Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Gazeteci İsmail Çevik Bisikletle Avrupa Turuna Çıktı

Yazar: Tarih: 16 Ağustos 2013

Almanya’nın başkenti Berlin’de gazetecilik yapan İsmail Çevik, “Sağlıklı yaşa, sınırları zorla ve Avrupa’yı keşfet” sloganıyla Berlin-Amsterdam-Brüksel-Paris bisiklet turuna çıktı.

Gençleri sağlıklı yaşamaya, bisikletle Avrupa’yı keşfetmeye davet eden Çevik, Almanya’nın tarihi Berlin Brandenburg Kapısı’ndan yolculuğuna bugün başladı. Çevik, yaklaşık 1500 km’lik bir seyahatten sonra turunu Paris Eyfel Kulesi önünde tamamlayacak.

2007 yılında Kuzey Fransa- Lüksemburg, 2011’de Berlin- İstanbul ve 2012’de Frankfurt- Barselona turu gerçekleştiren Çevik, “2013 yılında Berlin- Brüksel – Paris turu için yine yollara düşüyorum. Bu yılki mesajım ise gençlere ‘Sağlıklı yasa, Avrupa’yı keşfet.’ Berlin Sağlık Müsteşarlığı’nın himayesinde gerçekleştirdiğim turda özellikle Avrupa ve Almanya’da doğup büyüyen gençlere kendi dünyalarından çıkıp yaşadıkları ülke ve çevre ülkeleri göstererek ufuklarının genişletmeye ve sağlıklı yaşamaya davet ediyorum. Sağlıklı yaşayan, spor yapan insan başarının ilk adımını atmıştır. Bisiklet kullanımı sağlıklı yaşamın ilk adımı olabilir” diye konuştu.

Berlin Sağlık Müsteşarı Emine Demirbuken- Wegner de bisikletle seyahatin Türk toplumunun çok başvurduğu bir yöntem olmadığını belirterek, “Bisikletle seyahatte sağlık var, kültür var, doğa ve çevre var. Memnuniyetle destek veriyorum. Türk toplumunda sağlıklı yaşam adına bisiklet kullanımının artmasını önemsiyorum” diye konuştu .,

Bisiklet turuna verdiği destekten dolayı Berlin Sağlık Müsteşarı Emine Demirbuken-Wegner’e teşekkür eden Çevik, bisiklet turu anılarını ve resimlerini sosyal medya aracılığı ve www.ismail-çevik.de adresinden takipçileriyle paylaşacak.

Türk ailelerinin bisikletle seyahat alışkanlarının artmasının önemli olduğunu belirten Çevik, Avrupa ve Almanya’da yaz aylarında ailelerin çocuklarıyla bisikletlerini alıp uzun seyahatlere çıktığını hatırlatarak, “Bu zamana kadar bisikletle Almanya içinde veya dışarıda binlerce kilometrelik seyahatler yaptım. Çocuklarıyla seyahat eden Alman, Fransız, Çek birçok aileyle karşılaştım. Türk aileyle hiç karşılaşmadım. Çocuklarla seyahat için özellikle Avusturya sınırları içindeki Tuna boyunca öyle güzel yerler var ki insan Türk aileleri görmek istiyor. Türk gençleri, aileleri tarafından ‘Aman başına bir şey gelir’ endişesiyle genelde sınırlandırılıyor. Ama ailelerin endişeleri anlaşılır olmakla birlikte ailelere ‘Çocuklarınızı cesaretlendirin’ tavsiyesinde bulunuyorum” şeklinde konuştu.

2011’de Almanya’ya Türk İşçi Göçü’nün 50. yılında Berlin’den İstanbul’a “Türk-Alman Dostluğu’na Katkı” turu gerçekleştiren Çevik, 11 ülkede 32 gün süren bisiklet yolculuğunun sonunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Tarabya Köşkü’nde kabul edilmişti.

Tags: ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar