Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Kod Adları: Kertenkeleler

Yazar: Tarih: 14 Ağustos 2012

Kertenkeleler

kertenkeler-1Biz Kertenkeleler, bir macera yarışı takımıyız. 4 kişilik takımımızın üyeleri birbirleriyle dağcılık eğitimleri ve çeşitli doğa sporları etkinlikleri ile tanıştı. Bizler profesyonel sporcular değiliz. Sabah gitmek zorunda olduğumuz masa başı işlerimiz var. İdmanlarımızı, haftasonları veya mesai bitiminde hatta güneş battıktan sonra yapıyoruz. İşimizden arta kalan zamanı kullanıyoruz. Böyle düşünüldüğünde aslında Türkiye’de önemli bir kesimin rüyasını paylaşıyoruz. Önümüzdeki Ekim ayında katılacağımız Likya Macera Yarışı kadar büyük ölçekte bir mücadelenin bu kesimin içinden çıkabileceğini göstermek,

insanlara kalıpların dışında bir yaşam tarzını ve imkansızlık olgusunun aslında kendimize dayattığımız bir sınırlama olduğunu ispatlamak olacağına inanıyoruz.


Sesimiz duyurmak istediğimiz kitle, bizim gibi iş hayatının zorlukları içine sıkışmış, kalbi doğada atan bir sürü insanın yanında bu sporlarla daha ciddi olarak uğraşan kişiler. Bunların içine gezginler, doğa yürüyüş grupları, dağcılık ekipleri, bisikletçiler, izciler, koşucular, yani her türlü doğa aşığı insan giriyor.

kertenkeler-2

Bisiklet ise macera yarışlarının olduğu kadar hayatımızın da vazgeçilmez bir parçası. Evden işe giderken bisikletlerimizi kullanıyoruz. Yurtiçinde ve yurtdışında bisiklet turlarına çıkıyor, bisiklet konusunda farkındalık yaratmaya çalışan gruplara destek olmaya çalışıyoruz. Bisikletli gezginler ile tanışıyor, yolu ülkemizden geçen gezginleri ağırlıyor, öykülerini dinliyor ve onlara destek oluyoruz. Gezip de gördüğümüz ülkeler arasında gelişmişlik düzeyi yüksek olanlarının hepsinin kültüründe istisnasız bisikleti gözlemliyoruz. Kertenkeleler olarak derinden inanıyoruz ki bisikletsiz bir hayat, eksik bir hayattır. Bisiklet hayatı güzelleştiren, kolaylaştıran, doğa dostu ve sürdürülebilir bir yaşam biçimidir.

kertenkeler-3

Takım kaptanımız Ateş, Elektrik ve Elektronik Yüksek Mühendisi. Haftasonlarında Doğa Gezginleri Derneği’nde doğa yürüyüşü ekiplerine liderlik ediyor. Hafta günlerinde ise işinden geriye kalan vaktinde bisiklet, cross motosiklet ile gezmeyi ve idman yapmayı tercih ediyor.

kertenkeler-4
Ekip arkadaşlarımızdan Banu, ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde araştırma görevlisi ve Bilişim sektöründe aktif olarak danışmanlık yapıyor. Doktora çalışmalarından ve işinden ayırdığı vakitlerde çeşitli dallarda spor yapmayı seviyor. Üçüncü takım arkadaşımız Deniz, ODTÜ Bilgi İşlem Merkezi’nde Proje Yöneticisi olarak çalışıyor. Tez aşamasındaki doktora çalışmalarının yanı sıra uzun mesafe koşusu, bisiklet ve dağcılık sporlarıyla ilgileniyor. En küçük elemanımız Mert ise ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde öğrenci. Mert evinden ODTÜ’ye gelmek için günde 40km’den fazla yol yapıyor. Derslerden arta kalan zamanlarında spor tırmanış ve dağcılık ile uğraşıyor.
kertenkeler-5

Kertenkeleler takımı olarak birlikte yaptığımız idmanların dışında çeşitli etkinliklere de dahil oluyoruz. Geçtiğimiz Temmuz ayında Deniz ile Banu 9 günlük bir bisiklet turuna çıktılar. Tuna nehrinin kıyısından sürdürdükleri bu turda 740km yol katederek 4 ülke geçtiler. Tam da aynı tarihlerde Ateş ile Mert DASK tarafından düzenlenen Anadolu Dağ Aşma Maratonu’na katılarak iki günlük orta uzunluktaki parkurda 5. oldular. Takım olarak vizyonumuz bu tür aktivitelere katıldıkça edindiğimiz tecrübeleri öyküler, fotoğraflar, parkur bilgileri ve GPS kayıtları ile birlikte iki dilde sunduğumuz web sitemizde yayınlamak, mümkün olduğunca fazla kişiye erişerek zihinlerindeki imkansızı yenmelerine önayak olmak, değerli zamanlarını alışveriş merkezlerinin yapay ışıkları altında klima cihazlarının üflediği havayı soluyarak geçirmelerindense  dışarıya çıkıp, güneşi ve gökyüzünü kucaklamaları ve özlerine dönmeleri için bir çağrıda bulunmak olarak vurgulayabiliriz.

Deniz ve Banu’nun Tuna Nehri bisiklet turu öyküleri: (yazı dizisi olarak devam etmekte)

http://rocklizards.com/tr/2012/06/28/9-gun-4-ulke-2-teker/

http://rocklizards.com/tr/2012/07/24/dag-maratonu-ve-tuna-nehri-bisiklet-turu/

http://rocklizards.com/tr/2012/07/27/bir-tuna-macerasi-i-passauya-varis/

http://rocklizards.com/tr/2012/08/07/bir-tuna-macerasi-ii-passau-linz/

Ateş ve Mert’in DASK ADAM yarışı öyküsü:

http://rocklizards.com/tr/2012/08/02/dask-anadolu-dag-asma-maratonu/

Bizi facebook sayfamızdan takip edip destekleyebilirsiniz.

Resmi web sitesi için: www.rocklizards.com

Tags: , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar