Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Danimarkalı “Team Saxo-Tinkoff” TUR 2013’de

Yazar: Tarih: 2 Nisan 2013

Danimarka’nın UCI ProTour takımı Team Saxo – Tinkoff, Fransa Turu eski şampiyonlarından Bjarne Riis ve sahibi olduğu Riss Cycling şirketi tarafından yönetiliyor. Danimarka’nın yatırım bankası Saxo Bank ard arda 6.yıl, ve Rus Tinkoff Bankası ise 2.yılında takımın isim sponsoru.

Takım her üç Grand Turuda kazanmış olma ayrıcalığına ve 12 kez katıldığı Fransa Turunda diğer takımlara nazaran zengin bir geçmişe sahip. Danimarkalı takım, Carlos Sastre ile 2008, Andy Schleck ile 2010 yılında genel klasman liderliğine, en genç bisikletçi ve takım klasmanında ise 3 podyum ve 20 etap zaferine imza atmıştı. Sporcuları sarı mayoyu toplamda 36 gün üzerinde taşıdı. Takım 2006 yılında Ivan Basso ile İtalya Turu pembe formasına, 2012 yılında ise İspanya Turunu kendi evinde 2.kez kazanan Alberto Contador ile ispanyolların kırmızı renkli lider mayosuna ulaşmıştı.

Ayrıca 2005’ten 2007 yılına kadar 3 kez ard arda UCI ProTour takım klasmanını kazanmayı başarmıştı. 2010 Dünya sıralamasında ise takım klasmanında yine birinci sıradaydı.

Önceki Yıllarda TUR tecrübesi

Danimarkalı takım, 2011 yılında Saxobank-Sunguard, 2012 yılında ise Saxo Bank adıyla Türkiye’de iki kez yarıştı. Son iki yılda TUR’a katılan 6 sporcuları 2013 sporcu listesinde de yer alıyor. TUR tecrübesiyle öne çıkan sporcu listesinde Manuele Boaro, Jonas Aaen Jørgensen, JØRGENSEN Jonas Aaen, Benjamín Noval, Takashi Miyazawa ve Christopher Juul-Jensen yer alıyor.

2013 sezonunda Team Saxo – Tinkoff

Team Saxo Bank-Tinkoff 2013 sezonunun zevkle takip edilecek takımlarından birisi. Takım yıldız sporcusu Alberto Contador ile Fransa Turu şampiyonluğunu hedefliyor. Her 3 Grand Tour da zafere ulaşan 5 sporcu arasında yer alan Contador, 2007 ve 2010 yıllarında Tour de France, 2008 ve 2011 yılalrında Giro d’Italia ve 2008 ve 2012 yılarında Vuelta a España genel klasman birincilikleri ile her üç Turu ikişer kez kazanmayı başarmıştı. İspanyol pedalın yeni takım arkadaşları Roman Kreuziger, Evgeni Petrov ve Michael Rogers onu bu hedefe taşıyacak çok yönlü sporcular. UCI Dünya zamana karşı mücadelesini 3 kez kazanan Roger geçtiğimiz yıl Fransa Turu’nda Sky Takımının başarısında tamamlayıcı rol oynamıştı. Kreuziger ve Petrov ise geçmiş yıllarda önemli yarışlarda yıldızı parlayan sporcular arasındaydı.

2012 Amerika yol yarışı şampiyonu Timothy Duggan ve Italian zamana karşı ustası Manuele Boaro’a ek olarak Danimarkalı tırmanışçı ve geçen yıl Fransa Turunun en mücadeleci sporcusu olarak ödüllendirilen Chris Anker Sørensen 2013 sezonunda yetenekli sporcuların başını çekiyor. Fransa Turunu 2012 yılında 12.sırada tamamlayan İrlandalı Nicolas Roche, İtalyanların hızlı pedallarından Daniele Bennati, UCI America Turları şampiyonu Rory Sutherland, 2011 Lombardia şampiyonu Oliver Zaugg 2013 yılının diğer önemli isimleri arasında.

Tags: ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar