Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com logo

Kocaeli’de Bisikletli Ulaşım Dönemi

Yazar: Tarih: 27 Ağustos 2014

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşımın rahatlatılması amacıyla hayata geçirdiği ‘Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (KOBİS)’ düzenlenen törenle hizmete girdi. Hayata geçirilen proje ile kullanılmaya başlanılan akıllı bisikletler ilk günden itibaren vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Üye kartlarını alan vatandaşlar kiraladıkları bisikletlerle Kocaeli’nin birçok noktasında kolayca seyahat etmenin tadını çıkardılar.

KOBİS projesiyle hayata geçirilen akıllı bisikletlerin Seka Park alanında yapılan açılış törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, çok sayıda protokol davetlisi ve vatandaşlar katıldı. Açılış töreninde söz alarak projenin hayata geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Ben başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bisiklet şehri İzmit. ‘İzmit’i seviyorum bisiklete biniyorum’ sloganlarının altı artık dolmuş durumda” dedi.
kocaeli-ulasiminda-bisiklet

Doğan’ın ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Suyundan, altyapısından, çevresine varıncaya kadar şehircilikteki en önemli hedefimiz, şehirlerimizin yaşanabilir sağlıklı şehirler olmasıdır. Sağlıklı şehirlerde atılan en önemli adımlardan bir tanesi de o şehirde ulaşımın bisikletle yapılıyor olması. Bu proje ben inanıyorum ki şehrin sağlığına çok önemli bir katkı sağlayacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, protokol davetlileri ve vatandaşlar akıllı bisikletlere binerek Seka Park alanında tur attılar. Bisikletle tur atan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, vatandaşlara ilginç bir öneride bulunarak, “Tansiyon, kolesterol, şeker hastalıkları bulunanları bisiklet kullanmaya davet ediyorum. Trafikten mustarip olanları, patronuna, işçisine kızanları, agresif olanları bisiklet kullanmaya davet ediyorum” dedi. Yahyakaptan ve Plajyolu arasında kurulan 15 ayrı istasyona yerleştirilen 120 akıllı bisiklet kolay ulaşım gerçekleştirmek isteyen vatandaşlara hizmet etmeyi bekliyor. Vatandaşların bisikletleri kullanmaları için bir üye kartı temin etmeleri gerekiyor.

Üye kartını temin eden vatandaşlar bisikletlerin bağlı bulundukları elektronik ekrana kartlarını okutarak bisikletleri kullanabilecekler. İlk yarım saati ücretsiz olan akıllı bisikletlerin, bir saatlik kullanım ücreti ise 1 lira olarak belirlendi. Kullanıcıların, akılı bisikletleri kullandıkları her saat başına da üye kartlarına 1 TL olarak yansıyacak. Üye kartı haricinde bisikleti kullanmak isteyen vatandaşlara, kredi kartı ve Kentkart ile ödeme seçenekleri ise ilerleyen süreçte hizmete girecek.

Tags:


OKUYUCU YORUMLARI
Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

gurkan-genc

EN ÇOK YORUM ALAN HABERLER

SON DAKİKA BİSİKLET HABERLERİ

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı thumbnail

Selçuk Etabının Galibi Diego Ulıssı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris – Selçuk etabınI
Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı thumbnail

Fethiye – Marmaris Etabını Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor – Toto Fethiye
Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı thumbnail

Kumluca-Fethiye Etabını Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett Kazandı

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca – Fethiye etabını
Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett thumbnail

Alanya-Kemer Etabının Galibi Sam Bennett

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u (TOUR OF TURKEY) 176.7
3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı thumbnail

3.Bartın Bisiklet Festivali Kayıtları Başladı

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulubü Derneği tarafından, 23-25 Ağustos 2013
Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı thumbnail

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek

Bisiklet Haber Twitter’da

Bisiklet Haber Facebook’da

Etiketler

Son Yazılar