Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Greipel’den Müthiş Sprint Zaferi

Yazar: Tarih: 24 Nisan 2013

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 147 kilometrelik Göcek – Marmaris Etabını Lotto Belisol Takımından Andreı Greıpel kazandı. Yarışın başından sonuna kadar ortalıkta gözükmeyen Grıepel ne kadar büyük bir sprinter olduğunu yine gösterdi. Ve finişe 200 metre kala yaptığı müthiş atakla etabı 3 saat 38 dakika 47 saniye birinci bitirdi.  Start’tan önce yapılan geleneksel seramonide Genel Ferdi Klasman Birincisi Europcar Takımından Berhane Natnael Turkuaz mayoyu giydi. Konya Torku Şekerspor’dan Ahmet Örken Beyaz, Andreı Greıpel Yeşil ve Mauro Fınetto’da Yeşil mayoyu giyerek etaba başladılar. Starta 185 bisikletçi imza atarak geldi. Böylece 193 kişiyle başlayan Alanya-Alanya etabından bu yana turu 8 kişi terk etmiş oldu.

Yarış Fotoğrafları:

49.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 4.Etap Göcek-Marmaris Fotoğrafları 

OFF BU NE SICAK

Diğer etaplara göre daha sıcak ve rüzgarsız parkurda bisikletçiler herzaman olduğu gibi ilk kilometreleri klasik olarak toplu halde geçti. Hava sıcaklığı düz noktalarda 21 derece olarak ölçüldü. Ancak 5.kilometre geçilirken 13 bisikletçi atak yaptı. 10 kilometre geride kalırken bu 13’lü grubun ana gruptan koptuğu gözlendi. 

TORKU ŞEKERSPOR’LULAR SÜREKLİ KOVALIYOR

12’li grubun içinde Konya Torku Şekerspor’dan Serguei Gretchyn, Lotto Belisol’den Adam Hansen, Vini Fantını Selle’den De Negri Pıer Paolo,  Sojasun’dan Delaplace Anthony, Cofidis’ten Sıjmens Nıco, Bretagne Seche Envirnonement’ten Dıon Renaud, Omega Pharma-Quıck Step’ten Maes Nicolas ve Rabon Frantisek, MTN Chubeka’dan Ciolek Gerard, GreenEdge’den Hepburn Michael ve Katusha’dan Ignatyev Mikhail ile Krıtskıy Timofey gittikçe artan bir tempo ile pedal çevirmeye başladı. 39.kilometre geçilirken 12’li grup bir fire ile yola devam ediyordu. Fark ana grupla 2 dakika 25 saniyeye çıktı.Prim kapısına yaklaşılırken Ana grup farkı eritmeye başladı. Yeni zaman 1 dakika 42 saniye oldu.

50.KİLOMETREDEKİ TIRMANIŞ PRİMİNİ DE NEGRİ KAZANDI

KIRMIZI MAYOYU MARMARİS’TE TORKU’LU SERGUEİ GİYDİ

Etabın ilk kapısı olan 50.2 kilometre geçilirken ikinci kategorideki tırmanış primini Vini Fantini Selle’den  De Negri Pıer Paolo kazandı. Konya Torku Şekerspor’dan Serguei Gretchyn ikinci, Sojasun’dan Delaplace Anthony üçüncü oldu. Kırmızı mayoyu Antalya-Elmalı etabında giyen Fınetto  Mauro ile Serguei arasında puan farkı iki olduğundan, Torku’lu sporcu rakibinin dereceye girememesinden faydalanmasını bildi..Bu sonuçla Kırmızı Mayo (Tırmanış Mayosu) Marmaris’te el değiştirdi. Torku Şekerspor’lu Serguei Marmaris – Turgutreis etabında Kırmızı mayoyu giymeye hak kazandı.

BİR TALİHSİZ KAZA DAHA

İKİ BİSİKLETÇİ HASTANEYE KALDIRILDI

Prim kapısı geçilmeden önce inilen Ortaca rampasında bir kaza meydana geldi. Süratli bir rampa inişi sırasında 116 No’lu Bretagne Seche Environnement Takımından Koretzky Clement ile 45 No’lu Kaısen Olıver’in ilk tedavileri kaza mahallinhde yapılırken, iki sporcu hemen hastaneye kaldırıldı. Böyle etaba devam eden bisikletçi sayısı 185’ten 183’e indi.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ MAYOSU (BEYAZ) EL DEĞİŞTİRDİ 

62.2’inci kilometre geride kalırken etabın ikinci kapısı olan Türkiye Güzellikleri Primini Katusha Takımından Ignatyev Mikhail kazandı. Bu sporcu aynı zamanda Konya Torku Şekerspor’lu Ahmet Örken’de olan Beyaz Mayonun’da yeni sahibi oldu. Ignatyev Marmaris-Turgutreis etabında Beyaz Mayoyu giyecek. Bu etapta Türkiye Güzelliklerinin diğer primleri GreenEdge Takımından Hepburn Michael ile Konya Torku Şekerspor’lu Serguei arasında paylaşıldı.

FARK KAPANIYOR

Finişe 76 kilometre 12’li grubun içinden kopmalar başgösterdi. Katusha’dan Krıtskıy Tımofey ile CCC Polsat Polkowice’den Mihaylov Nikolay gruptan koptu..Ana grupla, öndeki 10’lu grubun yeni zaman farkı ise 1 dakika 10 saniye olarak ölçüldü.

RAMPA AŞAĞI 120 KİLOMETRE HIZ

Köyceğiz’e yaklaşılırken hakem aracının içinden enterasan bir görüntü yansıdı. Rampa aşağı inililirken başı çeken Europcar bisikletçisi Hurel Tony’nin 120 kilometre hız yaptığı belgelendi. Ana gruptaki bu bisikletçiyi takip eden diğer sporcularında ortalama hızlarının 115-120 arasında değiştiği gözlendi.

İKİ FİRE DAHA VERİLDİ

Finişe 60 kilometre kala 142 No’lu Cofidis Takımından Bescond Jeremy ile GreenEdge’den Beppu Fumiyuki yarış dışı kaldı. Böylece yarışı sürdüren bisikletçi sayısı 181’e inmiş oldu. Ana grup ile öndeki 10’lu grubun arasında mesafe ise sürekli değişen bir görüntü veriyordu.

Ancak yarışın aşırı sıcak havaya rağmen inanılmaz bir süratli ve keyif veren tempoda geçmesi ise gerçekten övgüye değerdi. Bu arada yeni zaman farkı 1 dakika 06 olarak ölçüldü.

YENİ LİDER DELAPLACE

Finişe 50 kilometre kala 10’lu grubun içinden bu kez yeni bir atak girişimi daha oldu.. Sojasun takımından Delaplace Anthony giderek artan  bir tempo ile aradaki zaman farkını 35 saniyeye çıkardı. Delaplace’ın bu atağına hemen Katusha’dan Ignatyev yanıt vererek yanına sokulmayı başardı. İkili 8’li grubun önünde pedal basıyordu artık. Arkadaki 8’li grubun, ana grupla olan farkı ise 1 dakika 30 saniyeye çıktı. Müthiş bir yarışa tanık oluyordu sporseverler.

SON SPRİNT PRİMİ IGNATYEV’İN

116.’ıncı kilometrede konan son kapı olan Sprint primini ise Katusha’dan Ignatyev aldı. Sojasun’dan Delaplace ikinciliği elde etti. Torku Şekerspor’lu Gretchyn ise üçüncü oldu..

BU KEZ IGNATYEV KAÇTI

Bu kadar sıcakta böylesine yüksek tempo ve çekişme eşine ender rastlanan bir durumdu. Parçalanmış gruplar ve aradaki zaman farkının açılmaması çekişmenin de ne kadar büyük olduğunu gösteren bir başka tabloydu.Bu arada önde giden iki bisikletçi zaman farkını 44 saniyeye çıkardı. Bu kez Marmaris sapağına girilirken Katusha’dan Ignatyev atak yapıp zaman farkını 49 saniye kadar çıkardı farkı. Haliyle Delaplace geri kaldı.

YENİDEN TEK PARÇA OLDU

Ancak temponun ne kadar süratli olduğu söylerken bir gerçeği de yansıtmış oluyorduk. Nitekim Ignatyev’de tek başına fazla gidemedi ve ana grup finişe 17 kilometre kala yeniden tek parça oldu.Şimdi Marmaris’e doğru son 10 kilometrede pedal basan 182 bisikletçi vardı. 3 kilometre daha ana grup toplu geldi. Arada birkaç  atak görüldü ama arayı açacak zenginlikte değildi.

MUHTEŞEM BİR FİNİŞ DAHA

Marmaris’e doğru son rampa inilirken Konya Torku Şekerspor’lu De La Fuenta’nın atağı gözlendi. 3 kilometre kala müthiş bir final vardı. Harika bir tempo ve kıyasıya bir mücadele vardı. Hız maksimum seviyede idi. Grubu çeken çekene atak yapan yapanaydı. Nitekim

Cumhurbaşkanlığı Tur’unun gediklisi olan ve Dünya’nın sayılı pedalları arasında gösterilen Andreı Grıepel son atağı ile çizgiyi birinci geçti..

Bisiklet Haber’ Özel Hatıra Fotoğrafı 

Tags: , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar