Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Marmaris-Bodrum Etabının Galibi Elia Vivani

Yazar: Tarih: 1 Mayıs 2014

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 183 kilometrelik Marmaris-Bodrum etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivanı 4 saat 34 dakika 12 saniye ile kazandı. 3 etap birincisi Britanyalı bisikletçi Mark Cavendish ikinci, MTN Qhubeka Takımının İtalyan sporcusu Kristian Sbaragli’de üçüncülüğü tekerlek farkı ile elde etti. 146 bisikletçi Marmaris Atatürk  Anıtı önünden verilen startla birlikte toplu çıkışla ilk tırmanış primine doğru pedal basmaya başladı. 146 bisikletçinin startta katılması demek kazalarda yaralanan bisikletçilerin önemli bir durumu olmadığı anlamına geliyordu.  Böylelikle Alanya etabında start alan 154 sporcudan bugüne kadar sadece 8 bisikletçi yarışı terk etmiş oluyordu.

Yarış Fotoğrafları:

TUR 2014 5.Etap Marmaris-Bodrum Fotoğrafları – Albüm 1

TUR 2014 5.Etap Marmaris-Bodrum Fotoğrafları – Albüm 2

bodrum-tur

Birinci  Tırmanış Primi

4.5 kilometre geçilirken Unıdethealtcare Presendet By Maxxıs Takımından De Maar Marc atak yapıp çizgiyi ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği  Wanty Groupe Gobert Takımından Sijmens Nico, üçüncülüğü de Neri Sottoli takımından Tedeschı Mirko elde etti. Bu arada ön gruptan kaçan bisikletçiler uzun süredir ön götürdükleri yarışta ana grupla arasındaki farkı 4 dakika 25 saniye kadar açtı. Önde kaçan 9 bisikletçi önce aradaki farkı 1 dakika 50 saniyeye çıkardı. Ardından da gittikçe artan bir tempo ile farkı iyice açtı.

İkinci Tırmanış Primi

35.5 Kilometre geride kalırken ikinci tırmanış primi de gerçekleşti.  Yine ilkinde olduğu gibi De Maar Marc çizgiyi birinci olarak geride bıraktı. İkinciliği Cannondale Takımından Krızek Matthias elde etti. Üçüncülüğü Bardiani CSF takımından  Boem Nicola, dördüncülüğü de Drapac Cycling Takımından Norrıs Lachlan kazandı.

Sprint Primini Kazananlar

53.7 kilometre kat edilirken etabın sprint primini de kazananlar belli oldu. Bardiani CSF Takımından Boem Nıcola birinci, MTN Qhubeka Takımından  Van Nıekerk Dennis ikinci, Wanty Groupe Gobert Takımından Sijmens Nico’da üçüncü geldi. Ön grubu oluşturan 9 bisikletçi primleri paylaştıktan sonra tempolarını biraz yavaşlattı. 71’inci kilometre geçilirken fark 4 dakika 20 saniyeye indi. Bu arada hafif bir kaza geçiren Konya Torku Şekerspor Bisikletçisi Ahmet Örken tedavisinin ardından ana gruba katıldı. 87’inci kilometrede farkı ana grup biraz azalttı. Yeni zaman 3 dakika 40 saniye olarak duyuruldu. Milas’a girilirken hafif bir yağmur geçişi daha oldu. Ancak uzun sürmedi. Finişe 61  kilometre kala fark 2 dakika olarak ölçüldü. Bu zaman farkı uzun süre devam etti. Bisikletçiler genellikle düz parkurda güneşli ve hafif rüzgarlı havada mücadele ettiler. Öndeki 9’lu grup ise mükemmel denilecek bir disiplin içinde değişerek farkın bu süre içinde fazla kapanmasına izin vermedi.

Ve Finiş Anı

Öndeki 9’lu grup ise mükemmel denilecek bir disiplin içinde değişerek farkın bu süre içinde fazla kapanmasına izin vermedi. Ancak finişe 30 kilometre kala ana grup temposunu artırdı. Ön grupta yorulma emareleri baş gösterince fark ilk kez 2 dakikanın altına indi.Bodrum rampası inilirken ön grupta ataklar gelmeye başladı. Fark 55 saniyeye inmişken, bu ataklar sonucu yeniden 1 dakikanın üstüne çıktı.  Ataklar sırasında iki bisikletçi geride kaldı, 7’li grup ise yeniden tempo yapmaya başladı. Ön gruptan kopan De Maar ve Tedeschi ana gruba dahil oldu. Finişe 23 kilometre kala yeni zaman farkı 1 dakika 3 saniye idi. Grup müthiş bir tempo ile öndeki 7’liyi yakalamak üzere olduğu hissettirdi. Fark sadece 24 saniye idi. Elbette ataklarda peşisıra gelmeye başladı.

Türkiye Güzellikleri Primi

Finişe 14 kilometre kala etabın son prim kapısı da geçildi.Bodrum Kalesini kat eden öndeki 7’li gruptan  Neri Sottoli Takımından  Pozzo Mattia çizgiyi ilk geçen bisikletçi oldu. İkinciliği

Wanty Groupe Gobert’tenz  Sijmens Nico ve üçüncülüğü de MTN Qhubeka Takımından Van Nıekerk Dennıs aldı. Artık gözler finişe çevirildi. Pozzo böylelikle Beyaz mayoyu da korumuş oldu. Neri Sottoli Takımının bisikletçisi Bodrum-Selçuk etabındaı Beyaz Mayoyu giyecek.

Prim kapısının sonrasında tempo yapmasına rağmen öndeki 7’li ana grupla arasını fazla koruyamadı. Finişe 15 kilometre kala fark 40 saniye olarak ölçüldü. Ve 8 kilometre kala 150 kilometre pedal basan ön grup ana gruba dahil oldu. Artık tek parça olan grup, kısa süreli ataklarına devam etti. 5 kilometre kala Konya Torku Şekerspor’dan Miraç Kal’ın atağına ana grup yanıt verince kaçış gerçekleşmedi.2 kilometre kalıncaya kadar grup tek parça idi ve müthiş bir tempoya tanık oluyorduk. Finişin güzelliği ve muhteşemliği harika idi. Cannondale Takımının İtalyan bisikletçisi Elia Vivianı etabı 4 saat 34 dakika 12 saniye ile birinci bitirdi.

Etaptan Notlar

Astana Takımı’nın Sportif Direktörü Jan Kirsipuu’nun daha önce Marmaris etabını kazanan sporcusu Valentin Iglinskiy için şöyle konuştu:, “biraz garip ama Iglinsky şimdi sprintten ziyade daha iyi tırmanmaya başladı. Ama yine de Turgutreis’te finişi almak istiyoruz “. Kirsipuu Turgutreis’teki finişin biraz inişli olduğunu, Cavendish’in kaybedebileceğini, 2011’de Iglinsky’nin, Petacchi’yi geçtiğini belirtti. 2. tırmanışa başlamadan hemen önce hafif bir yağmur geçişi oldu ancak bu durum yerini daha sonra güneşli bir havaya bıraktı.

Genel Klasman’da Taaramae’nin 2 dakika 26 saniye gerisinde bulunan Caja Rural Takımından Fabricio Ferrari’nin temposu dikkat çekti.. Ayrıca 9’lu kaçış grubun da Beyaz mayoyu taşıyan Pozzo ile önceki etaplarda en iyi tırmanışçı mayosunu taşıyan De Maar’de yerini almıştı.

Turda Yarın 183 Kilometrelik Bodrum-Selçuk Etabı Koşulacak

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun yarın 183 kilometrelik Bodrum-Selçuk etabı koşulacak. Bisikletçiler finişi Meryem Ana Tepesin’de gerçekleştirecek. Böylelikle yabancı sporcuların büyük bir bölümü kendi dinlerince hacı unvanına kavuşmuş olacaklar.

Bodrum-Turgutreis Etkinlikleri

Diğer etaplarda olduğu gibi Marmaris-Bodrum etabında da bisiklet severlerin oluşturduğu bir dizi etkinlik vardı. İşte onlarda birkaçı;

Bodrum  Bisiklet Kulübü ve Bodrum Gören Kalpler Derneği  Turgutreis girişinde yokuş aşağı bisikletler ile finişten geçiş yaptılar. Antik tiyatroda ve denizde bayrak zincirleri oluşturuldu. Salcano Pardus- Junior Cup yarışları bir hayli ilgi çekti.

Tags: , ,


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar