Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Gökova Bisiklet Turu’nu dünyaya tanıttılar

Yazar: Tarih: 21 Şubat 2012

Uluslararası Gökova Bisiklet Turu ile Türkiye’deki bisiklet rotaları, Hollanda’da düzenlenen Bisiklet ve Doğa Yürüyüşü Fuarı’nda tanıtıldı.

Muğla Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Cangır, Muğla Valiliği’nin desteği ile 11-12 Şubat 2012 tarihlerinde Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen Bisiklet ve Doğa Yürüyüşü Fuarı’na katıldıklarını söyledi.

Fuarda 16-20 Mayıs 2012’de Muğla’da düzenlenecek 4. Uluslararası Gökova Bisiklet Turu ile Türkiye’nin tanıtımını yaptıklarını kaydeden Cangır, fuarda tur amaçlı bisiklet etkinlikleri, doğa sporları ve güzergahlarının tanıtıldığını belirtti. 20 binin üzerinde insanın ziyaret ettiği fuarda stant açtıklarını dile getiren Cangır, İngilizce broşürlerle Muğla’daki bisiklet rotalarını tanıttıklarını bildirdi. Fuarın verimli geçtiğini ifade eden Cangır, ”Bu kapsamda 4. Uluslararası Gökova Bisiklet Turu’nun bu seneki bölümü, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400’üncü yılı onuruna yapılacak. Bisiklet turuna Türkiye ile dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık 200 bisikletçinin katılmasını bekliyoruz” dedi.

-Muğla’daki bisiklet rotaları tanıtıldı-
Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer de, yaptığı açıklamada, Muğla Bisiklet Derneği’nin düzenlediği etkinliklere destek verdiklerini ve Amsterdam’da düzenlenen Bisiklet ve Doğa Yürüyüşü Fuarı’nda Muğla’daki bisiklet rotalarının tanıtılması için İngilizce bir kitap bastırdıklarını söyledi.

Kitapta Muğla’nın bisiklet rotalarını belirlediklerini ve rotaları uluslararası fuarlarda tanıttıklarını kaydeden Özer, bisiklet rotalarının yanı sıra Muğla’nın mavi koylarını, deniz, kum ve güneşi ile tarihi zenginliklerini de tanıttıklarını bildirdi.

Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400’üncü yılı dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleneceğini belirten Özer, ”Mayıs ayında Muğla’da yapılacak olan Gökova Bisiklet Turu da bu kapsamda yer alacak” diye konuştu.

-Bisikletli turistler-
Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Türkiye Koordinatörü Feridun Ekmekçi ise Avrupa Birliği’nin (AB) sürdürülebilir turizm çalışmaları kapsamında, ”uzun yol bisiklet rotalarının hazırlanması” çalışması yaptığını söyledi.

AB’deki istatistiklere göre, bisikletli turistlerin, 1 haftalık turlarda 373 Avro civarında para harcadığını ifade eden Ekmekçi, ”Avrupa’da 70 bin kilometreyi bulan planlı bir bisiklet ağı var. Bisikletli turistler, bu ağda yer alan 14 rota üzerinden seyahat ediyorlar” dedi.

Türkiye ve Muğla’daki bisiklet rotalarını, bisikletli turistlere tanıtmak için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Emekçi, özellikle Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’na (Euro Velo) Türkiye’deki bisiklet rotalarını da dahil etmeye çalıştıklarını bildirdi. Türkiye’deki en az bin 500 kilometre uzunluğundaki rotalarının da belirlenmesi için çalışma yürüttüklerini söyleyen Emekçi, bu rotaların tanıtımı için de Muğla Bisiklet Derneği ile bisiklet turları organize ettiklerini dile getirdi.

-Gökova Bisiklet Turu-
Muğla’nın Akyaka beldesinden 16 Mayıs 2012’de başlayacak ve 4’üncüsü düzenlenecek Gökova Bisiklet Turu, Akyaka, Akbük, Ören, Mumcular, Bodrum, Datça, Çubucak, Marmaris güzergahlarında yapılacak ve 20 Mayıs’ta tamamlanacak. Etaplar, 28 ile 75 kilometre arasında değişiyor.

Tura katılan yerli ve yabancı turistlere, güzergahlarda yer alan antik kentler ile doğal güzellikler İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan kitapçıklarla tanıtılacak.

Tura özellikle İngiliz ve Hollandalı bisikletçilerin yoğun katılımının beklendiği bildirildi.

AA


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar