Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Mustafa Sayar Tarih Yazdı

Yazar: Tarih: 27 Nisan 2013

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 182 kilometrelik Bodrum-Selcuk  etabını Konya Torku Şekerspor Takımında Mustafa Sayar 4 saat 40 dakika 09 saniye ile kazandı. İkinciliği Cofidis takımından Bagot Yoann 4 saat 40 dakika 18 saniye ile, üçüncülüğü de aynı takımdan Edet Nicolas 4 saat 40 dakika 23 saniye ile elde etti. Start saat 11.40’ta verildi. Bisikletçiler Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un kaldırdığı damalı bayrakla birlikte tempolu bir biçimde pedal çevirmeye başladı.
 

Yarış Fotoğrafları:
49.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 6.Etap Bodrum-Selçuk Fotoğrafları 

Mustafa Sayar Basın Açıklaması:

İLK KAÇIŞ ÇABUK OLDU

Bodrum rampası çıkıldıktan sonra, Milas-Bodrum Havalimanı kavşağında Bardianı Valvole-CSF Inox Takımından Delle Stelle Chrıstian ile Unıdethealtcare  Presendet By Maxxis Takımından Ilesıc Aldo Ino atak yapıp gruptan kaçtı. Oldukça sıcak bir havada ve zaman zaman esen sert rüzgara rağmen bu ikili gittikçe artan bir tempo ile önce zaman farkını 9 dakikaya çıkardı. 86.2 kilometre’deki Türkiye Güzellikleri Prim kapısına yaklaşılırken  fark 8 dakika 09 saniyeye indi.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİNİ DELLE STELLE KAZANDI

BEYAZ MOYU IGNATYEV’DE KALDI

Bafa Gölü geçilirken etabın ilk primini kazanan isimlerde belli oldu. Bardıanı Valvole-CSF Inox takımından Delle Stelle Chrıstian çizgiyi ilk geçen sporcu oldu. Onu Unıdethealtcare Presendet By Maxxis Takımından Ilesıc Aldo Ino takip etti. Üçüncülüğü de Caja Rural takımından Moreno Allue elde etti.Aradaki puan farkını koruyan Katusha takımından Ignatyev Mıkhail yarın koşulacak Kuşadası-İzmir etabında Beyaz Mayoyu giymeye devam edecek.

FARK KAPANIYOR

Öndeki ikili 91’inci kilometreyi geçip Aydın İl Sınırına girerken temposunu iyice düşürdü. Bunda sıcak havanında rolü vardı. Nitekim Ana Grup farkı önce 7 dakikaya, 96’ıncı kilometre geçilirken de 6 dakikaya indirdi.115’inci kilometre geçilirken, ana grubun rüzgarın sert esmesi nedeniyle temposunu düşürdüğü gözlendi. Buda öndeki ikilinin işine yaradı ve fark yeniden 7 dakika 45 saniyeye çıktı.Söke Ova’sına inilirken rüzgar sert yüzünü iyice gösterdi. Düzlükte ise bir arabayı yerinden oynatırcasına esen sert rüzgar sporcuları olumsuz biçimde etkiledi. Tempo düştü, pedal çevirmekte zorlandılar.

SPRİNT PRİMİNİ DELLE STELLE KAZANDI

YEŞİL MAYOYU GRIEPEL GİYMEYE DEVAM EDİYOR

Söke’ye yaklaşılırken 104 No’lu Bardıanı Valvole-CSF Inox takımından Delle Stelle Chrıstian Sprint primi çizgisini ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği 224 no’lu Unıdethealtcare  Presendet By Maxxis Takımından Ilesıc Aldo Ino aldı.Yeşil Mayo Kuşadası-İzmir etabında yine Lotto Belisol Takımından Andreı Grıepel giyecek. Bu arada yeni farkı da 6 dakika 30 saniye olarak ölçüldü.

TURA İLGİ BÜYÜK

Diğer taraftan Alanya’dan verilen startla birlikte Kuşadası-Selçuk yöresine kadar gelen bisikletçilere her etap sırasında büyük ilgi vardı. Selçuk’a gelinceye kadar yollara sıralanan sporseverler, bisikletçilere büyük destek  verdiler.

FARK AZALIRKEN ÖNDEKİ İKİLİ YAKALANDI

İlk kaçıştan itibaren bir ara 9 dakikalık maksimum bir fark yaratan öndeki ikili finişe 44 kilometre kala ilk defa 4 dakikaya düşürdü. Ana grup iyice artan bir tempo ile basmaya başladılar. Bitime 36 kilometre kala öndeki ikili ile, ana grup arasındaki yeni zaman farkı 2 dakika sınırına kadar düştü. Ana grup tek parça idi. 30 kilometre kala ana grup finişe doğru gelmeye başladı.. 

GRIEİPEL DİNLENE DİNLENE GELİYOR

Yarış sırasında kendi hiçbir zaman ön plana atmayıp sürekli grup içinde pedal basıp, finişe diri gelmeye özen gösteren Lotto Belisol Takımı’nın Dünyaca ünlü bisikletçisi Andreı Grıepel Bodrum-Selçuk etabında da aynı özelliklerini yansıttı. Alman bisikletçiyi kimse atak yaparken görmedi. Meryemana Tepesine 26 kilometre kala Colombia takımının sürekli grubu çektiği ve tempoyu hızlandırdığı gözlendi..

İKİNCİ  KATEGORİDEKİ TIRMANIŞ PRİMİ..

162.5’inci kilometre geçilirken ikinci kategorideki tırmanış primini kazananlar belli oldu. Çizgiyi Crelan Euphoney Takımından Peeters Kevin ilk geçen bisikletçi oldu. İkinciliği Sojasun’dan Delaplace Anthony, üçüncülüğü de  Vini Fantini Selle’den Andrıato Rafael elde etti. Bu arada Turkuaz Mayonun sahibi Berhane Natnael lastik patlattı. Ancak yeniden gruba girdi. Bu arada birinci kategorideki tırmanış primini Vini Fantini Selle Takımından Andrıato Rafael kazandı. İkinciliği Konya Torku Şekerspor’dan Nazım Bakırcı,  Üçüncü Bardiani Valvole-CSF Inox’tan Modolo Sacha, dördüncü de Caja Rural’dan Ferraı Fabricıo oldu.

ATAKLAR SIKLAŞIYOR

Finişe 15 kilometre kala Caja Rural Takımından Moreno Allue atak yaptı. Fakat kaçamadı.Artık  Meryemana Tepesine tırmanış başlamıştı. Yolun darlığı nedeniyle grubun önünde yer bulan bisikletçiler diğerlerine oranla daha şanslıydı. Tempo hızlıydı, sprintler peşi sıra gelmeye başladı. 5 kilometre kala Konya Torku Şekerspor’lu Serguei Gretchyn ana grubun başını çekti. Ana grup tepeye iyice yaklaşırken dökülmelerde başladı..3 kilometre kala bu kez Cofidis Takımından Poulhıes Stephane atak yaptı. Arkasında ana grup, onun başında da Konya Torku Şekerspor’lu vardı. Ancak Mustafa Sayar kaçan rakibini bırakmadı ve 18 ardından 25 daha sonrada 40 saniyelik bir fark yarattı.  Görülmesi gereken bir temposu vardı Mustafa’nın. Yokuş çıkmıyor, sanki uçuyordu. Ve finişe tek başına Mustafa Sayar girdi. Bu büyük bir zaferdi onun için. Etabı almakla kalmadı. Aynı zamanda TURKUAZ MAYONUNDA sahibi oldu. Mustafa Sayar’ın Genel Ferdi Klasman’daki birinciliği şu ana kadar geçilen etaplar göz önüne alındığında 23 saat 49 dakika 24 saniye ile gerçekleşmiş oldu. Tırmanış Mayosu da (Kırmızı) bir başka Konya Torku Şekerspor’lu Serguei Gretchny’in oldu. 

FİNİŞTEN SONRA YABANCILAR MERYEMANA EVİNE KOŞTU

Meryem Ana Tepesi’nde yapılan finişten hemen sonra, yabancı sporcular ve misafirler akın akın Meryem Ana’nın evini ziyaret etmek için birbirleri ile yarış ederken ilginç görüntülere de sahne oldular. Yabancılar böylece dini inançlarının en yüksek mertebesine ulaşmış oldular. Binlerce kare fotoğraf çektiler. Bütün bunlar yapılırken tek bir ses dahi çıkarmayıp izleyenleri hayrete düşürdüler.


OKUYUCU YORUMLARI

  1. selo delo dedi ki:

    cok müthis bir basari yaa tebrik ederim inanmak istiyorum , istiyorum istiyoruuum ama maalesef inanamiyorum, umarim yakin bir zamanda yeni bir sansasyonla sarsilmayiz…
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar