Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Bisikletin Başkentin’de Bir Türk ve İlk Bisiklet Cezası

Yazar: Tarih: 29 Ağustos 2012

Bisikletle münasebetim sadece ilkokul günlerinde birkaç tur denemeyle (3 Tekerlekli) ile başladı. Üniversite yıllarımda Büyükada’daki zorlu denemeyle sınırlı olan ben, Erasmus öğrencisi olarak Hollanda’daki NHTV Üniversitesine gitmeye hak kazandım. Bu, yeni bir kültüre de adapte olmak demekti.

Bisikletin Başkentin’de Bir Türk ve İlk Bisiklet Cezası

Değişim programı ve Hollanda’yla ilgili bize bilgi veren Türk hocamızın da ilk önerisi, “önce bir bisiklet edinin, burada yürümeyi öğrenen her çocuk bisiklete de biniyor.” şeklindeydi.

Bisikletin Başkentin’de Bir Türk ve İlk Bisiklet CezasıBisikletin Başkentin’de Bir Türk ve İlk Bisiklet Cezası

Keyfi olarak dahi bisiklete binmemiş, inişli çıkışlı yollardan, İstanbul’un feci trafiği ve sabırsız şoförlerinin arasından gelen her insan gibi trafiğe çıkmak bana da çok ürkütücü geldi. Derken 2 ay içinde kendimi ben de o trafikte okula gidip dönerken, markete gidip alışveriş yapıp sepetime attığım yiyeceklerle yurduma pedallarken buldum. Hatta kilise tarafında yapılan bir partiden dönerken kendimle beraber arkamda bir arkadaşımı da taşıyarak evine bıraktığımda artık kendimi bisiklet konusunda aştım sanmaya başlamıştım.

Bisikletin Başkentin’de Bir Türk ve İlk Bisiklet CezasıBisikletin Başkentin’de Bir Türk ve İlk Bisiklet Cezası

Her Hollanda vatandaşının hayatında en az bir kez yaşayıp bisiklete dair anı olarak anlattığı, hırsızlık olayı bile, kısa dönemli ikametimde başıma geldi. Bir gezi dönüşü istasyondaki onlarca bisikletin arasına park ettiğim,  orada yaşayan şeker akrabalarımızın onarıp bana hazırladıkları bisikletlerinin yok olmuş olduğunu gördüm. Sağlam zincir kilitler edinmek konusundaki dersimi de almış olarak ikinci el eşya sitesinden bir bisikletim daha oldu.

Türkiye’ye dönüşün yaklaştığı sıralarda, uzunca süren bir final sınavı çıkışı yine bisikletime atlayıp her zaman geçtiğim bir pazar alanından Albert Hein adlı favori marketime gidiyordum ki, bir anda 3-4 polis gördüm ve durduruldum. Çocuk parkı ve oturma alanlarının arasından çok kez herkes gibi geçip yandaki demir park yerlerine bisikletimi kilitlemiştim ancak bu kez ters giden bir şeyler vardı. Kısa saçlı, tok sesli bayan polis memuru yaklaşıp, benim yabancı olduğumu fark edene kadar Hollandaca bir şeyler söyledi, ardından İngilizceye dönünce anladım ki, yayalar için ayrılmış ve bisikletlilere yasak olan ortalık yoldan geçtiğimiz için ben ve meydandaki diğer 6–7 bisikletli durdurulmuştuk. Memur, ceza kesileceğini, pasaportumu ve ikamet bilgilerimi not etmek istediğini söyledi. Durumu açıklamak için, geçici öğrenci olduğumdan, bisiklet konusunda uzman olmayışımdan vs. bahsettim kısacık ama memur hanım, iki binanın arasında, dikkat etmesek zor görünecek yerdeki tabelayı eliyle işaret edip “trafik işaretleri evrenseldir.” diye de ekleyince utanıp hemen çantadan, oturduğum yerin adresi, oturma iznim, pasaportum çıkarıp ellerine verdim. Memur hanım hepsini not ettikten sonra, “adresinize ödeme için bir mektup gönderilecek.” Sözü edilen ceza numarasıyla bankaya ödeyebilirsiniz dedi ve herhangi bir savunmam varsa, dilekçeyle itirazda bulunabileceğimi söyledi. Elime verdiği sarı ceza kâğıdında 40 Euro’yu görünce afallamam artmış olacak “6 Euro da işlem ücreti için yatırmalısınız” diye uyardı ve giderken kibarca “Üzgünüm, bundan sonra daha dikkatli olun.” diyip gülümsedi.


Cezamı alıp yola koyuldum ve o günden sonra korkudan pür dikkat gidip geldim, patlayan arka lambamı yenilemeden gece dışarıya adım atmadım. 22 yaşında ilk resmi cezamı Hollanda’da sevgili bisikletim sayesinde yemiştim. Bunu da bir tecrübe olarak Erasmus günlüğüme ekledim ve 1 hafta sonda adresime gelen cezamı da ödeyip, rahatladım. Türkiye’ye dönerken uçakta getiremediğim, orada bıraktığım bisikletimle nasıl vedalaştığımı hala hatırlıyorum. Şimdi dedelerin neden külüstür arabalarına lakaplar takıp, içini dışını köpüklü sularla yıkayıp, satmaya – vermeye kıyamadıklarını anlıyorum. Biran önce İstanbul trafiğinde de olsa iyi niyetli şoförlerimizin olduğuna ikna olup bir bisiklet alarak yeniden trafiğe çıkmayı umuyorum. Herkese kazasız, cezasız sürüşler dilerim.

Gözde Özdemir’e teşekkürlerimizle…

Tags: , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar