Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

49.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Marcel’in Müthiş Sprinti ile Başladı

Yazar: Tarih: 21 Nisan 2013

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu saate karşı koşulan 143 Kilometrelik, Alanya-Alanya etabı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’nın verdiği startla başladı. Etabı Argos Shimano takımından Marcel Kıttel kazandı. Lotto Belisol takımından Andre Grıepel ikinci, Konya Torku Şekerspor Yuri Meluschenko üçüncü oldu…25 takımdan 193 bisikletçinin start aldığı ilk etap sıcak ve rüzgarsız bir havada cereyan etti. Start alanında çok sayıda sporseverin bulunması dikkat çeken en önemli unsurdu. Tüm bisikletçilerin sarfettiği efor büyük alkış topladı…Genelde 193 bisikletçi ilk kilometreleri toplu geçti.

Yarış Fotoğrafları:
49.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 1.Etap Alanya-Alanya Fotoğrafları

Marcel Kıttel Basın Açıklaması

ANDRE GREIPEL’İN BÜYÜK ACISI

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun favori pedallarından Lotto Belisol takımının güçlü ismi Andre Greıpel starta az bir zaman kala Babaannesinin ölüm haberini aldı. Hemen organizasyonu haberdar eden Greıpel, “Etaba devam edeceğim ama heran geri dönebilirim” diyerek herşeye rağmen pedal basması taktire şayandı. Greıpel’ı bisikletseverler “Goril” lakabı ile tanıyor. Aynı zamanda ünlü Alman sporcu Cumhurbaşkanlığı Turu’na dördüncü kez iştirak ederek.Türkiye’yi ne kadar çok sevdiğini ve tura katılmayı çok arzu ettiğini de ortaya koymuş oldu.

TIRMANIŞ PRİMİ KONYA TORKU’DAN SAYAR’IN

Starttan bu yana 42 kilometre geçilirken tırmanış primini Konya Torku Şekerspor takımından Mustafa Sayar elde etti.Aynı takımdan Nazım Bakırcı’da ikinci oldu..Ana grubun önüne geçerek müthiş bir sprint yapan Mustafa Sayar’ın bu performansı gerçekten alkışa değerdi. Bu kilometre geçilirken Mustafa Sayar’ın grubun en önünde pedal bastığı görüldü. Arka grubun ise giderek temposunu düşürmesi Sayar’ın işine yaradı.

5’Lİ GRUP KAÇTI

Ancak, Sayar’ında içinde bulunduğu gruba Colombia’dan Arango Juan Sebastian, CCC Polsat Polkowıce’den Mıhaylov Nikolay, Caja Rural’dan Aramendıa Lorente, Katusha’dan Ignatnev Mihail dahil oldu ve aradaki zaman farkı açmaya başladılar. Zaman farkı ana grupla 2 dakika 50 saniyeye kadar çıktı. Fakat dakikalar ilerledikçe beşli grubun büyük bir tempo ile arayı açtığı gözlendi..Finişe 72 kilometre kala fark ana grupla 5 dakikanın üzerine çıktı.

SPRİNT PRİMİ COLOMBİA’DAN ARANGO’NUN

82’inci kilometre geçilirken üç bisikletçi Sprint primi için atak yaptı. Colombia takımından Juan Arango Sebastian çizgiyi geçip ilk sprint puanını kazanan isim oldu. Ardından CCC Polsat Polkowice’den Mihaylov Nikolay ile Caja Rural’dan Aramendıa Lorente 2’inci ve 3’üncü sırayı paylaştı.

ZAMAN FARKI KAPANIYOR

Finişe 56 kilometre kala rüzgarın karşıdan esmesiyle ön grupla, ana grubun farkı 5 dakikalık farktan iniş göstermeye başladı.Ve beklenen durum yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Finişe 47 kilometre kala ana grup farkı 3 dakikaya kadar indirdi. Bu temponun devam etmesi beşli grubun yakalanması anlamına geliyordu. Ana grubun içindeki etabın favori isimleri ise takım arkadaşlarının çalışması ile yavaş yavaş öne çıkmaya başladı..Zaman farkının erimeye başladığı sıralarda finişe 36 kilometre kala beşlinin temposu iyice düştü. 1 dakika 30 saniyelik fark ana grubu neredeyse beşli bisikletçiye yapıştırmaya kadar getirdi. Yarış bu biçimde cereyan ederken, beşli grubun içinden Katusha takımından Ignatyev ani bir atakla gruptan kaçtı. Şimdi en önde Ignatyev, arkada dörtlü bir grup ve ana grup etabı şekillendiriyordu.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Starttan bu yana 126 kilometre geçilirken Türkiye Güzellikleri Primini kazanan isimlerde belli oldu. Alanya-Alanya etabının bu son primini beşli gruptan kaçan Katusha’dan Ignatyev elde etti. Konya Torku Şekerspor’dan Ahmet Örken’de Türkiye Güzellikleri Primi kapısını üçüncü sırada geçti. Ve bu son kapıda geçilirken, en önde Ignatyev pedal basarken, ana grupta dörtlü grubu yakalamış oldu. Son tura girilirken büyük heyecan alabildiğince devam ediyordu.

VE MÜTHİŞ FİNİŞ VE KONYA TORKU’NUN BÜYÜK BAŞARISI

Finişe 5 kilometre Ignatyev’inde yakalanmasıyla müthiş bir tempo ile ana grup sprinterlerini hazırlamaya başladılar. Kimse kaçmak için risk almıyordu. Ama takımlar hangi isimlerin kaçacağına karar verdikleri an ataklar başlayacaktı. 193 bisikletçinin inanılmaz temposu gerçekten görülmeye değerdi..Tempo iyice hızlandı..2 kilometre kala inanılmaz ataklar yapıldı. Hala grupta bir parçalanma yoktu..Son 200 metreye Konya Torku Şekerspor’dan Metluschenko atak yaptı. Onun bu atağına Argos Shımano’dan Marcel Kıttel yanıt verdi. Çizgiyi Kıttel 3 saat 08 dakika 27 saniye ile geçti…

Tags: , , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar