Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Lance Armstrong itiraf etti: Doping yaptım

Yazar: Tarih: 18 Ocak 2013

Lance Armstrong, konuk olduğu Oprah programının ilk bölümünde, yedi Fransa Bisiklet Turu zaferini dopingle kazandığını beklendiği gibi itiraf etti.

Amerikan Anti-Doping Ajansı tarafından doping yaptığı gerekçesiyle suçlu bulunduktan sonra ilk röportajını ABD televizyonlarının simgelerinden Oprah’a veren Lance Armstrong, yedi Fransa Bisiklet Turu zaferini EPO, transfüzyon ve testesteron gibi yasaklı yollardan elde ettiğini itiraf etti.

Oprah’nın “Yedi Fransa Bisiklet Turu’nu doping yapmadan kazanmak mümkün mü?” sorusuna “Hayır, bu mümkün değil. Bu jenerasyonda mümkün değil. Bu kültürü ben icat etmedim ama bunu durdurmak için de çalışmadım” şeklinde cevap veren Armstrong, doping yaptığını tüm dünyaya doğruladı.

“Sistem kusurluydu”
O dönemde Tur’u dopingle kazanmanın normal olduğunu vurgulayan Armstrong, “Hiçbir doping testim pozitif çıkmadı. Retroaktif anlamda, bir tanesinden kaldım. Yüzlerce doping testini rahat bir şekilde geçtim çünkü sistem kusurluydu. Yarıştığım dönemde Fransa Bisiklet Turu’nu dopingle kazanmak, lastiklerinizde hava olması ya da etap esnasında su içmek kadar doğaldı” şeklinde konuştu.

“Doping aldığımda kötü hissetmedim”
Fransa Bisiklet Turu’ndaki yedi zaferini doping desteğiyle kazanmasının kendisini kötü hissettirmediğini söyleyen ABD’li eski bisikletçi, “Tur’u kazanırken doping yapmam bana yanlış yapıyormuşum gibi hissettirmedi. Biliyorum, korkutucu. Kötü de hissetmedim. Biliyorum, daha korkutucu. Bu durumu hile yapıyormuş gibi görmüyordum. Biliyorum, bu en korkutucu olanı. Bu daha çok diğerleriyle aynı koşullara gelmeye çalışmak gibiydi. Evet, söylediğim en büyük yalanlardan biri, defalarca doping almayı kabul etmekti. Bu durum… Bu hikâye bu kadar uzun süren, kusursuz bir hikâyeydi. Efsanevi, kusursuz bir hikâye. Ve bu hikâye doğru değil” ifadelerini kullandı.

“Geri dönüşümde doping yapmadım”
Geri dönüşünden sonra doping almadığını söyleyen Armstrong, yasaklı maddeleri son kez 2005 yılında kullandığını belirtti. Oprah’ın agresif sorularını cevaplarken oldukça zorlanan Lance, “Evet, TDF zaferlerimi elde etmemi doping sağladı. Takım içerisinde gayet profesyonelce ve zeki biçimde doping tasarrufunda bulunuyorduk. Benim kokteylim doğrudan konuşmak gerekirse, sadece EPO’yu içeriyordu, fazla değildi ve EPO ile testesteron da bunlara dahildi. Ancak dopingi son kez 2005’te kullandım. Geri dönüşümün ardından yasaklı maddeyle yarıştığım doğru değil. Çizgiyi en son geçtiğim an 2005’ten sonraydı” dedi.

Geri dönüşünden duyduğu pişmanlığı dile getiren ABD’li bisikletçi duruma ilişkin, “2009’da eğer spora geri dönmeseydim doping yaptığım ortaya çıkmazdı. Şu an burada oturuyor olmazdık. Bundan pişmanım” yorumunu yaptı.

Video:

“Zorbaydım”
Oprah’ın “Zorba biri miydin?” sorusuna, “Evet, geçmişte zorba biriydim. Hikâyeye sadık kalabilmek için öyle davranmam gerekiyordu. Kontrol etmeliydim. Eğer birinin söylediği şeyden hoşlanmazsam durumu kontrol etmeye çalışıyordum. Hayatımın tamamında böyleydim. Kusurlu bir karaktere sahibim, farkındayım” şeklinde cevap veren Armstrong, masözü Emma O’Reilly’nin de zorbalıktan nasibini alan insanlardan biri olduğunu kabul etti.

“Özür dilerim”
Sözlerini hayatının geri kalanında insanların yeniden güvenini kazanmak için çabalayacağını söyleyerek tamamlayan Lance Armstrong, “Bunları söylediğim için insanlar beni asla affetmeyecekler. Bunu anlayabiliyorum, gerçekten. İnsanlardaki öfkeyi… İhanet duygusunu… Hepsini görebiliyorum ve hepsini hissetmekte haklılar. Bu benim hatam. Yaşananlar benim suçum. Bu insanlar beni desteklediler, bana inandılar. Sadece bana inanmadılar, söylediklerime inandılar. Hayatımın geri kalanını insanların güvenini yeniden kazanmaya çalışarak ve özür dileyerek geçireceğim. Bundan emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Lance’in Oprah röportajından diğer öne çıkanlar;
“Tyler Hamilton’ın İsviçre Turu’nda doping yaptığım yönündeki iddiaları doğru değil. Laboratuvara herhangi bir ödeme yapmadım, ortada bir pozitif çıkan test de yok. Bu söylenenler tamamen gerçek dışı”

“Doğru söyleyen insanları neden dava ettim? Bunu bilmiyorum. Bu en büyük hataydı sanırım. Kabul edilemez bir durumdu”

“Kimleri dava ettiğimizi hatırlamıyorum bile. O kadar çok kişiyi dava ettik ki… Bu yaşananlar uğruna kimlerin hayatını mahvettik inanın hatırlamıyorum”

“UCI’a 250 bin dolar bağış yaptım çünkü bunu benden onlar istedi”

“Doktor Michele Ferrari’yi iyi bir adam ve zeki biri olarak gördüm, hâlen de aynı düşüncedeyim”

“Tüm bunların ortaya çıkacağını düşündüm mü? Sadece hikâyenin uzun bir süre devam edeceğini farz ettim diyelim”

“Bu hikâye içerisinde iyi insanlar da var. Hepimiz hatalar yapıyoruz, bu kişiler zehirli ya da kötü değiller”

“Ben ‘Hadi, gelin bisiklet sporunu temizleyelim’ diyecek ilk adam değilim ama böyle bir çağrı gelirse kesinlikle gerekli organlara destek veririm”

“Bisikleti seviyorum ve insanların da benim spora saygısızlık ettiğimi söyleyeceklerinin farkındayım. Özür dilerim”

Kaynak: Eurosport

Tags: , , , , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar