Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Bisiklet Üstünde Geçen 80 Yıl

Yazar: Tarih: 29 Mayıs 2014

80 yıllık bisikletli yaşama hala aktif olarak her gün bisiklete binerek devam eden 86 yaşındaki Oktay Tiyanşan,1946 yılında 17 yaşındayken koştuğu parkuru sevenleriyle birlikte yeniden koştu.

Oktay Dede, 6 yaşında başladığı bisiklet kullanmaya, madalyalarla taçlandırdığı ve 2010 yılında noktaladığı yarış hayatının ardından, hala etkin biçimde devam ediyor. Sağlıklı yaşamın ve bisiklet dünyasının yaşayan efsanesi Oktay Dede için 25 Mayıs Pazar günü bisikletli ve sağlıklı yaşama vurgu yapmak üzere, pek çok bisikletlinin katılımıyla “Oktay Dede Nereye Biz Oraya, Bisikletle 80 Yıl” temalı bir ‘Saygı Turu’ düzenlendi. Saat 08.30’da Saat Kulesi’nden başlayarak, saat 13.00’de Urla İskele’de sona eren turda İzmirli ve Egeli bisikletçiler Oktay Dede’yle pedal çevirme fırsatı yakaladı.
Oktay-Tiyanşan

Katıldığı İlk Yarışın Rotasını Yeniden Koştu
1928 doğumlu olan ve halen her gün aktif olarak bisiklete binen Oktay Tiyanşan, böylesi bir etkinlik yapıldığı için çok büyük onur duyduğunu ve mutlu olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda 1946 yılında katıldığı ilk yarış olan Üçkuyular-Zeytinalanı parkurunu da kapsayan saygı turuna pek çok bisikletsever katıldı. İlk yarışını dün gibi hatırladığını ifade eden Oktay Dede “Benim bisikletim, tecrübeli olan bisikletçilerinkine göre daha paslı ve vitessizdi. Buna rağmen pek çok rakibimi geride bıraktım.” dedi. Zamanın bisiklet federasyonu başkanı Agah Bey’in dikkatini çektiğini belirten Oktay Dede “Bana daha iyi bir bisiklet tahsis edeceklerini söylediler. Zamanın güzel bir bisikletini yarışlara katılmam için verdiler. Bundan sonraki yarışlarım da bu bisikleti kullandım ve çok çeşitli dereceler yaptım” dedi.

Yelki Yokuşunda Atak Yaptı
Oktay Dede Yelki yokuşunda atak yapıp tempoyu yükseltince grupta kopmalar oldu. İskele Meydanı’nda bazı katılımcılar geride kalınca Oktay Dede’ye “Çok yüksek tempo yaptın, seni yakalayamadık” diyerek takıldılar. Oktay Dede de “Çeşme’ye devam edelim, bu parkur beni kesmedi” diyerek bisiklet severlerle şakalaştı. “90 yaşımı Çeşme’ye kadar devam edecek bir turla kutlayalım ” diyerek katılımcılardan söz aldı.
Oktay-Tiyanşan-1

Oktay Dede Eski Günlerdeki Gibi Kürsüye Çıktı
Oktay Dede yarış günlerdeki gibi kürsüye çıktı. Grubun en genç üyesi Furkan Gökberk Oktay Dede’nin elini öptü ve 80. Yıl anısına bir madalya taktı. Oğlu Diş Hekimi Ufuk Tiyenşan da günün anısına babasına bir plaket verdi. Ufuk Tiyanşan “Saygı Turunu düzenleyen ve katılan İzmirli bisiklet severlere çok teşekkür ederim, babamla gurur duyuyorum” dedi.

“Bisikletle 80 Yıl”a Saygı Turu’nu düzenleyen İzmirli bisiklet severler, Oktay Dede’nin hem bisikletli hem de sağlıklı yaşam konusunda kendilerine ilham verdiğini, onun yaşayan bir efsane olduğunu söylediler. Oktay Dede gibi bir ulu çınarın kendilerine ve toplumun her kesimine örnek olduğunu belirten bisikletliler, Oktay Dede’ yle bisiklete binme şansı elde ettikleri için kendilerini ayrıcalıklı hissetiklerini ve çok mutlu olduklarını ifade ettiler.
Oktay-Tiyanşan-2

Tags: ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar