Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Elmalı Etabının Galibi Taaramae Rein

Yazar: Tarih: 29 Nisan 2014

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 185 kilometrelik Finike-Elmalı etabını Cofidis takımından Taaramae Rein 5 saat 40 dakika 31 saniye ile kazandı. İkinciliği 5 saat 40 dakika 37 saniye Orıca GreenEDGE Takımından  Yates Adam, üçüncülüğü yine Cofidis Takımından Hardy Romain kazandı. Turkuaz mayoyu Mark Cavendish’ten alan Taaramae Fethiye-Marmaris etabında giyecek. Cofidis’li bisikletçi Genel Ferdi klasmanda 12 saat 46 dakika 31 saniye ile birinci duruma yükseldi. Cavendis Genel Takım klasmanında ilk 10 sıradan da düştü. Finike Kaymakamı Mesut Yakuta’nın damalı bayrağı sallamasından sonra bisikletçiler tur’un en zor etabı için pedal çevirmeye başladılar.

Yarış Fotoğrafları:

TUR 2014 3.Etap Finike-Elmalı Fotoğrafları – Albüm 1
TUR 2014 3.Etap Finike-Elmalı Fotoğrafları – Albüm 2

IMG_8832

Etaptan Notlar

Paris-Roubaix yarışında geçirdiği kazadan dolayı sıkıntı çeken Sacha Modolo (LAMPRE) yarıştan çekilince bugün 152 sporcu start aldı.

Cofidis takımından Rein Taaramae yarış öncesi, “Bugünün favorilerden değilim ama şansımı deneyeceğim ” dedi

İlk etabı 3. bitiren Theo Bos geçirdiği kazaya rağmen şimdi iyi hissettiğini hedeflerinin ilk 2 ve son 2 etap olduğunu ifade etti.

2. etapta kaçış yapan ve ülkemizde de çok popüler olan Ahmet Örken bugün Cobo için çalışacağını söyledi. Katusha Takımının önemli isimlerinden Luca Paolini, “Bugünkü etabın favorisi Konya Torku Şekerspor’lu Cobo’dur” dedi.

Ana Grupta Kopma Yok 30.Kilometre Geçildi

25’inci kilometredeki ilk tırmanış geçilirken ana grubun birlikte ilerlediği gözlendi..

Türkiye Güzellikleri Primi

30’uncu kilometre geçilirken Neri Sottoli Takımından Mattia Pozzo Türkiye Güzellikleri primi çizgisini geçen ilk sporcu oldu.

Tırmanış Primi

44’üncü kilometre kat edilirken Tırmanış Primini kazananlarda belli oldu. Astana’dan  Valentın İglinsky birinci geçti çizgiyi. İkinciliği Konya Torku Şekerspor’dan Miraç Kal, üçüncülüğü de MTH Qhubeka takımından Van Niekerk Dennıs elde etti. Hemen ardından İlk tırmanış bölümünde 50 kadar sporcu ön gruptan kopmayı başardı.

Talihsiz Kaza

65’inci kilometre geçilirken yaşanan kaza sırasında Orıca GrenEDGE takımından Simon Yates köprücük kemiği kırılınca Kaş Devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

Büyük Kaçış 

50 sporcu arasından ise ilk büyük kaçış şu şekilde gerçekleşti. Caja Rual Seguros takımından Aramendia Lorente Javier, Topsport Vlaanderen-Baloise Takımından Vanspeybrouck Pieter, Wanty –Grouppe Gobert Takımından  Sijmens Nıco,  MTN –Qhubeka Takımından Debesay Frekalasi ve Cofidis’ten  Le Mevel Christophe Ana gruptan sıyrıldılar. Arayı 2 dakika kadar açtılar. 85’inci kilometrede geçilirken, zaman zaman rüzgarla seyreden parkurda grup gittikçe artan bir performans göstererek arayı iyice açmayı başardı. Bu esnada fark 6 dakika 50 saniyeye çıktı. 90’ıncı kilometre geçilirken fark bozulmadı. Ancak MTN-Qhubeka takımından Debesay grubun temposuna dayanamayıp geri düştü. 100’üncü kilometre geçilirken Katusha takımından  Kuznetsov  Viacheslav ile Unıdethealtcare Presendet By Maxxıs takımından Maaskant Martın yarışı terk etti.

Öndeki Gruptan Kopmalar Başladı         

Önde giden gruptan ise bu sırada kopmaların baş göstermesi, grubu ikiye böldü. Şimdi önde giden dörtlü bir grup ile arkasında ikili bir grup meydana geldi.  Cofidis’ten Le Mevel Christophe,  Topsport Vlaanderen –Baloise Takımından Vanspeybrouck Pieter.  Wanty –Grouppe Gobert  takımından  Sijmens Nico birlikte tempo yapmaya başladı. Caja Rural takımından Aramendıa Lorente Javier ana gruba yakalandı. Ancak Ana grup tırmanma parkuruna rağmen temposu artırınca farkda kapanmaya başladı. 6 dakikalık fark  3 dakika 54 saniyeye kadar indi. Ve bu esnada Turkuaz Mayonun sahibi Omega-Pharma-Quick Step sporcusu Mark Cavendish’in gruptan koptuğu hayli geride kaldığı gözlendi. Nitekim Cavendish dünkü basın toplantısında, “Bu etap bana göre değil. Arkadaşlarım zorlayabilecekse ne iyi” diyerek bir yerde yokuşçu olmadığının da altını çizmişti..

Rifat Çalışkan Anısına İkinci Tırmanış Primi

Rifat Çalışkan anısına geçilen etabın ikinci tırmanış pirimini ise  Unıdethealtcare Presendet By Maxxıs takımından Frattini Davide kazandı. İkinciliği  Cofidis’ten Le Mevel, üçüncülüğü Topsport  Vlaanderen-Baloise Takımından Vanspeybrouck Pieter, dördüncülüğü de de Wanty-Groupe Gobert Takımından Sijmens Nico elde etti. Bu geçişten sonra ana grup öndeki dörtlüye iyice yaklaştı. Fark artık 1 dakika 32 saniyeye kadar inmişti. Etabın favori ismi ve dünya’nın en iyi tırmanışlarından bir olarak kabul edilen Konya Torku Şekerspor’lu  Cobo Acebo Juan Jose ise ana grubun içinde en sert tırmanışa diri gelmenin hesabı içindeydi. Ve bu ana kadarda ana grupla gelmeyi başardı. Bir başka dikkat çeken isimde Türkiye’de bisiklet severlerin yakından tanıdığı Andrei Griepel’in bir sprinter olarak ana gruptan kopmayıp tırmanışlarda büyük performans göstermesiydi.

Sprint Primi

Finişe 53 kilometre kala önde kaçan dörtlü grup yeniden tempo yaptı ve ara  iki dakikanın üstüne çıktı. Sert ve virajlı tırmanış bölgesinde ise bu tempo gerçekten dikkat çekiciydi. Grup üç dilim halinde finişe gelirken, Cavendish’in öndeki dörtlü ile arasındaki farkın 7 dakikaya çıkması, buna rağmen, Britanyalı bisikletçi ile aynı özelliklere sahip sprinter Griepel’in yokuşçuların içinde yer alması gerçekten taktire değerdi. Öndeki grup 2 dakika 45 saniye farkla üstünlüğünü finişe 40 kilometre kala devam ettiriyordu. Finişe 35 kilometre kala helikopterin havadan çektiği müthiş bir görüntü izleyenleri büyüledi ve yerli-yabancı medyanın ilgi odağı oldu. İl Müdürlüğü’nün ön ayak olduğu, Elmalı İlköğretim okulu ile birlikte Elmalı çiftçilerin traktörlerinin oluşturduğu  dev bisiklet maketi alkışlarla ödüllendirildi. Finişe 30 kilometre kala öndeki dörtlü yorulma belirtileri başgösterdi. Fark ilk kez 1 dakikaya kadar indi. Sprint primleri ise şu şekilde gerçekleşti. 1-Wanty Grouppe-Robert’ten Sijmens Nico,  2-Unıdethealtcare-Presendet By Maxxis Takımından Frattini Davide, 3-Topsport Vlaanderen-Baloise Takımından Vanspeybrouck Pieter.

2.Kaza

Sprint priminin hemen arkasında ise bir kaza daha meydana geldi. Finişe 27 kilometre kala 5-6 kişilik bir grubun arasında Neri Sottoli takımından Gıl Martınez Tomas Aurelio’nun hastaneye kaldırıldı. Yere düşenlerin tümünün yarışa devam ettiği açıklandı. 13 kilometre kala etabın liderliğini 140 kilometre önde götüren dörtlü sonunda ana gruba yakalandı. Ve gözler artık tur’a tanıklık edecek tarihi finişe çevrildi. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tur’un 50.yılında bu en zor etabı kim alacaktı? Pedallar şimdi buna kilitlendi.

Son 10 Kilometre

Topsport Vlaanderen-Baloise Takımından Salomein Jarl ana grubun içinden atak yaptı ama kısa sürede yakalandı. Ana grubu oluşturan yaklaşık 21 kişilik bisikletçi virajli ve sert tırmanış parkurda olanca güçleriyle finişe doğru pedal bastı. 3 kilometre kala Cofidis’ten Taaramae Rein ile Orica GreenEDGE takımından Yates Adam atak yaptı. Arayı 17 saniye kadar açtılar..Daha sonra fark 20 saniyeye çıktı..Arkadaki grupta yavaş yavaş parçalandı. Ve finişe gelen ikilinin müthiş mücadelesini 5 saat 40 dakika 31 saniye ile Cofidis’ten Taaramae Rein birinciliği kazandı. İkinciliği Orica GreenEDGE takımından Yates Adam 5 saat 40 dakika 37 saniye ile aldı.

Yarınki Etap 132 Kilometrelik Fethiye-Marmaris

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 132 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabı ile devam edilecek.

Finike – Elmalı Etabında Slogan Şenliği

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 185 Km. lik Finike – Elmalı etabında ilçe, köy, belde ve mezralar sporculara destek verebilmek için adeta bir pankart ve slogan yarışına girdi.

İşte bu sloganlardan belİ  başlı olanları şu şekilde sıralandı;

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Kaş Kaymakamlığı Işık Ülkesine Hoşgeldiniz,

Hazineler Diyarı ve Evliyalar Diyarı Elmalı’ya hoş geldiniz,

Elmalı Belediye Başkanı Ümit ÖZTEKİN, Eymir Mahallesi, Düden Köy Mahallesi, Hacımusalar Mahallesi, Elmalı Kaymakamlığı, İkbal Eğitim Kurumu, Ak Parti İlçe Teşkilatı, Elmalı Ziraat Odası Başkanlığı, Eskihisar Muhtarlığı Turan Aydoğmuş, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Çankışla, Yapraklı Mahallesi Başarı dileriz pankart ve sloganlarıyla karşıladı.

Tags: ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar