Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

İzmir’de Marcel Kittel Rüzgarı

Yazar: Tarih: 27 Nisan 2013

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 124.5 kilometrelik Kuşadası -İzmir etabını Argos Shimano Takımından Marcel Kıttel 2 saat 40 dakika 04 saniye ile kazandı. İkinciliği Astana Takımında Andrea Guardını, Ana Tepesi’nde biten dünkü etaptan sonra gözler Turkuaz Mayoyu giyen Konya Torku Şekerspor’lu Mustafa Sayar’da idi. Europcar Takımından Berhane Natnael’den mayoyu alan Mustafa Sayar, İstanbul-İstanbul Etabında da Turkuaz’ı giyip, turu zirvede bitirmek için kontrollü bir yarış çıkardı. Sonuçta aksi bir durum olmadı ve Konya Torku Şekerspor’un başarılı bisikletçisi Mustafa Sayar etap sonunda yaptığı derece ile Turkuaz Mayoyu yeniden giymeye hak kazandı. Sayar Genel Ferdi Klasmanda en yakın rakibi Europcar’dan Berhane Natnael’den 41 saniye önde bulunuyor..İstanbul-İstanbul etabında büyük bir aksilik olmazsa Konya Torku Şekerspor’lu Mustafa Sayar 49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun yeni şampiyonu ilan edilecek.

Yarış Fotoğrafları:
49.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 7.Etap Kuşadası-İzmir Fotoğrafları 

OFF NE SICAK, NE SICAK

Mevsim normallerine göre aşırı sıcak denecek bir havada cereyan eden yarış hemen tempo kazandı. Hava sıcaklığı 25 derece olarak ölçüldü.

10.KİLOMETREDEKİ TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ IGNATYEV’İN OLDU

BEYAZ MAYO YİNE BU BİSİKLETÇİDE KALDI

10.kilometre geçilirken gözler Türkiye Güzellikleri prim kapısına çevrildi. Çizgiden önce Katusha Takımından Ignatyev Mikhail geçti. Bu aynı zamanda Türkiye Güzellikleri Mayosunu İstanbul-İstanbul Etabında da Ignatyev’in giyeceği anlamına geliyordu. İkinciliği Blanco Prof Cyling  Takımından  Van Emden Jos, üçüncülüğü yine Katusha Takımından Kuznetsov Viacheslav elde etti. Kapı geçildikten sonra bu üçlü ana grupla arasını 13 saniye kadar açtı ancak tekrar yakalandılar. 15’inci kilometre yine ana grupla geçildi. Havanın inanılmaz bir biçimde sıcak olması bisikletçileri zaman zaman zor durumda bırakmasına rağmen ortalama hızları 70 bazende 60 kilometre arasında değişen şaşırtıcı bir rakama dayanıyordu. Raviteyman (Yemek) başlarken 3-5 küçük atak gözlendi. Ama kaçmaya çalışan bisikletçiler fazla gidemedi.25’inci kilometrede toplu geçildi.

KIRMIZI MAYONUN SAHİBİ KONYA

TORKU ŞEKERSPOR’LU SERGUEİ GRETCHYN’İN

Kuşadası-İzmir etabında Tırmanış Primi olmadığından Konya Torku Şekerspor’lu Serguei Gretchyn Tur’un Kırmızı Mayo galibi oldu..Ukraynalı bisikletçi İstanbul-İstanbul etabında Kırmızı mayoyu son kez giyecek.

SELÇUK BELEDİYESİ’NİN BÜYÜK JESTİ

Bisiklet Federasyonu’nun ilk kez 49’uncusu koşulurken etaplara dahil ettiği Bodrum-Selçuk etabının Meryemana Tepesindeki finişin yankıları Kuşadası-İzmir etabında da devam etti. Yabancı sporcu, hakemler, uluslar arası federasyonun yetkilileri Meryemana evinin büyüsüne kapıldıklarını ve bu finişin tarihe geçmesi gerektiğini söylediler. Bunun üzerine Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Üldür, turun önümüzdeki yılda Meryemana Tepesinde finiş yapılması halinde, tüm konaklama, yiyecek-içecek masraflarını kendilerinin karşılayacağını bizzat Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’na söyledi.

5 KİŞİ ATAK YAPTI

32’inci kilometre geçilirken bir atak daha gerçekleşti. GreenEdge Takımından Vaıtkus Tomas, Bardianı Valvole-CSF Inox Takımından Pasqualon Andrea,Bretagne Seche Environnement Takımından Duret Sebastian ve Novo Nordisk Takımından De Masmaeker Kevin kaçar kaçmaz 10 saniye içinde ana grupla birleşti. Bu kez NetApp Endura Takımından Rowsell Erick’in kaçmaya çalıştığı görüldü. Bu da gerçekleşmeyince 25’inci kilometre yine ana grupla geçildi. Ardından bir sekizli grubun daha atak yapmaya çalıştığına tanık olduk. Onlarda fazla gidemedi. 41’inci kilometre geçilirken sıcaklığın bir-iki derece daha artması bisikletçileri olumsuz etkilemeye davem etti. 45’inci kilometre katedilirken GreenEdge’den Hepburn Michael, Saxo Tinkoff Takımından Juul Jensen Christopher, Bretagne Secce Environnement Takımından Jarrıer Benoit, CCC Polsat Polkowice’den Mihaylov  Nikolay, Novo Nordisk Takımından Verschoor Martjin ve Vini Fantini Selle’den Fınetto Mauro 19 saniye ile başlayıp 40 saniye kadar çıkardıkları farkı finişe 71 kilometre kala 1 dakika 19 saniyeye yükselttiler. Ardından da İzmir’e 63 kilometre kala 2 dakika 44 saniyeye çıktı. İzmir’e 61 kilometre kala ise fark 3 dakika 04 saniyeye çıktı.

İŞTE SPOR KARDEŞLİKTİR SÖZÜNE BEDEL BİR DURUM

Finişe 40 kilometre kala Genel Ferdi Klasmanda iddialı durumda olan Vini Fantini Selle Takımından 237 No’lu Sano Junya lastik patlattı. Hemen arkasında onu takip eden takım arkadaşı 231 No’lu Chıccı Francesco durdu ve kendi

lastiğini verip, arkadaşının devam etmesini sağladı. Daha sonra bu ikili birbirlerine yardım ede ede ana gruba yetişti.

SPRİNT PRİMİ FINETTO’NUN

YEŞİL MAYO GRIEPEL’DE KALDI

87.8 kilometre geçilirken ilk sprint kapısını Vini Fantini takımından Fınetto Mauro geçti. İkinciliği Mıhaylov Nikolay, üçüncülüğü de Saxo Tinkoff Takımından Jull Jensen Christopher elde etti. Bu duruma rağmen Sprint Mayosu (Yeşil) Lotto Belisol takımından Andreı Grıepel’de kaldı. Alman bisikletçi İstanbul-İstanbul etabında da yeşil mayoyu taşıyacak. Finişe 33 kilometre kala fark öndeki altıyla, ana grup arasında 1 dakika 34 saniye olarak ölçüldü. Farkın azaldığı açıkça ortadaydı. Sıcağa rağmen müthiş tempo ve büyük bir çekişme hakimdi, öndeki altılıyla, ana grup arasında.

FARK İYİCE AZALDI

İzmir’e 19 kilometre kala fark iyice kapandı ve 1 dakika sınırına geldi. Ana grupta kelimenin tam anlamıyla acayip bir tempo yapıyordu.

İKİNCİ SPRİNT PİRİMİ GREENEDGE’DEN HEPBURN’UN

108’inci kilometre geçilirken ikinci sprint kapısında oluşan primi GreenEdge Takımından Hepburn Michael kazandı. İkinciliği Saxo Tınkoff Takımından Jull Jensen Christopher, üçüncülüğüde  Novo Nordsik Takımından Versschoor Martjin elde etti. Finişe 15 kilometre kala farkın neredeyse kapanmak üzere olduğu görüldü.40 saniye.6 kilometre kala GreenEdge takımından Hepburn Michael altılı grubun içinden kaçtı. Ama finişe 4 kilometre kala yakalandı ve ana grup tek parça oldu.

600 METRE KALA KAZA

Finişe 600 metre kala kesin viraj girilirken meydana gelen kaza ucuz atlatıldı. Mükemmel finiş yapan Kıttel etabın birinci oldu..

TUR YARIN KOŞULACAK İSTANBUL – İSTANBUL ETABI İLE SONLANACAK

21 Nisan’da Alanya-Alanya Etabı ile başlayan ve toplam uzunluğu 1204 kilometre olan 49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u yarın koşulacak 121 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı ile sonlanacak. Bisikletçiler önce Sultanahmet Meydanı’ndan verilecek fodepar’la birlikte Sahil Yolu’na inecek ve Kennedy Caddesi’nde verilecek resmi startla Boğaz Köprüsü istikametine doğru pedal basacak. Buradan Bostancı Sahil Yolu’na inecek olan sporcular Bağdat Caddesi güzergahını takip ederek 8 tur attıktan sonra Caddebostan Sahil Yolu’nda finiş yapacaklar..

Tags: , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar