 Eylül 2011 – Albüm 1

İklim İçin Harekete Geç 24 Eylül 2011 – Albüm 2

İklim İçin Harekete Geç 24 Eylül 2011 – Albüm 3

Ankara Garı’nda toplanmaya başlayan grup, etkinlikte bisiklet orkestrası, sokak sanatçıları gibi performanslarla iklim değişikliğine karşı renkli gösteriler sundu.

Doğayı simgeleyen ağlayan kuş maketi, gar bahçesinde gezdirildi. Canlı heykelin bisiklet tutan elinin olduğu taraftaki dünya yeşerirken, direksiyon tutan elinin olduğu taraftaki dünya ise karardı.

Çevredeki vatandaşların ilgi gösterdiği bisikletli grup, daha sonra polis eskortu eşliğinde Ulus ve Opera’yı geçerek, Kızılay’daki Güvenpark’ta toplandı.

Ellerinde döviz taşıyan grup, burada çeşitli sloganlar attı.

“İKLİM İÇİN NO MİNUTE”

Daha sonra grup adına basın açıklaması yapan Deniz Kırımsoy, dünyada 170’den fazla ülkede binlerce kentte fosil yakıtsız bir gelecek çağrısı için bir araya gelindiğini belirterek, “Bizler bugün 350 Ankara’nın çağrısı, destekçileri ve katılımlarla iklim için harekete geç demek için bir araya geldik” dedi.

Fosil yakıtlar nedeniyle atmosferde sanayileşme öncesi 280 ppm olan karbondioksit yoğunluğunun bugün 392’ye çıktığını ifade eden Kırımsoy, “Bilim dünyası diyor ki, iklimin artık geri dönülemez noktası 350 ppm. Yani aştık, geri dönün diyor, Bizler de artık iklim için ‘no minute’ diyoruz” diye konuştu.

İklim için toplu taşıma, bisiklet binilecek yollar, yayalaşmış kent istediklerini dile getiren Kırımsoy, şunları söyledi:

“Bunun için para gerektiğini biliyoruz. Sizler 11 milyar doları İzmir-İstanbul yolunu yapmak için, 6 milyar doları 3. köprü için, 70 milyar doları nükleer santrali yapmak için ayırırken, para yok demiyorsunuz. Ama konu petrol yakmayan bisiklete ya da yaya yollarına, karbon tasarrufu yapan toplu taşım araçlarına ya da yakıt bile harcamayan rüzgar ve güneşe gelince para kalmıyor. Biliyoruz ki bunun nedeni para değil, Türkiye’nin iklim hedefinin olmaması.”

“KOLOMBİYA’DA ÇEVRE İÇİN BİSİKLETE BİNİLİYOR”

Etkinliğe 3 yaşındaki oğluyla katılan David Otalvaro da Kolombiya’nın başkenti Bogotalı olduğunu ve Ankara’da eğitim gördüğünü belirterek, 9 milyon kişinin yaşadığı Bogota’da, 1.6 milyon araba bulunduğunu söyledi.

Kolombiyalıların çevreyi çok sevdiklerini, bu nedenle de bisikletin arabaya göre daha fazla kullanıldığını bildiren Otalvaro, Kolombiya’da hükümetin 1974 yılından bu yana pazar günleri bazı yolları ve bulvarları trafiğe kaparak, bisiklet kullanımını teşvik ettiğini kaydetti.

Kurallara uymayan sürücülere polis tarafından ceza yazıldığını anlatan Otalvaro, “Bütün bu kanunlar ve inisiyatifler bizlerin, daha iyi ve sağlıklı bir hayat yaşaması için. Umuyorum ki Türkiye’de de o adımlar atılır” dedi.


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar